Ümit Karataş: '"Sağlık Çalışanlarının Durumu Alarm Veriyor'

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit KARATAŞ 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle KAMU SAĞLIK-SEN ANKARA GENEL MERKEZİNDE basın açıklaması yaptı.

Sendika 14.03.2020, 12:54 14.03.2020, 19:27 Güler Sağlam
Ümit Karataş: '"Sağlık Çalışanlarının Durumu Alarm Veriyor'

Son günlerde coronavirus pandemisi ile sağlık hizmetleri ve çalışanlarının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirten KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ açıklamasına şöyle devam etti;

"Sağlık çalışanlarının durumu alarm veriyor.

Ülke ekonomisinin giderek ağırlaşan kriz koşullarıyla düşük ücret düzeyi ile mücadele etmeye çalışan sağlık çalışanlarının  yaşam koşulları giderek kötüleşmektedir. Döner sermaye ve diğer ek ödemelerinde sıkıntılar yaşayan sağlık çalışanları, düşük sabit ücretle yaşamını sürdürmekte güçlük çekmektedir. Sağlık çalışanları borçlanarak yaşamak zorunda kalmaktadır.

Sağlık çalışanları işini kaybetme korkusu yaşamakta, Emeklilik durumunda yaşanacak hak kayıpları konusunda endişe duymaktadır.

Radyasyon; enfeksiyonlar; anestezik ve kimyasal maddelere maruz kalan sağlık çalışanları mesleki hastalıklarla karşı karşıya kalmakta, yaşam dağıtırken hayatlarından olmaktadır.

TIKLAYIN

Sağlık alanında kayıt dışı çalışma artmakta, taşeron sağlık çalışanı sayısı her geçen gün yükselmektedir.

Sağlık çalışanları toplum nezdinde gereken saygınlığa sahip olmadığı düşüncesindedir. Değersizleşme sağlık çalışanlarının verdiği hizmete yabancılaştırmaktadır.

Sağlıkta şiddet de tırmanmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet son yıllarda artış göstermekte, önemli bir iş sağlığı ve güvenliği sorunu oluşturmaktadır. Günde 50’nin üzerinde sağlık çalışanı şiddete maruz kalmakta, şiddet kimi zaman can almaktadır.

Sağlık çalışanları, eğitim ve liyakate değil, idareye yakınlığına göre atanan yöneticilerin baskı, yıldırma ve mobbingine maruz kalmakta, çok yoğun stres altında hizmet vermektedir.

Sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eden tüm bu sorunların yanı sıra; özlük hakları ile beklentilerinin karşılanmaması da yoğun stres unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Yıpranma payı hakkının tüm sağlık çalışanlarını kapsamaması, geçmişe etkili olarak işletilmiyor olması, 3600 ek gösterge konusunda verilen sözlerin tutulmaması sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarının başında gelmektedir.

Sağlık çalışanlarının sağlığının olmadığı, nitelikli hizmet sunamadığı bir durum sadece sağlık çalışanlarını değil, tüm toplum için oldukça önemlidir. Yeni coronavirus ile ortaya çıkan uluslararası tablo göstermektedir ki,  toplum sağlığını merkeze almadan yapılandırılan bir sağlık sistemi  hem sağlık çalışanlarımız açısından hem de halkın sağlığı açısından yıkıcı süreçlere yol açmaktadır. Bu nedenle sağlık çalışanları ile ilgili sorunlar toplumsal bir konudur.Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları acilen iyileştirilmeli, hasta yükü ve çalışma saatleri azaltılmalı,  sağlık personeli sayısı arttırılmalıdır. Sağlık personelinin aşırı ve kötü çalışma koşulları ortadan kaldırılmalıdır. Çalışma süreleri, nöbetler ve olağanüstü koşullarda çalışma biçimleri insanileştirilmeli, sağlık personelinin hizmetin en etkin biçimde yürüteceği bir model esas alınmalıdır. Sağlık çalışanlarına şiddet gösterenlere verilecek olan cezaların caydırıcı olmalıdır.

Tüm sağlık çalışanlarına geçmişe etkili olarak yıllık 90 gün yıpranma payı hakkı verilmeli, 3600 ek gösterge sözü tutulmalı, tüm personeli kapsayan kademeli olarak ek göstergeler artırılmalı, tüm ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalı ve sabit maaş ücretlerinde artış sağlanmalıdır. Tüm sağlık çalışanları insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşturulmalıdır.Tüm bu olumsuz koşullar içinde, karşılaştıkları tüm güçlüklere rağmen, zor ve onurlu görevi yerine getirmek için fedakârca çalışan tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum" dedi.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
saglıkçılar 11 ay önce
Yani diğer bütün kurumlardaki engelliler hamileler vb vb idari izinli sayilirken sayilacakken

sağlık bakanlığında ki çalışan engelliler hamileler idari izinli sayılmıyor sayılmayacak öyle mi doğru mu anladım

ya Allah aşkına bu nasıl bir vicdan bu nasıl bir anlayış gariban engellilerden hamilelerden ne istiyorsunuz izinli sayılsa ne kaybedecek sağlık bakanlığı zaten diğer bütün sağlık personeli çalışacak

bu durumu cumhurbaşkanlığına ,sabime ,sendikalara bilgilendirmek lazım aramak lazım böyle bir adalet olabilirmi diğer kurumlarda ki bırakın engellilyi hamileyi 60 yaş üzeri personeller bile idari izinli sayılacakken sağlık bakanlığındaki engellilere hamilelere bu zülüm bu haksızlık neden yapılıyor bulaşma riski en yüksek olan yerler hastaneler olmasına rağmen böyle bir karar akılla mantıkla bağdaşmıyor.

sağlık bakanlığındaki engelliler hamilelerde izinli sayılmalıdır
Selin 11 ay önce
Ya tam tersi olmasi gerekmiyor mu normal devlet dairesinde calisan hamile mi risk altinda yoksa hastanede ki mi normal memura izin verip saglikci ya vermemek ne oluyor.mantigin bittigi yer .
efe candar 11 ay önce
yaziklar olsun kutlama yapacaginiza koruyun once personeli
Nil 11 ay önce
IñsAllah kararlarından geri dönerler
Ebe 11 ay önce
Aklım mantığım el vermiyor hamile engelli sağlık.personeli diğer kurumlardaki memurlara göre daha fazla tehlike altında kalırken bu karar ne alaka millete izin verilip insanlar akin akin il.disina tatillere giderken sağlık.personelinin izinleri iptal biz ölelim ya yaşama hakkımız yok.
sağlıkçılar 11 ay önce
Bakanlık vakaları azaltmayamı çalışyor çoğaltmayamı bu nasıl önlem hastalarla ençok temas halinde olacak sağlık personelinde bulaşma olasılığı yüksek riskli kişilere neden izin yok diğer çalışanlara var sağlık personeline yok işin daha vahimi sağlık personelinin hakkını savunanda yok memlekette çok üzücü
Seda 11 ay önce
Bu yıl engelli haftası kutlancak mi bu haftada engellilerin sorunları anlatılıyor du ya biz engelliler risk grubunda çalusiyoruz ama çok üzgün ve enďişeliyim
Ulusoy 11 ay önce
Gerçekten sağlık bakanlığı nda calisan engellilerin ve hamilelerin suçu ne diğer kurumlar vs verdi bu izni. Haksızlık değilmi bu.tedavi gören engelliler kronik hastalar vs ne yapacak bunlar.bu durumun düzeltilmesini arz efiyoriz
-3°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?