PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Üç Konfederasyon Binlerce Sağlık Çalışanını Unuttu!

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan sağlık personellerinin %20 sabit ek ödeme zammını alırken Merkez Teşkilat başta olmak üzere bazı genel müdürlüklerdeki personelin bu zamdan faydalanamamasının tepkileri devam ediyor.

Sendika 22.04.2022, 02:53 22.04.2022, 10:54 Cansu Polat
Üç Konfederasyon Binlerce Sağlık Çalışanını Unuttu!

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, hastanelerde sağlık personellerinin belli başlı sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, yaşanan sıkıntıların çözüme kavuşturulması için sendika konfederasyonlarına ve yetkililere seslendi.

Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında çalışan sağlıkçıların %20 sabit ek ödeme zammından faydalanamadığını hatırlatan Demircan, masada memurun mali ve sosyal haklarından başka her konuyu kendine dert edinen sendikalara sesleniyorum dedi. 

Bakanlıkta yetkili olan sendikaya seslenen Demircan, üyelerinizin Ocak ayından beri yaşadıkları mali kaybı nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz? Üç konfederasyon binlerce çalışanı nasıl unutur? Ramazan ayı münasebetiyle kurumlarda başta kendilerinin de yiyebileceği nitelikte iftar ve sahur yemeği verebilen kurum yöneticilerine teşekkür ediyorum ancak gerek yemek kalitesizliği gerekse de miktar açısından yetersiz yemeği hastalara, hasta yakınlarına ve personelin önüne servis ettiren idareci arkadaşları da yüce Allah’a havale ediyorum dedi

İcap nöbetleri tepkisi

Hastanelerdeki icap nöbeti konusuna da tepki gösteren Başkan Demircan, "Sağlık Bakanlığının kanayan bir başka konusu icap nöbetleridir. Son olarak yayınlanan bir yazı ile hekim dışı sağlık çalışanlarına icap nöbetleri kaldırılarak yerine nöbet uygulaması getirildi. Bu yazıyı hazırlayan arkadaşımız acaba icap ödemeleri ile nöbet ödemeleri arasındaki mali farkı da hesapladı mı? Kurumlar bu yazı ile zarar ettirilecek mi? Nedir hekim ve hekim dışı sağlık çalışanı arkadaşlarımıza duyulan bu öfkenin sebebi? İcap nöbetleri ile uğraşılacağına keşke fazla mesai, nöbet ücretleri gibi gönüllülük esası dışında çalıştırılan sürelerin saat ücretleri revize edilseydi" açıklamasında bulundu.

Bayram ikramiyesi talebi

Öte yandan Başkan Togan Demircan, Ramazan Bayramı'nda tüm kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talep etti. Demircan, "Diğer taraftan gerek Başbakanlık Genelgesi gerekse de vicdana aykırı bir şekilde imza edilen banka promosyon anlaşmaları. İdareci arkadaşlar unutmayın siz bankaların değil çalışanların müdürüsünüz, devletin memurusunuz. Sağlık Bakanımız geçtiğimiz günlerde katıldığı bir iftar programında 'Sağlık çalışanlarına verilen zam sözüne' atıfta bulunmuş. Evet biz de sağlık çalışanlarının ve dahi tüm kamu çalışanlarının maaşlarına bir an evvel reel enflasyon oranlarında iyileştirilme yapılması talebimizi yineliyoruz. Emekli abilerimiz, ablalarımız bu memleketin evlatları da fiilen çalışanlar da bu memleketin evlatları değil mi? Bayram sadece emekliye mi bayram, devlet ayrımcılık yapar mı? Bayram ikramiyesi neden fiilen çalışana da ödenmiyor? Yetkili sendika talep edemez ancak biz, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramında tüm kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi verilmesini Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan talep etmekteyiz" sözlerine yer verdi.

Yorumlar (5)
Sağlıksene gıcık biri 2 ay önce
Neden acaba? Çünkü hastanelerde çalışan hekimin hakkını , kazanım diye ordan alıp, ysp ye yedirdiler. Sonra da hekimlere maaş zammı olunca ayağa kalktılar. Hekimler siz yüzde 20 zam alınca iş bırakmış mıydı? Hayır! Ceplerinden kesildiği halde hayır! Ama devletin kasasından alınan zam için olay çıkaran o sendikalar. Ahirette görüşeceğiz. Geciken her ay için hakkımızı yiyorsunuz. Helal etmiyorum
sultanım52 2 ay önce
ayrılın kardeşim yalaka sendikadan
Tsk 2 ay önce
TSK da sivil memur sağlık çalışanları rezil durumda. Tsk sadece askeri personeline kulak veriyor. Aynı revirde çalışan Bir sağlık astsubayı en az 15.000 TL alırken sivil hemşire 8000 alıyor. Ha laboratuvar olarak gözüken yeri ödeme cetvelinde olup olmadığına bakmayıp hak yemedende geri durmuyor.
Saglikci 2 ay önce
Burda sorumlu sağlık sen neden Türk sağlık-sen e çamur atıyorsunuz yetkili ama etkisiz sağlık-sen toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili degilmiydi
Sağlıkcı 2 ay önce
Devlet herkesin hakkını veriyor sanki vermiyor gibi birileri çıkıp yargara yapıyor beğenmeyen iş arasın kendine uyan
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?