Tayin Haklarınız Neler? Eğitim, iller arası, alt bölge vb. tüm başlıklarda sağlık personeli tayin hakları

Bugün sitemize de yoğunlukla sorulan kadrolu sağlık personellerinin tayin hakları konusunu ele almak istiyorum. Sağlık personeli ister 4/b'li olsun, ister 4+2 dediğimiz sözleşmeli olsun, bana göre bir gün herkes kadrolu olacağından burada anlatacağım tayin hakları konusu bir gün mutlaka işinize yarayacaktır. 

Bir çok bakanlığa göre Sağlık Bakanlığının atama ve nakil yönetmeliğine göre yürüttüğü tayin işlemleri daha kolaydır. Peki sağlık personeli hangi durumlarda tayin isteyebilir;

1- Eğitim Tayini: Memuriyet boyunca bir defa bu hakka sahip olursunuz. Eğer sağlık lisans alanında bir eğitim görüyorsanız, eğitim durumunuza istinaden tayin isteyebilirsiniz. Eğitim süreniz ile sınırlı olan bu tayin yönteminde, okulunuzu 1 yıl uzatır ve 5 yıl da tamamlarsanız, eğitim gördüğünüz ile kadronuzu kalıcı olarak aldırabilirsiniz. 

2- İller Arası Tayin: Bulunduğunuz ilde fiilen 2 yıl çalışmış iseniz iller arası tayin yöntemini tercih edebilirsiniz. Geçici görevle başka bir ilde yaptığınız görev süresinin 2 yıldan düştüğünü yani sayılmadığını unutmayın. 2 yıl sonunda iller arası tayin kurasına başvurarak, biriktirdiğiniz hizmet puanına göre tercih yapabilirsiniz. Bunun içinde en az 8-15 bin arası puan sahibi olmanız gerekiyor ki istediğiniz yer tercih sonucunda kura ile belirlenebilsin. 8-15 bin puan içinde ortalama 6-8 yıl görev yapmanız gerekmektedir.

3- Alt bölge tayini: Sağlık Bakanlığı görev yaptığınız ilin hizmet bölge grubunu baz alarak, alt bölgelere tayin hakkı vermektedir. Örneklendirecek olursak, 1. Bölgenin C hizmet bölgesindeki ilinde çalışıyorsunuz. 4.Bölgenin C iline rahatlıkla tayin olabilirsiniz.

4-Sağlık Mazereti tayini: Sağlık mazeretine istinaden tayinde ise; Sizin veya anne, baba, kardeş, eşiniz gibi yakınınız olduğunu belgelendirdiğiniz kişilerle ilgili sağlık raporuna istinaden, mazeret komisyonunda değerlendirilen bir tayin yöntemidir. Sağlık mazeretine göre kendiniz için tayin isteyecekseniz, tedavinizin bulunduğunuz ilde yapılamayacak olması şartı, şayet yukarıda saydığım aileden biri için tayin isteyecekseniz, sizden başka bakacak kimsenin olmaması şartı aranmaktadır.

5- Eş durumu tayini: Eşiniz memursa ve bulunduğu il uygunsa, atama nakil yönetmeliği 22. maddeye göre eşinizin bulunduğu yada eşiniz sizin yanınıza gelmek suretiyle aile birliğiniz sağlanır. Eş durumu tayini oldukça detaylı olduğu için bir başka yazımda bu konuyu ele almak istiyorum.

6- Boşanma tayin hakkı: Boşandınız ve tek sefere mahsus olmak üzere anne-baba veya kardeşinizin bulunduğu ile tayin isteyebilirsiniz.

7-Can güvenliği Tayin Hakkı: Bunun için bulunduğunuz yerde tehdit almanız veya hayati riskinizin bulunması ve bunu belge ile mutlaka kanıtlamanız gerekir. Adli yada Mülki idare amirinin bu konuda size resmi yazı vermesi gerekmektedir.

YORUM EKLE