PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Vali Onayı Olmayan Sağlık Memuru Görevlendirilmesi Yargıdan Döndü

Hakkında soruşturma yürütülen personelin 2 ay süreyle başka bir birime yapılan geçici görevlendirmesi açılan dava sonucu mahkeme tarafından iptal edildi.

Sendika 23.11.2022, 16:30 Cansu Polat
Vali Onayı Olmayan Sağlık Memuru Görevlendirilmesi Yargıdan Döndü

Mahkemeye yansıyan olay, Manisa İl Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezi 112 Acil Çağrı Merkezinde sağlık memuru olarak görev yapan Genel Sağlık İş üyesi personelin, hakkında başlatılan disiplin soruşturması sonucu soruşturmanın selameti açısından başka bir istasyona İl Sağlık Müdürü onayıyla geçici görevlendirmesinin yapılması sonrası Genel Sağlık İş Sendikası tarafından görevlendirme ile ilgili dava açıldı.

İlde görev yapan memurların il içi görev yerlerinin değiştirilmesini Valiler tarafından yapılacağının emredici düzenlemesine rağmen, Valiye tanınan bu yetkinin devredilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilen Mahkeme Kararında, Vali tarafından tesis edilmesi gerekirken yetkisi olmayan İl Sağlık Müdürü tarafından tesis edilen geçici görevlendirmenin yetki unsuru yönünden hukuka aykırı bulunduğu karara yansıdı.

İl Sağlık Müdürü onayıyla yapılan geçici görevlendirmenin idari işlemdeki yetki gaspı olarak tespit edildiği, söz konusu geçici görevlendirme idari işleminin de iptaline mahkeme tarafından karar verildiği öğrenildi.

Yorumlar (1)
Chef 2 hafta önce
Çoğu ilde uygulama bu şekilde. İl Sağlık Müdürü onayı ile ayın il sınırları içerisinde farklı bir sağlık kurumunda personel çalışıyor...