PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Yüzde 2 Sendika Barajıyla Kim Ne Kadar Sendika Parası Alacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne AK Parti Milletvekillerinin sunduğu torba yasa kanun teklifinde %2 barajının altında kalan sendika üyelerine toplu sözleşme ikramiyesi verilmemesi yasalaştı.

Sendika 03.01.2023, 18:51 03.01.2023, 19:02 Cansu Polat
Yüzde 2 Sendika Barajıyla Kim Ne Kadar Sendika Parası Alacak?

Meclis Başkanlığına AK Parti Grup Başkan Vekilinin imzasıyla verilen kanun teklifinde %2 barajı sendikaların önüne getirildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kolunda faaliyet gösteren sendikalardan, üye sayısı %2’nin altında kalan sendikaların üyesine Toplu Sözleşme Desteği, üye sayısı %2’nin üzerinde olan sendikaların üyelerine ise Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenecek.

Toplu Sözleşme Desteği Nedir?

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucunda bulunacak tutarda toplu sözleşme desteği yapılır. 750 Gösterge Rakamı X 0,417 Memur Maaş Katsayısı= 312,53 TL (Üç ayda bir bu tutar ödenecek) 

%2 barajının üstünde olan sendika üyelerine ise;

Toplu Sözleşme İkramiyesi Nedir?

Kamu görevlileri sendikasının kurulu olduğu hizmet kolunda sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısı en az %2’sini sendika üyesi olarak kaydeden kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ise Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim Aylarında aylık ve ücretleriyle beraber 2119 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucunda bulunacak tutar toplu sözleşme ikramiyesi olarak ödenir. 2119 Gösterge Rakamı X 0,417 Memur Maaş Katsayısı= 883 TL (Üç ayda bir bu tutar ödenecek)

Özetle; Sağlık çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kolundaki sendikalara üye olabilmektedirler. Sağlık ve Sosyal Hizmetler kolunda toplam kamu görevlisi sayısı 680 bin 785. 13 bin 615 üye sayısını geçen sendikaların üyeleri Toplu Sözleşme İkramiyesi alacak. 

2 Temmuz 2022 tarihinde Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan Sendika Üye Tespiti Genel Tebliğine göre Barajı geçen sendikalar;

  • Türk Sağlık Sen: % 18,01,
  • Ses: %3,7,
  • Sağlık Sen: % 39,
  • Hekim Sen: % %2,3,
  • Hekim Birliği: % 2,1

 # Bu sendikaların dışındaki sendikalara üye olanlara, 3 ayda bir 312,53 TL ödenecek.

 # Bu sendikalara üye olanlara ise 3 ayda bir 883 TL ödenecek.

2023 Ocak döneminde sendika parası 883 TL oldu. 2023 Ocak ayında yeni toplu sözleşme ikramiyesi 883 TL olarak ödenecek. 

Yorumlar (27)
Hemsire 2 ay önce
Saglik sen e üye olun baskisi gibi duruyor. Lutfen saglik calisanlari baska sendikalarin uye sayisini arttirin saglik sen e gitmeyin.
Ali hemşire akıllı ol 4 hafta önce
Hemşire akıllı ol
Korkak sen ler 2 ay önce
Hep - Sen sayısı onbini geçti. Temmuz verisiyle değil güncel veriyi yayınlayın. Sarı sendikalar yalakalr korkuttu tabi barajı yükseltme derdindeler.
ferdi 2 ay önce
700 TL için ruhunuzu teslim etmeyin
İlahi Adalet 2 ay önce
Malum-SEN 2023 yılı bitiş yılınız olacak...Ne yapsanız da Ne etseniz de bunlar size ve yandaşlarınıza yol su elektrik olarak dönecektir. İnsanları her geçen gün daha çok sindiriyorsunuz... Ancak mide bulandirirsiniz.
Sendikal özgürlük 2 ay önce
Bunların amacı ne üye sayısı azalıyor diye sağlık-sen ve Türk sağlık-sen in kafasından çıkan şeyler bunlar.orumcek ağı gibi dağılmaktan başka sağlık çalışanları için ne yapıyorlar?
SES’li Sağlıkçı 2 ay önce
Rant için 50 tane sendika kurulmasına da karşıyız, barajlar koyup sendikal faaliyeti engelleyen-sarı sendikayı şişirmeye de. SES var umut var.
Hemşire 2 ay önce
Ortada fol var yumurta yok hemen hesap kitaba baslamissiniz.
Hekim sendikalari
Hep Sen
..
attci 2 ay önce
Aslında guzel bi haber bence ,Cunku millet ittifakı bunu anayasa mahkemesinden geri döndürurse bu kendilerine puan kazandırır,hukumette bu yanlis sonucunda puan kaybeder.Bu isi danistay iptal etti ILO'YA AKSETTİRİLDİ.Daha neden ısrar edip ortalığı karıştırmak istersiniz ki...
Memati 2 ay önce
Adam oturduğu yerden 2 bin üyesi var sendikacılık yapıyor, ne âla bir devlet , yav bir iş kolunda 3 hadi 4 sendika olur 7,8 tane 10 tane sendikamı olur karnı ağrıyan sendika kuruyor
SANA LAZIM ASIL 2 ay önce
YARIN SİZE DE LAZIM OLACAK AKLINIZIN BİRYERİNDE BULUNDURUM BU BÖYLE GİTMEZ GİTMEYECEK DE
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.