Sendikada Büyük Kavga: Üyelerini İcralık Etti, Hizmetli Olduğunu Saklıyor!

Sağlık ve Sosyal hizmetler koluna bağlı Sağlık çalışanlarının üye olduğu Demokratik Sağlık Sen’den ağır suçlamalarla yönetimden uzaklaştırılan grupta yer alanlar yargı yoluna gitti. Davacılardan biri olan üst yönetici Hüseyin Kucur, sendika Genel Başkanı Togan Demircan hakkında ithamlarda bulunuldu.

Sendika 21.09.2020, 13:54 24.09.2020, 00:19
Sendikada Büyük Kavga: Üyelerini İcralık Etti, Hizmetli Olduğunu Saklıyor!

Demokratik Sağlık Sen eski Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Kucur, yaşanan olaylarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Demokratik Sağlık Sen 2011 yılında rahmetli Muharrem Demirci ve arkadaşları tarafından İzmir’de kuruldu. Demirci’nin vefatının ardından yerine Togan Demircan geçerek sözde sendika merkezini Ankara’ya taşıdı. Sözde diyorum çünkü Ankara’daki ofisin Demokratik Sağlık Sen Genel Merkezi olduğuna dair ispat edebilecek fatura, kira sözleşmesi, tabela ve benzeri hiç bir delil bulunmamaktadır. Kurulduğu günden bu yana yani 10 yıla yakındır Türkiye genelinde faaliyet yapan sendika üye sayısı 450-500 kişi iken İzmir’de uzunca bir süre sendika deneyimi bulunan Ahmet Doğruyol’un İzmir İl Başkanı olarak sendikaya katılımıyla 1500 rakamlarına çıktı. Sendikanın adı duyuldu. Bu durum karşısında koltuğunu kaptırmaktan korkan Togan Demircan, sahaya daha çok ekiple yayılma gerekçesiyle İzmir şubeyi ikiye böldü. İkiye bölünmeye tepki gösteren İzmir şubesi delegeleri olağanüstü genel kurul talebinde bulundu. Bunun üzerine, alanda daha çok kişi olacak diyerek ikiye böldüğü şubelerden İzmir 1 Nolu şubeyi lağvetti. Ardından da Başkan Doğruyol’a ‘zimmetine para geçirdi’ türünden hiç bir belgeye dayandırmadan iftiralar attı. Hatta bu durumu zorla genel denetleme kuruluna imzalatmaya çalıştı. Genel denetleme kurulu ve şube denetleme kurulu İzmir şubesini denetledi ve bir sıkıntı olmadığı yönünde raporu genel merkeze gönderdi. Genel denetleme kurulu üyelerine genel merkezi denetlettirmedi ve genel denetleme kurulu üyesi üç arkadaş Togan Demircan’ın genel merkezi denetleme yaptırmaması üzerine noterden ihbarname çekti. Doğruyol’un yolsuzluk yaptığı raporunu imzalamayan Denetleme Kurulu üyelerinden beş kişinin üçünü disipline sevk ederek seçimle gelenlerin yerine kendine yakın kişileri atadı.”

"İSTİFAMI İSTEDİ"

Görevden alınan Ahmet Doğruyol, Başkan Yardımcısı Ahmet Gümüş ile görevden uzaklaştırılan denetleme kurulu üyelerinin açtıkları dava ve savcılığa suç duyuruları sürecinin de devam ettiğini söyleyen Kucur, “Yaşanan sürecin sendikal faaliyetleri engellediği yönünde konuşunca istifamı istedi. Islak imza olmadan Whatsap’tan gönderdiğim istifa ile işlem tesis edilerek yedekten Olcay Aksu yerime alındı” dedi.

TIKLAYIN

Öncesinde 55 delegenin imzasıyla genel kurul isteğinin sendika merkezine iletildiğini ancak imzalar sahte denilerek zaman kazanmak adına talebin reddedildiğini belirten Hüseyin Kucur, “Bunun üzerine kayyum atanarak genel kurula gidilmesi talebiyle Ankara 7. İş Mahkemesi’ne dava açtım. İmzalar sahte diyen Demircan'ın iddialarına karşı delegeler noterden tekrar imza gönderdi” diye konuştu. 

