Türk Sağlık-Sen 81 İlde Döner Sermaye Eylemi Yaptı!

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından başlatılan ve 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan “DÖNER SERMAYE” eylemleri ile sağlık çalışanlarının döner sermaye sıkıntısına gündeme taşıdı. Sağlık çalışanlarının kayıplarının önüne geçilmesi adına gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi talep edilen eylemlerin detayları haberimizde.

Sendika 05.12.2019, 14:25 05.12.2019, 14:40 Güler Sağlam
Türk Sağlık-Sen 81 İlde Döner Sermaye Eylemi Yaptı!

Türk Sağlık-Sen, "döner sermayene emeğine ve ekmeğine sahip çık!" konulu basın açıklamalarında sağlık çalışanlarının döner sermaye konusunu bir kez daha gündeme taşıdı.

10 YILDA DÖNER SERMAYE SON DERECE ERİDİ

Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur. Dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarımızda ne yazık ki iş döner sermayeye gelince önümüze kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI DÖNER SERMAYEDEN ŞİKAYETÇİ

Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve şikayetçidir. Sağlık yöneticileri de çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir.

5 YIL ÖN CEKİNE GÖRE DURUM ÇOK VAHİM!

Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir.

Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK'e teslim etmiştik denildi. Her iki kurumun yöneticilerine de bu durum defalarca anlatıldığı belirtildi.

Yaklaşık 1 yıl önce Genel Başkanımızın Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede Bakan bey yönetmelik değişikliği yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamışlardı. Aradan geçen sürede ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır.

Eskiler "et-tekraru ahsen velev kane yüz seksen" demişler yani Yüz seksen kerede olsa tekrar etmek güzeldir.

TIKLAYIN

Döner sermayeler ile ilgili sorunlara değil 180, 1800 kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor.

Bugün çalışanın sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktık.

DÖNER SERMEYE DÜZENİ DEĞİŞMELİ

Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır.

Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır. Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır.

Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE ÜNİVERSİTELER DÖNER SERMEYE SORUNUNU ÇÖZEBİLİR

Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerimize bağlı hastanelerde görev yapan fedakar çalışanlarda sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler.

Döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzluk ta vebal sizindir. Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız denildi.

Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir.

Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız denilen açıklamada ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz açıklamalarına yer verildi.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (1)
Sincan 13 ay önce
Allahınıza kurban sizin ya. ama ne yaparsanız yapın bir şet çıkmaz. olsun yinede teşşekkürler
1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?