SES Eski Şube Başkanının 15 yılla Yargılandığı Dava'da Tahliye Kararı!

SES Diyarbakır Şubesi eski Eşbaşkanı Recep Oruç, 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi

Sendika 16.11.2020, 20:50 Güler Sağlam
SES Eski Şube Başkanının 15 yılla Yargılandığı Dava'da Tahliye Kararı!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi eski Eşbaşkanı Recep Oruç’un, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delege listesinde isminin bulunması, sendikal eylemleri talimat alarak yaptırdığı ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle yargılandığı davanın görüldü.

TIKLAYIN

Avukatların yokluğunda Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına Oruç, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Duruşmayı Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri Remziye Tosun ve İmam Taşçıer, SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şiyar Güldiken ile Oruç’un ailesi izledi.

‘Sendikal faaliyetler’

Kendisine yöneltilen suçlamaların suç teşkil etmediğini söyleyen Oruç, katıldığı eylemlere kimsenin talimatı olmadan katıldığını, eylemlerin sendikal faaliyet olduğunu ve sendika tüzüğünde yer aldığını belirtti. Katıldığı eylemlerin Anayasa ve yasalarca güvence altına alınan “düşünce ve ifade özgürlüğü” kapsamında olduğunu dile getiren Oruç, 22 Temmuz’dan beri tutuklu olduğunu hatırlatarak, tahliyesini talep etti. İddia makamı, Oruç’un tutukluluğunun devamı yönünde görüş bildirdi. Oruç’un tutuklu bulunduğu süreyi dikkate alarak tahliyesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?