Doktorun Çizdiği Karikatürlere Yoğun İlgi

Ünye Devlet Hastanesinde görevli klinik biyokimya uzmanı Dr. Ali Coşkun'un hastane koridorlarında sergilenen karikatürlerinden oluşan Sergi, 1 Nisan'a kadar gezilebilecek. Tıp Bayramı dolayısıyla 14 Mart'ta açtığı "Tıp Tarihinde Türk ve Müslümanların Ayak İzleri" adlı karikatür sergisi, yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Yaşam 26.03.2019, 12:24
Doktorun Çizdiği Karikatürlere Yoğun İlgi

Coşkun, ortaokul yıllarından bu yana karikatürle ilgilendiğini ve bugüne kadar 11 sergi açtığını söyledi.  Hastane koridorunda açtığı sergide insanları güldürmenin yanı sıra bilgiye sevk etmeyi amaçladığını belirten Coşkun, şöyle devam etti:  "Özellikle Tıp Bayramı'nın nereden kaynaklandığını sergide vurguladım.


Sergide tıp tarihine ilişkin, özellikle tıbbın sembolleri olan yılan ve diğer sembollerin nereden kaynaklandığını vurgulamaya çalıştım. En sonunda da Müslüman ve Türk tıp alimlerinin tıp tarihine muazzam katkıları olduğunu gördüm. Bunları da karikatür sergimde belirtmeye çalıştım. Bu sergim MÖ 5000 ile MS 1488 yıllarını kapsamaktadır."  

TIKLAYIN

Coşkun, sergiye özellikle meslektaşlarından olumlu dönüşler aldığına işaret ederek, "Amacım karikatürün insanı güldürmesinden ziyade bilgiye sevk etmesi ve okumayı sevmeyen insanlara bir çizgiyle şekille bu bilgiyi verebilmek ve hafızlarında kalıcı olmasını sağlamak." dedi.

Uzm.Dr.Ali Coşkun: “Bugün 14 Mart Tıp Bayramı’nın Türkiye’de kutlanışının 100. yılıdır. 100. yıl münasebetiyle Türk ve Müslüman doktorların tıp tarihine katkılarını konu alan bir karikatür sergisi düzenlemiş bulunuyoruz. Bu serginin gençlerimize güzel yollar açması ve daha iyi daha bilimsel çalışmalar yapmalarına katkı sağlaması amacıyla açmış bulunmaktayım. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dr. Ali COŞKUN'un 1987 yılında çıkarttığı ilk karikatür albümünün ardından 2. karikatür kitabı olan “Kızıl Elma”yı da 2018 yılında çıkarmıştı. 2018 yılında çıkardığı ""KIZIL ELMA"  isimli kitabı yazmasının nedenini ise, Türk tarihindeki önemli olayları karikatür çizgileriyle okuyucuyla buluşturmak, şanlı tarihten habersiz olan gençlerin tarihi öğrenmesi ve anlaması için çıkardığını söyledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-12
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?