AĞIR İTHAMLARDA BULUNDU

Adı demokratik olan ve demokrasinin olmassa olmazı sandıktan kaçan genel başkanın sendikayı bölerek zayıflattığını dile getiren Hüseyin Kucur, Genel Başkan Demircan için şu iddiaları ortaya attı:

“Ülke genelinde faaliyet göstermesine rağmen bir çok ilde temsilciliği dahi bulunmayan sendikanın prestijini sarsmış, attığı iftira yalan dolan ithamlarla yönetimini ciddi manada yıpratmıştır. Etik mücadeleden kaçarak bel altı diye adlandırdığımız şahsileştirme politikasını hala devam ettiren Togan Demircan ve ekibinin yüce Türk adaletinin karşısında çok da iyi sonuçlar beklemediğini söyleyebiliriz. Bu arada Demircan, bir çok yerde kullandığı cv’sinde üniversite mezunu ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde memur olduğunu belirtmekte olup, zatıalileri açık lise mezunu, hizmetli kadrosundadır. Küçümsenmeyecek bu durumu üyelerinden gizlemektedir. Bazı üyelerden borç alıp ödemeyerek kredi çektirerek icraya düşmesine sebep olduğuna dair bir çok bilgi belge elimde bulunmaktadır. Bunları da savcılığa verilmesi noktasında avukatıma talimat verdim.”
 
SENDİKA PARASI ŞAHSİ HESABINDA İDDİASI

Sendikanın mali işlemlerinin soruşturma konusu yapılmasını da talep eden Hüseyin Kucur, “Demircan’ın, sendikanın parasının büyük bölümünü ödemeler yapıldıktan sonra ‘sendika ihtiyaçları için’ denilerek şahsi hesaplarına aktardığına dair belgeler mevcuttur” iddiasında bulundu. İlgili konuyla da savcılığa başvuruda bulunacaklarını belirten Kucur, sendikacılığın bir kamu hizmeti olduğunu kişilerin şahsi çıkarları için sivil toplum kuruluşlarını kullanılmaması gerektiğini de ifade etti.

