PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Siyasi İktidarın Zam Teklifine Karşı Teklifimiz: İSTİFA ET

Liyakatsiz, kifayetsiz, basiretsiz ve yandaş yöneticilere üçer beşer maaşlar ödenirken, sıra emekçiye geldiğinde yüzde 5+6 reva görülmektedir. Açlık sınırında ücretlerle kamu emekçilerine dayatılan bu kötü senaryoyu kabul etmiyoruz.

Sendika 12.08.2021, 16:43 Güler Sağlam
Siyasi İktidarın Zam Teklifine Karşı Teklifimiz: İSTİFA ET

Siyasi iktidar 2022 yılı ilk altı ayı için %5 +enflasyon farkı, ikinci altı ay için %6 +enflasyon farkı, 2023 yılı için %6+6 ve enflasyon farkı teklif etmiştir. Siyasi iktidar 3600 gösterge konusunun çözülebileceğini de eklemiştir.

Seçim öncesinde sürekli gerileyen oy oranlarını toparlamak için siyasi iktidarın zam oranlarında koşulları zorlayacağına dönük kimi kesimlerin “boş” beklentisi, siyasi iktidarın ilk zam önerisi ile “boşa” düşmüştür.

Zam önerisinde ikili açmazı sürdürmekte ısrar eden siyasi iktidar; hem ortalama artış oranlarını çok düşük tutmakta hem de (+) enflasyon farkı gibi bir garabeti öne sürerek reel gelirlerdeki azalmaya kılıf uydurmaya çalışmaktadır.

Bir gün öncesinde kamu işçilerine yönelik anlaşılan çerçevenin bile çok altında kalan bu zam önerisinin bırakın tartışılması ciddiye alınması mümkün değildir. (+) Enflasyon önerisini sadece ekonomiyi bilenler değil, sıradan insanlar bile ciddiye almamaktadır. Sokakta ve markette hissedilen zamlar, mutfaklara ateş düşürmektedir.

Türk Lirasının dünyanın neredeyse tüm paraları karşısında sürekli değer ve itibar kaybı sürerken, emekçilerin hayat standardı da sürekli geriye gitmektedir. Bir yanda ekonomik kriz koşulları, bir yanda covid-19 salgını, bir yanda yangın ve sel felaketlerinin yıkımları ile mücadele eden emekçiler, açlığa ve sefalete mahkûm edilmektedir. Emekçiler, yaşam standartlarındaki gerileme bir tarafa, refah payının eklenmesi gibi taleplerin bile anlamsızlaşacağı bir cenderenin içine sürüklenmektedir.

TÜİK’in hazırladığı enflasyon verilerinin gerçek veriler olmadığından hareketle organize olan ve hayat standartlarındaki gerilemeyi bilimsel normlar üzerinden sürekli yayınlayan ENAG’ın ( Enflasyon Araştırma Grubu) hazırladığı son haftalık bültene göre; “Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Temmuz ayında Ocak-Temmuz 2021 dönemi enflasyon oranı %25.14 olarak gerçekleşmiştir.

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Bu çerçevede, bu zam önerisinin ciddiye alınacak hiçbir niteliği ve niceliği bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanlığı’nın, açıktan “söz verdiği” 3600 ek gösterge katsayısının bir şekilde çözülmesi gerektiğini düşünen siyasi iktidarın, bunu dengelemek için zam oranlarını mümkün olduğunca aşağı çekme niyetini taşıdığı görülmektedir.

Liyakatsiz, kifayetsiz, basiretsiz ve yandaş yöneticilere üçer beşer maaşlar ödenirken, sıra emekçiye geldiğinde yüzde 5+6’yı reva görenlerin bırakın ülke yönetmeyi, bir evin nasıl geçindirileceğinden haberleri olmadığı ortadır.

ve ortağı Türkiye Kamu-Sen in bu süreçte etkili bir karşı duruş sergilemesi mümkün görünmemektedir. Kuşkusuz günler içinde siyasi iktidar birtakım adımlar atar gibi görünecek ve malum konfederasyon eksik kalan “buçuk”u zam oranına eklettirip bunu da “başarı” olarak lanse edecektir.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve sendikamız Genel Sağlık-İş’in, kamu emekçilerine dayatılan bu kötü senaryoyu kabullenmesi mümkün değildir.

Artık süreç taleplerin açıkça ve etkin bir biçimde dile getirilmesi ve bu yöndeki eylemlilik süreçlerinin güçlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Sözde yetkili konfederasyon ve ortağının “Kabul etmiyoruz”, “Masadan kalktık’’ şeklinde laftan öteye geçmeyen görev savma niteliğindeki tutumu sendikal bir tavır olarak kabul edilemez.

Genel Sağlık-İş olarak, insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşulları talebimizi yineliyoruz. Şahsı, çevresi ve yandaş şirketleri için “İtibardan tasarruftan olmaz”, diyerek, vergi afları yaparak, ülkenin tüm kaynaklarını seferber eden siyasi iktidarın kamu çalışanlarına reva gördüğü teklifi “red” ediyor, karşı teklif olarak “istifaya” çağırıyoruz. Tüm emekçileri haksızlığa, adaletsizliğe karşı birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

Zekiye Bacaksız

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yorumlar (8)
İSTİFA 6 ay önce
İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA...... HÜKÜMET VE SENDİKA İSTİFA İSTİFA İSTİFA İSTİFA
Gökhan can 6 ay önce
İstifa etmeyip bunlara destek veren sağlık çalışanıda hakka giriyor zam pazarligina oturan iki büyük sendikadan istifa yalaka ve yandaş sen uyesi olup hem kendinizin hemde suçu olmayan diğer memurların hakkına girmeyin...
Sağlık 6 ay önce
Bırakın sendika işlerini işçiler direk secim odaklı o nedenle hükümet hem torpilli olduklarından hemde garanti oy olduklarından her zman onları koruyup kollamakta bizler de hala sendika diyelim gidip secim zamanı aynı hükümete oy verip yine aynı sendikayı masaya oturtalim yani şunu yıllardır bi aklımız almadı.sendikaya da teklifine de karnım tok hükümet ne verecek ben ona bakarım pandemi süreci bizi unutanlari bende secim zamanı unuturum....herkes böyle düşünse keşke basamak gibi yıllardır kullanılmaktan biktik.
Sağlıkçı 6 ay önce
Hiç bir şey yapmayan sendikacıklar yine boş boş konuşuyorlar . Çıkın sahaya iki büyük sendikanın yapamadigini yapın da görelim .????
aslan 6 ay önce
22 ağustosta zam oranları açıklandığında sendikalar çok kan kaybedecek gibi görünüyor.
ramazan 6 ay önce
cumhurbaskanı işciler oy potansiyelimiz açıklaması yaptı burda başka açıklamaya gerek yok
ramazan 6 ay önce
buradan kamuseni karalamak kolay daha önce toplu sözleşmeyi kimler yaptı ona bakınkamusen enyüksek zammı almak için uğraşacak toplu sözleşme kanunu hükümetten yana anlaşma olmazsa hakem heyetine gidecek 6 ya 5 kara alacaklar biz memuru meydanlara çagırdığımızda neden kimse gelmiyor demekki herkes halinden memnun burda boş boş yazmayın meydanlara çıkıp hakkımızı aramalıyız
abc 6 ay önce
saglık sen üyeleri bu rezillik sizlerin eseri
-9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?