Türk Sağlık-Sen: Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliğinde Kapsam Genişletilmeli, Mülakat Kaldırılmalı!

Türk Sağlık Sen Başkanı Önder Kahveci Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk Sağlık-Sen: Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliğinde Kapsam Genişletilmeli, Mülakat Kaldırılmalı!

"5 yıldır sürümcemede bırakılan bu sınavın beklenildiği süreye değmeyecek bir mahiyette olduğunu görmek üzüntü vericidir, Hayal kırıklığıdır.

Şef, VHKİ, Memur ve Şoför kadrolarında toplamda sadece 2000 kadro ilan edilmiştir. Bu sayı sadece hizmetli olarak görev yapan arkadaşlarımızın beklentisini bile karşılamaktan çok uzaktır.

Sadece yardımcı hizmetliler sınıfında görev yapan arkadaşlarımızın sayısı düşünüldüğünde bu ilanın yapmış olmak için sınav yapmaktan daha öte bir anlam taşımayacağı açıktır.

Yetersizliğin yanına daha önceki sınavlarda yer alan şube müdürlüğü kadrosundan ise bir tane bile ilan edilmemesi gibi çalışanların görevde yükselme konusunda ümitlerine yok eden bir durum söz konusudur.

Ayrıca haziran ayı sonu itibari ile sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan orta düzey sözleşmeli yönetici kadrolarının (hastane müdür, müdür yardımıcısı gibi) tamamına atama yapılacaktır.

TIKLAYIN

Ehliyet ve liyakat konusuna sürekli vurgu yapılırken ve bunun kamuda ölçülebileceği yazılı bir sınava bu kadrolardan bir tane bile dahil etmemek ile bu konuda samimi olunmadığı bir kez daha görülmüştür.

Bileğinin hakkı ve bilgisiyle hak edenlere makam vermek yerine başka dikkate alınacak her kıstası açık bir şeklide hak yemek, adaleti yerle bir etmektir.

Unvan değişikliği sınavında da üniversiteden mezun olabilecek çalışanlarında mağdur edilmeden sınava dahil edilmesi gereklidir. Ayrıca sınav konularının sınırları çizilerek çalışanlara kolaylık sağlanmalıdır.

Tüm bu nedenlerden bu ilan yeniden değerlendirmeye tabi tutulmalı ve yukarıda bahsettiğimiz kadrolarında yer aldığı geniş kapsamlı bir ilana çıkılmalıdır.

Sınavın usulü ile ilgili olarak mülakatın konulması ise bir başka sorunlu alandır. Mülakatın adam kayırma ve torpilin diğer adı olduğu konusunda bir tereddüt yokken bunda ısrar etmekten vazgeçilmeli, mülakat kaldırılmalıdır. Çalışanların hakkını yenmeyeceğinden emin olarak bir sınav süreci geçirmelerinin tek şartı da budur.

Yasal bir zorunluluk var deniliyorsa da bazı kamu kurumlarının özellikle üniversitelerin yaptığı gibi mülakata giren tüm adaylara tam puan verilerek mülakat etkisizleştirilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak çalışanlar adına Bakanlıktan beklentimiz, Hak ve adalet için isteğimiz budur. Umarız ki Bakanlık bu yanlışından dönme ferasetini gösterir." dedi

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN 44
HASAN 44 - 2 ay Önce

MÜLAKAT kaldırılmalı çünkü torpilin kılıfıdır haka niyet olmaz SAYGILAR

4/c den 4/b ye geçirilen personel
4/c den 4/b ye geçirilen personel - 2 ay Önce

4/C DEN 4/B YE GEÇEN PERSONEL ÜNİVERSİTE
ÖĞRENİMİ TAMAMLAYAN PERSONEL UNVAN VE BRÜT DEĞİŞMEDİĞİNİ,VE BU KONUDA ÇOK MAĞDUR EDİLDİĞİMİZİ BİLDİRMEK İSTİYORUM. .MAĞDURİYETİMİZE EL ATMASINI İSTİYORUZ EŞİT İŞE EŞİT HAKLARI VE ADALET İSTİYORUZ. SAĞLIK BAKANLIĞI AÇTIĞI GÖREVDE YÜKSELMEDE BİZDE KAPSAMASINI TEMENNİ EDİYORUZ. VE BELİYORUZ TEŞEKKÜRLER

4/c den 4/b ye geçirilen personel
4/c den 4/b ye geçirilen personel - 1 ay Önce

4/C DEN 4/B YE AKTIRILAN PERSONEL ÜNİVERSİTE ÖĞRENİMİNİ TAMAMLAYAN PERSONELİN BRÜT VE UNVANI DEĞİŞMEDİĞİNİ, İNTİBAKI YAPILMADIĞI ALDIĞIMIZ EĞİTİM YOK SAYILDIĞI VE EŞİT İŞE EŞİT HAKLARINA RİAYET EDİLMEDİĞİNİ VE BU KONUDA ÇOK MAĞDUR EDİLDİĞİMİZİ BEYAN ETMEK İSTİYORUZ. SAĞLIK BAKANIMIZA DUYULUR...NOT SAĞLIK BAKANLIĞI AÇTIĞI GÖREVDE YÜKSELME SINAVINA SÖZLEŞMELİ PERSONEL GİREMEDİĞİ İÇİN BU BİZLERİ DAHADA KAHRETMEKTEDİR.ÇÜNKÜ BİZDE SAĞLIK ÇALIŞANIYIZ SAĞLIK SENE ÜYEYİZ EŞİT İŞE EŞİT ADALET İSTİYORUZ.TEŞEKKÜRLER.

SIRADAKİ HABER