Yetkili Sendika: Memur Maaşı Asgari Ücretin Altında Kaldı: Toplu Sözleşmeye İmza Atmayacağız!

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, bazı devlet memuru maaşlarının asgari ücretin altında kaldığını söyleyerek Bunu toplu sözleşmede genel merkezimizle masaya yatıracağız. Memurun hakkı verilmediği takdirde oraya imzamız olmayacak dedi.

Sendika 20.03.2021, 19:49 Güler Sağlam
Yetkili Sendika: Memur Maaşı Asgari Ücretin Altında Kaldı: Toplu Sözleşmeye İmza Atmayacağız!

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, kamu kurumlarında kurum içi uzmanlaşma yolunun açılması gerektiğini belirterek, "Sosyal Güvenlik Kurumu'na gittiğinizde bir memur arkadaşımız tüm işlemlerinizi bitirebilmeli. Bunun yolu da kurum içinde uzmanlaşma" dedi.

Büro Memur-Sen Isparta Şubesi'nin üst kurul delege seçimi için olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Sendika binasında pandemi kurallarına uygun olarak yapılan genel kurul toplantısına Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Isparta Şube Başkanı Abdurrahman Aktaş ve sendika üyeleri katıldı.

"Uzmanlaşmanın yolu açıldı, arkası gelmeli"

Toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Türkiye'de kurum içi uzmanlık yolunun gelir idaresi başkanlığı ile açıldığını ve bunun arkasının gelmesi gerektiğini söyledi. Yazgan, "Geçmişte devlette memur yazar, şef, müdür yardımcısı paraflar şeklinde bir mantık vardı. Ama artık bilgisayarlar var. Verileri bilgisayar üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Yetki ve sorumluluk paylaşılmalı. Sosyal Güvenlik Kurumu'na gittiğinizde bir memur arkadaşımız tüm işlemlerinizi bitirebilmeli. Bunun yolu da kurum içinde uzmanlaşma" dedi.

"Memur arkadaşlarımız başka yere geçmek için dilekçe veriyor"

Sosyal Güvenlik, İçişleri ve Adalet bakanlıkları başta olmak üzere sendikanın hizmet kollarındaki ve mevzuat gerektiren kurumlarda uzmanlaşmanın yolunun açılması gerektiğine değinen Yazgan, bunun da kurum içinde yapılacak bir sonucu atanan kadro olması gerektiğini belirtti. Yazgan, "Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere kurumlardaki arkadaşlarımız başka bir kuruma geçmek için dilekçe veriyor. Bu oradaki hafızanın, oradaki birikimin sıfırlanması anlamı taşıyor. Bu tarz kadrolar oluşturulursa oradaki nitelikli personeller de mevcut yerinde kalmaya devam edecektir" diye konuştu.

"Bazı devlet memurlarının maaşları asgari ücretin altında kaldı"

Öte yandan 2021 yılında toplu sözleşme görüşmelerinin yapılacağını ifade eden Yusuf Yazgan, "Bu seneki toplu sözleşme önemli. Çünkü bazı devlet memuru arkadaşlarımızın maaşları asgari ücretin altında kaldı. Bu kabul edilemez. Asgari ücret yükselsin, o da yeterli bir ücret değil. Ama memur maaşın asgari ücretin altında kalması kabul edilemez. Bunu toplu sözleşmede genel merkezimizle masaya yatıracağız. Memurun hakkı verilmediği takdirde oraya imzamız olmayacak" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Büro Memur-Sen Isparta Şubesi'nin üst kurul delege seçimi gerçekleştirildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
Drabaküs 5 ay önce
Hepiniz yüzde 3 ü alır imzayı atarsınız sizin ki sendikacılık değil koltuklara adamlarınızı yerleştirip memuru da devlete köle yapmak peşkeş çekmek biz 3 kuruşa geçim derdine düşerken sizlerinde sefa sürmesi ama bunu size basamak olan üyelerinize sormak lazım hala akıllanan yokki bence gidip imzayı atin ters düşmeyin üyeleriniz nasılsa sizde kalmaya devam edecek sıkıntı yok devletin işçisi kadar olamadik birde okuduk diye hava atarız asıl iş okumak memur olmak değil akli kullanıp hakkını almak saygılar...
CovidAcil 5 ay önce
Yaw he he
Sağlık memuru 5 ay önce
Adamlar resmen bizimle dalga geçiyolar ????. Acaba ne yapabileceksiniz yaptırımınız ne olacak. Boşverin böle konuşmayı biz alıştık %3 e. Fazlası bizi bozar ????
Çalışan 5 ay önce
Memur sen biç bir şey kazanamadı daha da kazanamaz memur sen girmesin toplu sözleşmeye ses girsin zam nasıl alınır görün memur sen ne zam verilse hemen imzayı atıyor yani memuru on saniyede satıyor dikkat edin dakka demiyorum on saniyede ama bizlere mustaakk
Sağlıkçılar 5 ay önce
Böyle dayilanmayi biliyorsunuz da 15 yıldır nerdesiniz diye sormazlar mı adama size kendi üyeleriniz bile inanmıyor ki bu millet inansın size kendiniz inanıyorsunuz ki biz inanalım.saglik çalışanları bu seçimin sonucunu tayin edecek bakın da görün
Sağlıkçılar 5 ay önce
Siz isterseniz dayı dayı konuşmayın sizin başkanınız da Ali de böyle dayilanmisti yüzde 3 kalemin mürekkebi ne yazık demişti gece ansizin imzalamış .
Yazık 5 ay önce
VARMI ÖYLE BI G........T .....SIZ YALAR CIKARSINIZ
kamil 5 ay önce
elhamdülilllah biz çalışanlar,yine kanarız,siz kafanıza göre sözleşmeye imzalayın emi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?