Yalçın: Sendikalı-Sendikasız Memur Maaşları Arasındaki Makas Açılacak!

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Bundan sonra sendikalı ile sendikasızın arasındaki makası açacak şekilde teklifler getireceğiz. İşçi sendikacılığında bu sistemi hissettireceğiz." dedi

Sendika 15.10.2021, 12:17 Zeynep Elmalı
Yalçın: Sendikalı-Sendikasız Memur Maaşları Arasındaki Makas Açılacak!

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gümüşhane'ye gelen Yalçın, Vali Kamuran Taşbilek ile Belediye Başkanı Ercan Çimen'i makamlarında ziyaret etti.

Daha sonra Sema Doğan Yaşam Alanı'nda düzenlenen İl Divan Toplantısına katılan Yalçın, sendika olarak ilk andan toplu sözleşme hakkı aldıkları döneme kadar çok ciddi emek ve gayret verdiklerini söyledi.

Yalçın, son toplu sözleşme ile önemli kazanımların elde edildiğine işaret ederek, "Bundan önceki süreçte toplu görüşmede yetkisiz ve etkisiz memur sendikalarının yaptırımı olmaması nedeniyle masaya boş gidilip boş gelindiği zeminlerden toplu sözleşme hakkını almamız ile beraber masanın bir anlamı oldu. Bununla beraber oluşturduğumuz yelpaze ile her geçen gün büyüdü ve şuan 350 kazanımın altında Memur-Sen olarak imzamız var." diye konuştu.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Memur-Sen ile memur sendikacılığının büyük bir seviye kazandığına işaret eden Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzde almamız gereken çok fazla mesafe var. Bizim memur sendikacılığı olarak yaptığımız işin değerinin olmadığına ilişkin tartışmaları destekleyen ve kuvvetlendiren şey, aldığımız kazanımın, yetkili sendikanın üyesinin yanında diğer sendika üyelerine de sendika üyesi olamayana da herkese dağıtılan ama alın terinin, emek hakkının asla gözetilmediği bir değersiz zeminimizin olmasıydı. Yetkili ile yetkisizi, sendikalı ile sendikasızı bir tutan, yapanın da yatanın da beraber değerlendirildiği adaletsiz bir zemin var. Biz bütün toplantıda şunu söyledik, sendikalı ile sendikasız arasında makas olmalı. Bu toplu sözleşmede şükürler olsun ki bu makası önemli bir oranda koyduk. Artık sendikalı ile sendikasız arasında 400 lira gibi bir fark var. Sendikalı 2022 yılı içerisinde 1600 lira fazla alacak. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren sendika üyesi olanlar bu farkı alacak."

Yalçın, sendika olarak temel isteklerinin, artırımlı ödeme kısmının sadece yetkili sendika üyelerinin almasını sağlamak olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Para sendikanın kasanına değil, yetkili sendikalının cebine gitsin istiyoruz. Biz yıllarca bu mücadeleyi verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Fakat masada yüzde 1 barajı getirildi. İşçilerde yüzde 1 örgütlenme oranını geçemeyenler toplu sözleşme yapamıyor. Önce sendika olduğunu ispat etmen gerekiyor. Yeni toplu sözleşmede memur sendikacılığına da bu kuralı getirerek bir düzenleme getirttik. Ocaktan itibaren başlayacak bu kural ile 15 Ocak'taki maaşlarda yüzde 1 barajını geçemeyenlerde 135 lira aşağıya inmiş olacak."

Sendikalıların oluşturduğu güç ile masada yer aldıklarını dile getiren Yalçın, "Toplu sözleşme ikramiyesi olarak 350 lira alınması için anlaşmıştık. Ama biz bu teklifi değiştiriyoruz. Biz sadece sendikalılara istiyoruz. 100 lira üzerine koyarak bu maddeyi geçelim istiyoruz. Bu madde ile sendikalı kişiye 265 lira ilave etmiş olduk. Sendikalının maaşına 2 puan ilave gelerek 28'den 30 puana çıkartıyoruz. Bu yüzden örgütümüzü her geçen gün büyüteceğiz. Bundan sonra sendikalı ile sendikasızın arasındaki makası açacak şekilde teklifler getireceğiz. İşçi sendikacılığında bu sistemi hissettireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
sağlık personeli 2 ay önce
bu adamın bir doktora gözükmesi lazım kazanım elde ettik deyip duruyor aldıkları zamların hangisi enflasyonun üzerinde oldu buna bir baksın
Sensiz 2 ay önce
Sizde tarihin tozlu sayfalarında yerinizi almaya mahkumsunuz. Biz sizin derdinize değil cebimizi doldurmaya çalışıyoruz demenin diğer yolu sanırım bu açıklama. Hadi hadi son çırpınışlarınız. Az kaldı gidicisiniz.
Kara 2 ay önce
Niye,mecbur muyuz?
sağlık personeli 2 ay önce
sağlıkçılar her şeyi hak ediyor sayın yalçın bunlara ne yapsan yeridir biz sağlıkçılar da iş yok iş olsaydı sizin gibi bir sendikayı yetkili sendika yapmazlardı
350 2 ay önce
Aslında 1000 de tevazu sahibi olunca 350 demiş. Peki memurun cebine el atıp çaldığınız miktarıda söylesenize.
Sağlık 2 ay önce
Bunlar olduğu sürece memurun başı ezilmekten öte gitmez adama bak şaka mısın sen ya her şey bitti sendika aidatina kaldik.o 400 lirayı aidat değilde taban maaşa iyileştirme olarak alsanız memurun cebine 4800 tl girecekti 1600 tl alarak hem memuru satıp hemde memurun sendikadan istifa etmesini önlediniz.cikip heryerde yalan konuşmanın anlamı yok.toplu sözleşme de hicbir kazanım alınmadı işçiler kadar olamadınız pandemi de bile saglik personeline kayda değer bisey verilmedi say say bitmez secimde hükümete verilecek her oy aynı zamanada size de verilmiş olacak umarim saglik personeli bunu bilerek sandığa gider...
vhki 2 ay önce
İşçi sendikacılığında bu sistemi hissettireceğiz." hep alan işçi olunca memur sendika başkanı olduğunu unuttu galiba .............yada zaten memura bir şey alamıyoruz bizde işçiye isteyelim mi demek istemiş!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aile hekimliği 2 ay önce
Sendika üyesi aile hekiminden ve çalışanından yapılan sendika kesintisinden haberiniz yok galiba.
İşte bu yüzden aile hekimliği çalışanlarının büyük çoğunluğu sendikaya üye olmuyor, çünkü maddi ve manevi getirisi yok, saygılar.
Kamil Balbay 2 ay önce
1000 lirada verseniz size üye olarak günahlarınızın ortağı olmayacağız. Sizin yüzünüzden öbür dünyamızıda mahvetmeyeceğiz.
sağlıkcı 2 ay önce
en yakın zamanda TÜRKSAĞLIK SEN den istifa edip SES üye olacağım tek sebebi sizinle, sizinle iş birliği yapması
Kamil Balbay 2 ay önce
Helal olsun kardeşim. Sağlıuk Sen=memur sen.yani cumhur ittifakı tabiki anlayana.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?