PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Süresiz Sözleşmeli Sağlık Çalışanları Bu Kez Unutulmasın

Sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi amacı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaları hatırlatan Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Başkanı Muhammet BİRİNCİ; 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 45/A maddesi kapsamı dışında bırakılan sözleşmeli sağlık personelinin de kadroya alınmasını istedi.

Sendika 26.09.2022, 09:39 Cansu Polat
Süresiz Sözleşmeli Sağlık Çalışanları Bu Kez Unutulmasın

Birinci açıklamasında, sağlık bakanlığı bünyesinde 657 sayılı DMK’nın 4/B maddesine tabi yaklaşık beş bin sağlık çalışanının süresiz sözleşmeli olarak görev yaptığını, söz konusu meslektaşlarımızın 663 sayılı KHK’nin 45/A maddesine tabi olan sözleşmeli personel gibi kadro haklarının bulunmadığını ifade ederek Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen kadro çalışmalarına dahil edilmeleri gerektiğini belirtti.

2015/3 sayılı KPSS ile atanan ve sürekli sözleşmeli olarak görev yapan yaklaşık beş bin diş hekimi, eczacı, fizyoterapist diyetisyen, psikolog, sağlık fizikçisi, biyolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı, ebe, hemşire, laborant ve röntgen teknikeri meslektaşlarımızın mağdur edilmemesi gerektiğini ifade eden Birinci, her ne kadar zikredilen sağlık çalışanları 657 sayılı DMK’nın 4/B maddesine göre sürekli sözleşmeli olarak istihdam edilmiş olsalar da aynı pozisyonda istihdam edilen personelin kanunlar karşısında aynı haklara sahip olması gerektiğini, ayrıcalıklı hakları içeren düzenlemelerin Anayasamızın 10. Maddesinde yer verilen eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade etti.

Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Başkanı Muhammet BİRİNCİ, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve özlük haklarında yeknesaklığın sağlanması yönünde kalıcı bir düzenleme beklediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (3)
Yavuz 2 ay önce
Hizmetli bile daha fazla ücret alıyor, üniv. Mezunu sozleşmeliden..yuhhh olsun duzeninize
Emre Memecan 2 ay önce
7 sene bitti 4B sözleşmeli olarak çalışıyorum, 3+1 ile girenler 2. Tura kadroya geçti biz hala aynı yerimizde saymaktayız, umarım bundurum değişir, aynı işi aynı şekilde aynı odadaki çalışma arkadaşlarımla yaparken, maaş farkınında bunun üzerine her daim artması, kademe ilerlemesi olmaması, yüksek lisans yapmamıza ragmen bunu işletemiyor olmak ve tayin gibi özlük haklarında geri kalmak hiç yakışır şey değil, bunun ivedi şekilde haklarımızın teslimi olarak lehimize sonuçlanması tek beklentimizdir.
alii 2 ay önce
işinize gelmiyorsa bırakın gidin devlet senetmi verdi kadroya alacam diye