TTB: Bakan Selçuk’u Sağlık Çalışanlarından Özür Dilemeye Davet Ediyoruz!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un sağlık çalışanlarının covid-19'u meslek hastalığı olarak kanunlaşmasını talepleriyle ilgili olarak “Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim?” sözlerinin yankıları sürerken Tabipler Birliği bir açıklama yayınlayarak "Bakan Selçuk’u Tüm Sağlık Çalışanlarından Özür Dilemeye ve Sorumluluklarını Yerine Getirmeye Çağırıyoruz" dedi.

Sendika 03.04.2021, 22:51 Güler Sağlam
TTB: Bakan Selçuk’u Sağlık Çalışanlarından Özür Dilemeye Davet Ediyoruz!

İşte O Açıklama;

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan, “COVID-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” olarak belirlediğimiz ve Türkiye’nin her yerinde sağlık kurumları önünde COVID-19 mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını andığımız gündü. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk böylesi bir günde “Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim?” açıklaması ile iktidarın sağlık çalışanlarına verdiği değeri bir kez daha ortaya koymuş; sağlık çalışanlarının hafızasında ve tarihte kötü bir yer daha edinmiştir. Bu sözler “COVID-19’un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilmelidir ve mevzuatla güvence altına alınmalıdır” talebimizde ne kadar haklı olduğumuzu da bir kez daha göstermiştir. COVID-19’un meslek hastalığı sayılması bir bakanın keyfiyetine göre belirlenemez.

COVID-19 salgınında olağandışı yeni bir artış dönemine girilmiştir. Türkiye risk haritasında neredeyse tüm iller yönetemeyenler tarafından kırmızıya, turkuaz tablo ise epeydir kara tabloya dönüştürülmüştür. Bu sorumsuzluğun yükü altında yine sağlık çalışanları kalmaktadır. Salgına karşı mücadele eden yüzlerce sağlık çalışanı COVID-19 nedeniyle tükenmeye, hastalanmaya ve hayatlarını kaybetmeye devam etmektedir. Sağlık çalışanlarının COVID-19’a yakalanma oranı topluma göre 10-14 kat daha fazla, Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kurum ile ülkede COVID-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmiş ve Türkiye sağlık çalışanları ölüm oranında ilk sıralarda yer almaktayken; “Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim” diyen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'u kınıyoruz. Ve soruyoruz:

Bugüne kadar tespit edilen ve açıklanan verilere göre yaklaşık 200 bin sağlık çalışanının hastalanması ve 395‘inin yaşamını yitirmesi sizin için yeterli kanıt değil midir? İkna olmanız için daha fazla hastalanmamız ve ölmemiz mi gerekiyor?

Sizler de bunun bir meslek hastalığı olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Madem meslek grubu olarak ölümlerimizin mesleğimizden kaynaklı olmadığını düşünüyorsunuz; neden ilk olarak bizleri aşılama gereği duydunuz? Neden evlerimize gidemedik ve yurtlara, otellere yerleştirilerek ailelerimizden, evlerimizden haftalarca ayrı kaldık? Neden izin, emeklilik ve istifa gibi özlük hakları engellenen tek meslek grubu olduk? Alınan bu kararlar mesleki maruziyetimizin kabulü iken haklardan yararlanma söz konusu olduğunda engeller koymanın asıl nedeni nedir?

Bakan Selçuk’a tekrar hatırlatıyoruz: Görevinin başındaki sağlık çalışanları SARS-CoV-2 virüsünü neredeyse her gün ücretsiz test yaptırıp deri koltuklarında oturdukları Meclis’te veya güvenli evlerinde kapmadılar. Sağlık çalışanları bu virüsü penceresiz şehir hastanelerinde, daracık aile sağlığı merkezlerinde, kalabalık yataklı servislerde, sürüntü aldıkları polikliniklerde, derme çatma iş sağlığı birimlerinde sağlık hizmeti sunarken, 24 saat canla başla çalıştıkları sırada kapıp hayatlarını kaybettiler.

Sayın Bakan, siz ne derseniz deyin dünya yuvarlaktır. COVID-19 da meslek hastalığıdır. Alkış değil, hakkımızı ve sorumluluklarınızı yerine getirmenizi istiyoruz. Alkış değil, bu salgında yitirdiğimiz sağlık çalışanlarına saygı, vefa ve vicdanla yaklaşmanızı istiyoruz. 

Bakan Selçuk’u COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşlarımız ve sağlık çalışanlarının ailelerinden özür dilemeye ve sağlık çalışanları için meslek hastalığı olan COVID-19’a dair gerekli yasal düzenlemeler ile sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
Mustafa 4 ay önce
Adı üstünde tabip ler birliği hemşireler birliği değil seni savunacak sağlık sen ona meramını anlatıver hemşire
Gerçek hemsire 4 ay önce
Hemşire nikli arkadaş.isminle lütfen yorum yap.cahilligin bı mesleğe mal olmasın.ttb neden senin hakkını savunan.hemsire neden TTB üye olsun.ttb neden kaaptilsin pessssss
hemşire 4 ay önce
ttb kapatılsın hiç bizim hakkımızı savunmuyor hep doktorların hakkını savunuyor
ve hemşireler de ttb den üyeliğini alsınlar
Ebe 4 ay önce
Hakikaten odun musun sen yoksa makara mı geçiyon?
Ciddimisin 4 ay önce
Espiri mi yaptın söylediklerin gerçekmi. TTB zaten hekim oluşumu . Tüm üyeleride doktor.
Osman 4 ay önce
Hemşire arkadaş sağlam makara yapıyorsun...eğleniyormuyuz?;-)
SAĞLIÇILAR 4 ay önce
NİYE ÖZÜR DİLESİNKİ. SAĞLIKÇILAR KİMİN UMURUNDA BIRAKINDA NE HALLERİ VARSA GÖRSÜNLER ANLAYIŞI MEVCUT. AYLAR YILLAR GEÇTİ İSYANIMIZI KİMSE ANLAMADI. LANET OLSUN SAĞLIK SENE .HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ.
sağlıçılar 4 ay önce
Siz doktoru hemşiresi Gih İŞÇİSİ HEPINIZ BİR OLMAZSANIZ BOŞA HERYERDE KAYBEDEN OLURSUNUZ TEK OLUN HEPİNİZ SAĞLIK ÇALIŞANI OLUN EKMEĞİ DE TÜM YİYEMEZSİN AMA BÖLÜP BÖLÜP YERSİN BİR OLUN İRİ OLUN DİRİ OLUN
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?