Yunus Emre Devlet Hastanesinden Seslendiler: Sağlıkçıların ekmeğiyle oynamayın - Video Haber

Yunus Emre Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapan sağlıkçılar, ekmeğimizle oynamayın dediler.

Sendika 27.02.2019, 13:09 27.02.2019, 13:09
Yunus Emre Devlet Hastanesinden Seslendiler: Sağlıkçıların ekmeğiyle oynamayın - Video Haber

SES Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yunusemre Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Ek göstergelerle ilgili yapılan açıklamada başkan Dr.Birtürk Özkavak şunları söyledi; "Bizler gecesini gündüzüne katan, yağmur kış demeden tatil bayram demeden iyi bir sağlık hizmeti vermeye çalışan insanları yaşatmak iyileştirmek için uğraşan sağlık emekçileriyiz. Her birimiz hekiminden hemşiresine laborantından röntgen teknisyenine işçisine ve tüm diğer branşlar da çalışan sağlık emekçilerine kadar işimizde en küçük bir aksaklık yapmadan çalışıyoruz.

Bizler bu kadar yoğun ve özverili çalışmamıza rağmen her geçen gün yoksullaşıyor, her geçen gün daha ağır çalışmak zorunda kalıyoruz. Bir taraftan giderek büyüyen kriz, hayat pahalılığı doğalgazdan benzine temel gıda maddelerine ulaşıma ve ilaçlara yapılan zamlar iyice belimizi büküyor. Ortada bir kriz var ve bunu biz yaratmadık ama bizim ödememizi istiyorlar. Maaşlarımızı giderek eriyor. Yapılan zamlar gerçek kayıplarımızı karşılamaktan çok uzak. Üstelik bütün bunlara ilaveten ürettiğimiz hizmet üzerinden aldığımız ek ödemelerimiz – döner sermayeler artık hiç ödenmiyor ya da çok düşük seviyelerde tutuluyor. Kayıplarımız artık katlanamayacak düzeydedir. Örnek vermek gerekirse 2018 yılı Ocak ayında Özellikli ünitede çalışanlar 700 lira ek döner alırken bu yıl 2019 yılında 340 tl aldırlar.

2018 yılı Ocak ayında 700-800 lira alan anestezi teknisyenleri 160 lira aldılar. 2018 yılı ocak ayında 120 lira alan özellikli ünite dışında çalışan sağlıkçılar ise hiçbir ödeme alamadılar.

TIKLAYIN

Hekimler açısından da durum farklı değil. Ek ödemesini hastane ortalamasından alan uzman hekimler bir önceki yıla göre aldıkları ücret 650 lira kadar geriledi. Hekimlerin iş yükü artmasına puanları yüksek olmasına rağmen önceki yılın çok gerisinde kaldı. Acil servis gibi en sorunlu alanlarda çalışan hekimler ise yoğun iş yükünün altında ezilirken ücretleri de enflasyon karşında eridi.

Değerli basın emekçileri sağlık emekçileri bu kadar zorlukla baş etmeye çalışırken gelirlerinin azaltılmasını kabul etmek mümkün değildir. Üstelik elde edilen gelirlerinin dağıtılmasında adaletli davranılması şeffaf yapıldığı iddiaları ayyuka çıkmıştır. Ayrıca , döner sermaye komisyon kararları tüm çalışanlarla paylaşılması gerekirken bu yapılmamaktadır.

Değerli basın emekçileri

Bizler sağlık emekçileri olarak kimseden sadaka istemiyoruz. Bizlerde insanız ailemiz ve çocuklarımız var. Artan kriz ve hayat pahalılığı canımıza tak etmiştir. Emeğimizin karşılığını hakkımızı istiyoruz. Bu krizi biz yaratmadık. Faturayı biz ödemeyeceğiz.

SES olarak sağlık emekçilerinin haklı taleplerinin yanındayız ve haklarını alana dek mücadele yürüteceğiz."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?