PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Tabipler Birliği Yönetiminde Kriz Yaşanıyor

Tabipler Birliği Merkez Konseyinde boşalan üyelik için 1. sıradaki yedeğin yerine 3. sıradaki üyeye davet mektubu gönderen Merkez Konsey hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Sendika 24.12.2022, 22:19 Cansu Polat
Tabipler Birliği Yönetiminde Kriz Yaşanıyor

Türk Silahlı Kuvvetlerine attığı iftira sonrası tutuklanarak cezaevine gönderilen Türk Tabipler Birliği Başkanının yerine 1. sıradaki yedek üye değilde 3. sıradaki yedek üye davet gönderilmesi krize neden oldu.

Türk Tabipleri Birliği Merkezi Konseyi, boşalan üyeliğe yedek birinci sırada yer alan Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Tiyekli yerine 3'üncü sıradaki Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz'a davet gönderdi. Yavuz, kendisine davet gönderilmesinin hukuki olmadığı için görevi kabul etmeyeceğini belirtirken, Tiyekli de suç duyurusunda bulundu.

TTB'nin 11 kişilik merkez konseyinin belirlendiği 26 Haziran'daki seçimde Dr. Lütfi Tiyekli 93 oy alarak yedeklerde 1'inci sırada yer aldı.

Dr. Ali Coşkun 92 oyla yedeklerde 2'inci sırada, Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz ise 89 oyla 3'üncü sırada yer buldu. TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz'a gönderdiği yazı ile Dr. Filiz Çağla Uyanusta'dan boşalan üyeliliğin yerine kendisinin alınmasına karar verildiğini belirtip konseye davet etti.

CİNSİYET KOTASI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Yedeklerde 3'üncü sırada yer alan Yavuz'a gönderilen yazıda, şöyle denildi:

"TTB merkez Konseyi'nin 16 Aralık 2022 tarihli kararı ile 1 Kasım 2014 tarihinde yapılan TTB 65'inci büyük kongresinde alınan 'Türk Tabipleri Birliği ve tabip odalarının bütün kurullarında cinsiyet kotası uygulanması ve her cinsten en az yüzde 40 temsiliyetin sağlanması konusunda çaba gösterilmesi' kararı dikkate alınarak TTB 74'üncü Olağan Büyük Kongresi'nde yapılan seçim sonucunda alınan oy sayısına göre yapılan sıralamada kadın üyeler arasında ilk sırada olmanız dolayısıyla boşalan üyeliğe 2022-2024 dönemini tamamlamak üzere davet edilmenize karar verilmiştir."

‘KANUNLARIN UYGULANMASI TARAFTARIYIM’

Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz, TTB Merkez Konseyi'nin kendisinin görevlendirmesinin hukuki olmadığını, bu nedenle de konseye girmeyeceğini belitti.

Yavuz, "Bana yapılan görevin, yüzde 40'lık TTB Merkez Konseyi'ndeki kadın pozitif ayrımcılığından dolayı tevdi edildiği söylendi. Ancak bunun çok doğru bir davranış veya uygulama olduğunu düşünmüyorum. Gerekçesi şu; ne olursa olsun kanuni olarak benden daha yüksek oy almış birisinin yerine benim sadece pozitif ayrımcılık olarak daha alt sırada olmama rağmen görev verilmesi kanunlara uygun değildir" dedi.

TİYEKLİ, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Tiyekli ise TTB Merkez Konseyi'nin 9 üyesi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

TTB'nin kendisi yerine 3'üncü sıradaki üyeyi davet etmesini kabul edilemez olduğunu belirten Tiyekli, "11 kişiden oluşan merkez konseyinden istifa edildiğinde onun yerine en çok oyu alan ilk yedek üye görev davet edilip göreve başlatılmalıdır” dedi.

Yorumlar (1)
hemşire 1 ay önce
sağlıklar birliği diye değişiyor
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.