PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Üniversite Hastanesi Çalışanları Ek Ödemesine Dava Açıldı!

Üniversite hastanesi çalışanlarını yakından ilgilendiren ek ödeme değişikliği ile ilgili çalışanları mağdur eden maddelere Türk Sağlık Sen, Danıştay’a dava açtı.

Sendika 14.10.2022, 13:16 Cansu Polat
Üniversite Hastanesi Çalışanları Ek Ödemesine Dava Açıldı!

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği değişikliği sonrası benzer yönetmelik değişikliğine giden YÖK, çalışanların tepkisini toplamaya devam ediyor.

Sendikalar, hekim ve hekim dışı personel arasında ücret uçurumuna neden olduğu gerekçesiyle yönetmelik hakkında yürütmeyi durdurma davaları açıyor. Bunların bir yenisi daha eklendi. Türk Sağlık Sen, 15 Eylül tarihinde yayınlanan üniversite hastaneleri çalışanlarının ek ödeme düzenlemesi hakkında Danıştay’a dava açtıklarını duyurdu.

Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Dava dilekçesinde ödemelerde düşük katsayılar nedeniyle oluşan mağduriyete dikkat çekildi. Ödemelerin sağlık hizmetleri sınıfı, genel idari hizmetler sınıfı, teknik hizmetler sınıfı ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanların beklentisinin çok altında kaldığı ifade edildi. Söz konusu düzenlemelerin bu haliyle Anayasa’nın sosyal devlet ilkesine aykırı ve çalışma barışını bozacak nitelikte olduklarına vurgulandı.

Bir bakıma ödüllendirme, hizmetin gerektiği gibi yürütülmesi sırasında teşvik etme gibi bir amacı olan düzenlemelerin bu haliyle amacına da aykırı olduğu belirtildi. Düşük katsayılar başta olmak üzere söz konusu yönetmelik değişikliğinde çalışanları mağdur eden eksik düzenleyici işlemlerin iptaline karar verilmesi istendi.

Yorumlar (6)
Dr 2 ay önce
Ahahaha güleceğim yoktu, aralıktaki gibi zammı iptal ettiremeyeceksiniz bir daha kimse bunu yapamaz

Hayaller büyük desene
Hemsir 2 ay önce
Bu soyleminizle aslında üniversite hastanelerinde çalışan kendi hekim arkadaşlarınızın da mağdur olmasından mutlu olduğunuz anlamına geliyor...
Murat 2 ay önce
Ne boş adamsın. Kimse doktordan al bana ver demiyor. Doktora hak ettiğini hatta bence fazlasını verdin ben de hakkımı alırım işi bu iş
Hemşire 2 ay önce
Açılan dava üniversite hastanelerinde ki doktor, hemşire,teknisyen, asistan ve diğer çalışanların teşvik almasını üniversitenin keyfiyetine bırakılmasını engellemek için açılıyor...
kaan 2 ay önce
üniversite hastaneleri sağlık bakanlığına bağlansın ve bu karmaşa son bulsun
Dr 2 ay önce
Dava acanlari kovun işine son verin