Türk Sağlık-Sen Jiletle Boğazı Kesilen Doktoru Ziyaret Etti!

Türkiye’de sağlıkta şiddet vahşete ve cinayete dönüştüğü son yıllarda, bu durumun son de İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli bir doktorun hasta tarafından boynundan jiletle yaralanması ile görülmüştü.

Sendika 18.10.2019, 19:48 18.10.2019, 20:19 Güler Sağlam
Türk Sağlık-Sen Jiletle Boğazı Kesilen Doktoru Ziyaret Etti!

Türk Sağlık-Sen İzmir Şubesi tarafından ziyaret edilen Dr. Kadir Songür’a Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin geçmiş olsun dilekleri iletildi. 

İzmir Şubesi, ziyaretinin ardından bir basın açıklaması yaparak yaşanan vahşeti dile getirdi.

Basın açıklamasında;

Türkiye’de Sağlıkta şiddet çözülmesi gereken temel meselelerden biridir. Bugün artık sağlık çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmektedirler. Herkes evine akşam sağ salim gidebileceğinden endişelidir.

Şiddet, ağır darp, bıçaklama ve silahlı saldırı gibi ölümle sonuçlanabilecek bir seviyeye çıkmıştır. Kısacası sağlık çalışanlarının hayati her dakika tehlike altındadır. 

Bunun için sağlıkta şiddete acil çözümler ve ağır yaptırımlar gereklidir. Çünkü sağlıkta şiddetin durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir. 

TIKLAYIN

Örneğin tutuklu yargılama sadece kağıt üstünde kalmaktadır. Uygulamada pek hayata geçmeyince, şiddet uygulayan elini kolunu sallaya sallaya gezdikçe çözüm olmamaktadır. 

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, sağlık kurumlarında ortalığı birbirine katanlara bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunun idrakine varmaları sağlanmalıdır. Devletin ceza sistemi ve uygulayıcıları bunu hissettirmelidir. 

Bunun yanı sıra şiddetin bir tedavi biçimi olarak algısı yıkılmalı, şiddet uygulayanların acil haller dışında kamu sağlık hizmetlerinden belli bir ücret karşılığı yararlandırılması getirilerek bu durum tersine çevrilmelidir. 

Yani kişi sağlık çalışanına şiddet uyguladığında belli bir süre ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanamayacağını bilmelidir. Şiddetin kendisine bir fatura çıkaracağını anlamalıdır. 

Tüm bunların yanı sıra Türk Sağlık-Sen olarak önerimiz sağlık hizmeti veren birimlerin ve yerlerin hiçbir ayrım gözetilmeden ( Sıfır Toleranslı Alan) olarak tanımlanmasıdır. Sıfır toleranslı alanlarda işlenen suçlara en sert yaptırımlar uygulanır ve bu suçlara karşı hakimlerin bir takdir yetkisi de bulunmaz. 

Para cezasına çevrilme veya hafifletici sebepler göz önüne alınmayarak cezalar net bir biçimde verilir. 

Böyle bir alan tanımlaması ile eminiz ki sağlık kurum ve kuruluşları daha güvenli yerler haline geleceklerdir.  Bu konuda sendika olarak teklifimizi Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili mercilere gönderdik. 

Sağlıkta şiddet konusunda da bu tarz çözümlerin faydalı olacağına inanıyoruz. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Sağlıkta şiddete dikkat çekmek bugün Bursa genelinde Türk Sağlık-Sen olarak iş bırakıyoruz. Umarız ki çözüm için gerekli adımlar bir an önce atılır.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (1)
Ataman 1 yıl önce
Aaaa olurmu hiç ceza verilirmi beyaz kod veren suçlu oluyor darp eden yada hakaret eden şahış haklı birde 2 tane beyaz kod dosyanız varsa siz duçlanıyorsunuz ve hakim adli makamları oyalıyor birdaha önüme böyle bir dosyayla gelirse kendine cezs vereceğim diyerek avukatlarla haber gönderiyor
1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?