SES Eş Başkanı: Salgın Sürecinde En Çok Kadın Sağlıkçılar Zorlanıyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından izinlerinin iptal edilmesini “sürecin faturası sağlıkçılara kesiliyor” şeklinde yorumlayan SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Yıldız Ok, bu süreçte en çok kadın sağlık çalışanların zorlandığını söyledi

Sendika 03.11.2020, 14:09 Güler Sağlam
SES Eş Başkanı: Salgın Sürecinde En Çok Kadın Sağlıkçılar Zorlanıyor!

Koronavirüsün yeniden tırmanışa geçtiği şu günlerde sağlık çalışanları, çalışma koşullarının zorluğuna dikkat çekmek için her gün alanlara çıkarken, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile sağlıkçıların “izin, istifa, emeklilik ve tayin hakları” gibi temel hakları geçici olarak ertelendi.

12 sağlık çalışanı öldü

MA’da yer alan habere göre sadece Diyarbakır’da 12 sağlık çalışanı yaşamını yitirirken, Sağlık ve Soysal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, pandemi sürecinde özellikle kadın sağlık çalışanlarının zorlandığına dikkat çekti.  Sağlıkçılar olarak, tükendikleri bir süreçte, izin, tayin ve istifa gibi en temel haklarının iptal edildiğini belirten Ok, “Toplumda her şey normalken, herkes AVM’lere rahatça girip çıkıyorken, bu sürecin faturasının sadece sağlıkçılara kesilmesi kabul edilemez” dedi.  Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarının halkı ve sağlıkçıları karşı karşıya getirdiğini iddia eden Ok, “Sağlık Bakanı’nın ‘Siz sosyal mesafeye dikkat etmezseniz, sağlıkçılara hiçbir zaman izin verilmez’ sözleri yurttaşlar ile sağlıkçıları karşı karşıya getiriyor. Süreci yönetemiyorlar, yönetilememesinin faturası sağlıkçıya kesilmeye çalışılıyor” ifadesinde bulundu.

Kadın sağlık çalışanları

Özellikle kadın sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde çok zorlandıklarını kaydeden Ok, “Kadın sağlık çalışanı olarak çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz.  Çünkü çocuklarımız var. Biz sadece sağlık çalışanı değiliz, aynı zamanda anneyiz, bakmak zorunda olduğumuz aile üyeleri var. Çoğumuzun evinde kronik hastalığı olanlar var ve çoğumuzun da kronik hastalıkları var. Ancak bunların hiçbiri göz önünde bulundurulmuyor” sözleri ile yaşadıklarına dikkat çekti.  Ok, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde görevli olan ve koronavirüse yakalanarak yaşamını yitiren hemşire Leyla Çiçek’in tek başına 3 çocuğuna baktığını ve kendisinin lösemi hastası olduğunu hatırlattı.

İdari izinlerde kısıtlama

Sağlık çalışanlarının idari izinlerinde dahi kısıtlamaların yaşandığını belirten Ok, “Belki başka bir iş kolunda çalışıyor olsa, Leyla abla izinli olacaktı ama sağlık iş kolunda çalışanlara idari izinlerde bile kısıtlama var. Sağlık iş kolunda kişi izolasyona 7 gün alırken, başka iş kollarında bu süre 14 güne kadar çıkabiliyor. Çocuklarımıza bakacak kimsenin olmadığı günler oluyor. 3 ile 5 yaşındaki çocuklarını evde bırakıp işe gelmek zorunda kalan kadın sağlıkçı arkadaşlarımız var. Hele birde anne baba sağlıkçı ise bu sorun artıyor” diye belirtti.  Hükümetin her fırsatta “fiziki mesafe” kuralını hatırlattığını, ancak bu kurala kendilerinin uymadıklarını ifade eden Ok, “Öncelikle fiziki mesafe kuralına kendileri uymalı. Hijyen diyoruz ama Şubat ayından bu yana su faturaları dört katına çıkarılmış. Öncelikle olanaklar sağlanmalı ve ekonomik kaygılar giderilmeli yoksa hiçbir şekilde bu salgınla baş edemeyiz” diye belirtti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Çukurova 10 ay önce
Ses sendikası pkk destekçisidir hiç bir sözleri sağlıkçılara yaramaz
ses onurumuzdur 9 ay önce
kusura bakma kuru sıkı atıyorsun hiç bir resmi dayanağı yok senin dediğinin şuan alanlarda sadece ses sağlıkçıların hakkını arıyor senin gibi otourduğu yerden iftira atanlara diyecek lafım yok
Doğrusu 10 ay önce
Hdpkk’ya destek veren bir sendika olduğun için ne anlattığının bir önemi yok. Hainlik edenlerden hayır gelmez
ses onurumuzdur 9 ay önce
resmi dayanagın ne onu açıklla öle klavye başında sallamakla olmuyor bu iş belliki sende yüzde 3çe talim eden sendikları savunuyorsun ses 1980 darbesinde kurulmuş sen doğmadan araştır öle salla
kadı 10 ay önce
özellikle aile bakanlığı bünyesinde huzurevleri ve çocuk esirgemede çalışan hemşireler 14 gün ve 24 saat kesintisiz hapis sistemiyle çalışıyorlar. kendileri ve aileler için çok zor bir süreç.
32
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?