ŞİDDETE VE YARGISIZ İNFAZA TESLİM OLMAYACAĞIZ

Gün geçmiyor ki Sağlık çalışanlarımıza hasta yakınları tarafından Şiddet uygulanmasın!

Sendika 01.02.2019, 18:58 02.02.2019, 16:20
ŞİDDETE VE YARGISIZ İNFAZA TESLİM OLMAYACAĞIZ

Geçen hafta Atatürk Devlet Hastanesinde görev yapan Kardiyoloji doktorumuza ve Sağlık Memuru kardeşimize saldırının şokunu yaşarken bu hafta 112 çalışanlarımızın darp edilmesi ve son olarak Düzce üniversitesi hastanesinde görev yapan  Anestezi doktorumuzun muayene odasının kapısı kilitlenerek tehdit edilmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.

Sağlıkta şiddet ne yazık ki tüm yasal ve polisiye tedbirlere rağmen devam ediyor. Şiddeti önlemek, yasal, yapısal ve kültürel bütün sorunları ortadan kaldırmakla mümkün olacaktır. Yasal ve polisiye tedbirlerin caydırıcı etkisi güçlendirilmelidir. Kısa vadeli önlemler olarak; şiddet uygulayanın tutuklu yargılanmasının yanı sıra, geçici olarak sosyal güvenlik kapsamından çıkartılması önerimizin arkasındayız. Ancak şiddeti önlemede bu tedbirler yetmeyecektir. Orta ve uzun vadede çözüm bekleyen, fiziksel koşulların yetersizliği, uzun bekleme süreleri, iletişim sorunları ve empati eksikliği, sağlık okuryazarlığının düşük olması gibi şiddeti tetiklediği bilimsel çalışmalarla ortaya konulan sorunlarımız bulunmaktadır. Öte yandan medyamız, haber ve yayınlarında, şiddete eğilimli bireylerde duygusal sapmalar doğuracak bir dil kullanmamaya dikkat etmelidir. 

Sağlıkta şiddetin değil şefkat ve merhametin dili egemen olmalıdır. Sağlık çalışanlarını şiddete ve yargısız infaza karşı korumak, sağlık hizmetlerinin geleceğini korumak demektir ve sağduyulu bütün toplum kesimleri üzerine vebaldir.

Sağlık çalışanlarının şiddet görmesine sessiz kalınmaması için tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya, sağlık çalışanlarıyla dayanışma göstermeye davet ediyoruz.                                                                                              ​​​​​Cihan ÖZAL

Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?