Yorumlar (30)
Hizmetli 1 ay önce
Hizmetli olmak büyük suç hiç bir şey olamasın baksana bir arkadaşımız hizmetliden başkan olursa diyip küçümsüyor sanki kendisi prof
112 1 ay önce
helal olsun Kucur
hasan karasay 1 ay önce
Hizmetliden genel başkan olursa olacağı bu olur tabi
Doğruluk 1 ay önce
Bende tanıtım bu sendikayı yıllardır üyesiyim Togan başkanı da tanırım yönetimi de kucuru da buralarda atmak tutmak 3 kuruş para verip haber yaptırmak la olmuyor bu işler kucur a sorsanıza başkanın yollardır dibinden niye ayrılmamış beraber mi yemişler sendika parasını bu kadar ithamı internet sitelerinde habermiş gibi yazacağına gitseymiş adalete başvursaymış ta icra getirtseymiş bir kaçta şakşakçıyla bu yaUları kimse ciddiye almıyor .Hizmetli olması da gurur verici bir durum utanılacak bir durum değil ayrıca hiç bir zamanda bunu sakladığını duymadık biri yazıp atıp tutuyor diğeri yaygaracılığını yapıyor ama adalet şakır şakır yürüyor burda bir atasözü vardı yazacak ben gene salon çizgim de kalayım merak edenlerde yorum yapanlarda adliye ye sorsun bakalım doğrular neymiş
Att 1 ay önce
Belgesi olmasa kimse böyle ithamlarda bulunamaz demek iş ciddi
Hakk var Hukuk var 1 ay önce
Yahu bu haberi yayınlarken hicmi vicdanınız sizlamadi.
Madem böyle birşey var o arasına cizgi,yırtık koydugunuz fotoğraf yerine yazılı bı belge,mahkeme kararı koyun ki haberin gerçek ligini ispatlayin...
900 u aşkın bı üyesi olan sendikanın genel başkanı dahil günahını vebalini almak,adını bu şekilde anmak bu kadarmi kolay...
Siz her önüne gelenle habermi yapiyorsunuz..
Yarın bende geliyim delilsiz ispatsiz sevmediğim vakıf,dernek ,sendika bask veya kurumlara sovuyum saydiriyim...
Ben yakıştıramadım bu siteye....
zorunamı 1 ay önce
sendemi yönetimindensin yoksa niye zoruna mı gittti.
vicdan 1 ay önce
yazıklar olsun bu başkana ve yönetime
Adalet mi bu? 1 ay önce
Embesil gibi onun bunun gölgesin de asalak gibi yasayan insanliktan yoksun iftiraci insanlari nasil da benimsiyorsunuz.. kisileri tanimadan aa kesin dogru diye nasil insanlari yargiliyorsunuz? Kisi kendin den bilir isi diyoruz biz bu gibi durumlara. Ahmet dogruyol dediniz kisi armut pis agzima dus dedi olmadi,gitti yerde barinamadi cunku karakteri bir vizyonu yok kanit sa madem verseydi mahkemeye kucur denen sahis.. boyle ucuz yollara basvurmasaydi ki basit insanlar basit islerle ugrasir. Iki tarafi dinlemeden yargilamak da neyin nesi. Bana da denicek yonetimdemisin hayir deilim..
embesil 1 ay önce
olay mahkemelik zaten embesilmisin
Hakk var hukuk var... 1 ay önce
Haberin dorulugunu kanıtlarıyla ortaya konulması gerektiğini vurgulayip ve devamlı takip ettigimiz,yaptığı haberlere inandığımız haber sitesinden bunu istemek dogal hakkimiz.
Bakıyorum da önceden teskilatlanmis amacı sadece algı olusturup bunlar yönetimin veya sendika bask. adamları imajı vermek..
Kişi kendinden bilir isi,ben kimin kuyruk gibi peşinden ayrilmayipta işine gelmeyince daha dün tanıştığı adamın sözcülüğüne soyundugunu ii biliyorum...
Ben kiimin sendikada daha 1senesini doldurmadan sendikayı agizindan salyalar akarak ele geçirmek istediğini ama avucunu yaladigini, Çarkıfelek gibi kiralık sendikalarda dolastigini biliyorum...
Ben kimin mahkeme kararından umudu kesip son çare sendika kurdugunu biliyorum...
Onun için Togan Demircan ne kadar hizmetli kadrosunda olsada genel baskaniniz dahil bilgi birikim çevre adamlık olarak yanından gecemezsiniz...
Bu şekilde sen yonetimdesin sen delegesin gibi algı olusturmayin insanların zihninde,
Şubede Her gün 300,400liralik unlu mamuller hamur işi yiye yiye bı zamndan sonra tabi insan un ufak düşünmeye,kendi capinca kelime oyunlarina basliyo.
Baskaniniza söyleyin yeni parti kuruluo bide orda şansını denesin..
Hüseyin kucur haddini bil Togan Demircan in arkasında kuyruğunu sallayarak nasıl gezdiğini Rabbim bilio banada nasip etti görmeyi..
Şimdide Ahmet dogruyola bunu yapıosun bakalım yarın kime yapacaksın....
Haberi yayınlayan ark şunu sormak istiyorum bu zamana kadar yolsuzlukla,sahte evrak duzenlemeyle veya herhangi bi kötü işlerle duymadığınız bı baskani ve sendikayı nasıl bu şekilde yıllarca beraber çalıştığı lakin sesini çıkarmayıp kuyruğu sikisinca çark eden birinin sözleriyle kötü anilmasini saglAdiniz aklım almıyor..
Bunlar daldan dala atlayan o olmadı bu olsun bari mantığında insanlar ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?