Yüksel KOÇAK: Çöken Döner Sermaye Sistemine Acil Çözüm Gerekli

Türk Sağlık-Sen Bitlis Şube Başkanı Yüksel KOÇAK, sağlık çalışanlarının aldığı döner sermaye ödemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sendika 26.02.2019, 09:15 26.02.2019, 09:15
Yüksel KOÇAK: Çöken Döner Sermaye Sistemine Acil Çözüm Gerekli

Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denilerek hazırlanan Döner Sermaye sistemi bugün çökmüştür.Muayene ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri erimiştir. Çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada iken çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düştü. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı.Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır.Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın  döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum yaşanmaktadır.

Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik.

Genel Merkezimiz tarafından Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi.

TIKLAYIN

Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır.

Çalışanların artık sabrı kalmamıştır.Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir. Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır. 10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür.  Acil çözüm gereklidir. Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak teslim edilmelidir.

Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz.

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.

Yüksel KOÇAK
Türk Sağlık-Sen Bitlis Şube Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Ramazan Yaratgan 2 yıl önce
Kayseri şehir hastanesi bizler yardımcı sağlık personeli olarak çok çalışmamıza karşın kimi arkadaşlarımız o döner almıştır .Dr fazla fazla işin en ağır yükünü çeken bizlere o döner adalet mi bu hakkımızı yiyenlere hakkımızı helal etmiyoruz bizleri de düşünün sadece adaletli davranmanızı istiyoruz sayın sağlık bakanlığı yöneticileri saygılarımı sunarım
-9
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?