Tabipler Birliği Ulusal Beslenme Konseyi Yönetmeliği’nden Çıkarıldı

Ulusal Beslenme Konseyi Yönetmeliği’nden Türk Tabipler Birliği ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nin çıkarılması TBMM'ye taşındı.

Sendika 26.02.2019, 12:50 26.02.2019, 12:50
Tabipler Birliği Ulusal Beslenme Konseyi Yönetmeliği’nden Çıkarıldı

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Ulusal Beslenme Konseyi Yönetmeliği’nden Türk Tabipler Birliği ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nin çıkarılmasını sordu.

3 Kasım 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “Ulusal Beslenme Konseyi Yönetmeliği Taslağı”nda, “Konseyin Oluşumu” başlıklı 5. Maddede Türk Tabipler Birliği ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği üye olarak yer aldığını kaydeden CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “9 Şubat 2019 tarih ve 30681 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ulusal Beslenme Konseyi Yönetmeliği’nde bu iki STK konseyden çıkarılmıştır” dedi.

TIKLAYIN

Yüceer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde bu 2 STK’nın çıkarılma gerekçesini sordu.

BU İKİ STK MUHALİF KİMLİĞİNDEN DOLAYI MI KONSEY DIŞINDA BIRAKILDI

Bakana sorular yönelten Yüceer, “Türk Tabipler Birliği ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği konsey oluşumu taslağında yer alırken sonrasında neden çıkarılmıştır? Karar kim tarafından alınmıştır? Sağlıklı beslenme politikalarının oluşturulması amaçlanan Konseye hekimler ve beslenme alanına ilişkin mühendislik disiplinleri ile ilgili hangi STK’lar dahil edilmiştir? Taslak metinde birçok yerde gıda güvenliği ve sağlıklı beslenme, gıda güvenliği ve sağlık vurgusu yapılırken doğrudan konuyla ilgili bu iki STK’nın konsey dışında bırakılmasının söz konusu stk’ların muhalif kimliğinden kaynaklandığı iddiaları doğru mudur? Eğer öyleyse halk sağlığı ideoloji uğruna riske atılabilir mi?” diye sordu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?