Devlet Hastanesi İhtiyaca Cevap Vermiyor Artık

Hani Devlet Hastanesi’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar vatandaşların takdirini toplarken, hastanenin ihtiyaçlara cevap vermemesi yapılan çalışmalara gölge düşürdü.

Yaşam 22.02.2019, 08:27 22.02.2019, 08:27
Devlet Hastanesi İhtiyaca Cevap Vermiyor Artık

Hani Devlet Hastanesi’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar vatandaşların takdirini toplarken, hizmet birimlerinin kalitesinin artırılması ve ilçeye Kadın Hastalıkları ile Doğum Uzmanı doktorlarının gelmesi neticesinde, hasta sayısında ciddi bir artış oldu. Komşu ilçelerin hastaları da hastaneye başvuru yapınca mevcut fiziki koşullar talepleri karşılamakta zorluk yaşamaya başladı.

Hani Devlet Hastanesi’ne geldiği günden beri önemli çalışmalar yapan Başhekim Dr. Serkan Ekinci, hastanenin hizmet konusunda sıkıntısı olmadığını, ancak Diyarbakır’daki hizmet sunumu iyi olan ilçe hastanelerinden biri olması sebebiyle, hastaların sayısının giderek artmasından dolayı hastanenin vatandaşların taleplerini karşılamada yetersiz kalmaya başladığını söyledi.

Vatandaşlar da bu konuda yetkililerden yeni bir hastanenin yapılmasının artık bir ihtiyaç haline geldiğini, devletin bu konuda girişimde bulunmasını istiyor.

“HASTA SAYISI ARTTIĞINDAN TALEP ARTTI’’

TIKLAYIN

Hastanede kapsamlı bir tadilat için yazışmalara başlandığını ifade eden Başhekim Dr. Serkan Ekinci; “Göreve başladığımız 2018 yılından bu zamana dek hastanemizde birçok alanda iyileştirme yaptık, hizmet kalitesini artırdık. Hasta sayımız 7 bin 500 iken 12 bin hastayı buldu. Mevcut fiziki koşullar bu talebi karşılayamamakta. 2008 yılı itibariyle faaliyete geçen hastanemiz, coğrafi şartların sertliğinden ötürü dış cephesi dökülmüş ve çatısı yıpranmış. Hanili hemşerilerimize kaliteli ve modern bir hizmet sunup memnuniyetlerini artırmak amacıyla hastanenin sadece dışarıdan değil, içeriden de bir tadilata ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte Acil Servis bölümü müdahale alanımız dar olduğu için gelen hastalara yetmiyor. Ayrıca ambulans ile vaka geldiği zaman hastalarımızı kötü hava koşullarına karşı koruyacak bir sundurmanın da acil girişinde yapılması gerekiyor. Eminim ki sağlık hususunda büyük atılımlar ve reformlar yapan devletimiz bu konuda da gereğini yapacaktır’’dedi.

“DİYALİZ ÜNİTLERİ YETERSİZLİĞİ”

Diyaliz hastalarının tedavisi için dünyanın en gelişmiş ileri teknoloji donanımlı diyaliz cihazlarına sahip olduklarını belirten Başhekim Ekinci; “Diyaliz üniteleri mevcut hastalara yetecek kadar var, ancak daha fazla vatandaşımıza hizmet vermek istiyoruz. Bu amaçla en az 1 üniteye daha ihtiyaç var. Şu anda diyaliz konusunda 12 hastaya hizmet veriyoruz, gelen yeni talepleri de maalesef geri çeviriyoruz. Çünkü diyaliz bölümümüz, kurulduğu alan itibariyle hem dar, hem de diyaliz cihaz sayımız yetersizdir. Diyaliz merkezimiz olmadan önce buradaki hastalar, çevre ilçelere gidiyordu, şimdi ise çevre ilçelerden de hastalar buraya gelmek için bize başvuruyor. Ama elimizde yeterli imkânlar olmadığı için herkese istediğimiz düzeyde hizmet veremiyoruz” diye konuştu.

“KANSER VAKALARINA ERKEN TEŞHİSTE BULUNUYORUZ”

Hasta sayısında gözle görülür artış yaşandığına değinen Ekinci; “Biz buraya geldikten sonra özellikle yaklaşık bir yıl önce hastanemize gelen kadın doğum uzmanımızın da etkisiyle doğum sayımız arttı. Anne bebek sağlığı konusunda ciddi bir şekilde çalışılıyor. Hastanemize müracaat eden doğurganlık çağındaki risk gruplarından rahim ve rahim ağzı kanserlerin tanısını erken konulması için patolojik numuneler alınıp her Cuma Ergani Devlet hastanesine gönderiliyor. Bu sayede birçok kanser vakasına da erken teşhis koyup vatandaşlarımızı ilgili merkezlere yönlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-3°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?