PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sendika 8 Şubatta Hastanelerde 1 Gün İş Bırakıyor!

Sağlık çalışanlarına yönelik vaat edilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle yaklaşık 4 bin 500'ü aşkın sağlık çalışanın 8 Şubat günü bir günlük iş bırakma eylemi yapacağı açıklandı.

Sendika 27.01.2022, 05:07 28.01.2022, 15:18 Zeynep Elmalı
Sendika 8 Şubatta Hastanelerde 1 Gün İş Bırakıyor!

Türk Tabipleri Birliği’nin özlük haklarının iyileştirilmesi konusundaki tasarının Meclis’e gelmesi için 26 Ocak-4 Şubat aralığında Beyaz Nöbet’e başlamasının ardından Genel Sağlık İş Sendikası da iş bırakma eylemi yapacağını duyurdu.

Genel Sağlık İş Sendikasının Sözcü'ye ilettiği yazılı açıklamasında, sağlık emekçilerine vadedilen sözlerin tutulması talebiyle 8 Şubat’ta ülke genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, “Acil hastalarının, diyaliz hastalarının, gebelerin, kanser hastalarının, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak ve diğer hastalara nöbet düzeninde sağlık hizmeti verilecek şekilde, ülke genelinde iş bırakma eylemleri yapılacaktır” denildi.

Genel Sağlık İş Sendikası’na üye sağlık çalışanlarının sayısı 4 bin 500’ü aşıyor.

‘AÇLIK SINIRININ ALTINA MECBUR BIRAKILDIK’

Açıklamada, sağlık çalışanlarının artan hayat pahalılığı karşısında açlık sınırında yaşamaya mecbur bırakıldığına vurgu yapıldı ve şöyle denildi:

“Yoğun çalışma saatlerine maruz bırakılan, mesleki saygınlığı, huzurlu çalışma ortamı kalmayan, her an şiddet tehlikesi ile karşı karşıya kalan sağlık çalışanları, artan hayat pahalılığı karşısında açlık sınırında yaşamaya mecbur bırakıldı. Yaptığı işin, emeğinin, alın terinin karşılığını alamayan sağlık çalışanları için artık bıçak kemiğe dayanmıştır.”

Siyasi iktidarın sağlık çalışanlarının taleplerine kulak tıkadığına vurgu yapılan açıklamada, özlük hakları ile ilgili iyileştirmeler için gerekli yasal düzenlemelerin de unutturulmaya çalışıldığının altı çizildi.

“Sağlık çalışanları artık laf değil, icraat bekliyor” denilen açıklamada, “39 farklı meslekten 1 milyonu aşkın sağlık çalışanının tamamını kapsayacak iyileştirme bir an evvel TBMM gündemine gelmeli, sağlık çalışanlarına en düşüğü yoksulluk sınırının üstünde temel maaş artışı sağlamalı” talebinde bulunuldu.

‘KADEMELİ EK GÖSTERGE ARTIŞI YAPILMALI’

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, sağlık emekçilerinin taleplerini maddeler halinde şöyle sıraladı:

 1. Ek göstergelerin 3600'den 7200'e kadar kademeli olarak yükseltilmesi,

 2. Koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelendiği birinci basamak sağlık hizmetlerinin oluşturulması, ceza yönetmeliğinin iptal edilmesi,

 3. Sağlıktaki personel sayısının kadrolu güvenceli istihdam ile OECD ortalamasına çıkarılması,

 4. Asistan hekimler başta olmak üzere uzun süreli ve angarya çalışmanın kaldırılması,

 5. Emekliliğe yansıyan yoksulluk sınırı üzerinde temel ücretin tüm sağlık emekçilerine uygulanması; üstüne eğitim durumu, hizmet yılı, mesleki risk gibi faktörler ile ücret skalasının belirlenmesi,

 6. Sağlık hizmetlerinde katkı katılım payı, reçete ücreti vb adlarla alınan ücretlerin iptal edilmesi,

 7. COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılması,

 8. Etkin sağlıkta şiddet yasası çıkarılması, güvenli işyerleri planlanması,

 9. Liyakatsiz atamalar, soruşturmalar, mobbing, güvenlik soruşturmaları, KHK'ler ile dayatılan antidemokratik uygulamaların derhal bitirilmesi,

 10. Özel sağlık kuruluşlarında ciro baskısına, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalışmaya son verilmesi,

 11. Sağlık hizmetlerinin planlanmasından sunulmasına kadar sağlık emekçilerinin örgütleri aracılığıyla karar alma mekanizmalarında yer alması.

‘KAMUCU VE HALKÇI SAĞLIK POLİTİKALARI’ VURGUSU

• Hizmet kollarında meslek hastalıkları tanımlanarak, öncelikle oluşmalarını engellemek üzere her türlü tedbir alınmalı ve teşhis, tedavi ve rehabilitasyon aşamaları ücretsiz ve öncelikli olarak yapılmalı.

• Tüm sağlık emekçileri için ruhsal ve bedensel olarak onurlu, huzurlu, sağlıklı ve güvenli bir biçimde çalışabilecekleri iş ortamları sağlanmalı.

• Sağlığı piyasalaştıran politikalara son verilmeli, Atatürk'ün başlattığı ulusal, kamucu ve halkçı sağlık politikalarını tekrar hayata geçirilmeli.

(Sözcü)

Yorumlar (13)
doktor 4 ay önce
kesinlikle birgün yetmez . haklarını alana kadar süresiz olmalı
saglık çalışanları 4 ay önce
yahu ne diyorsunuz Allah aşkına herşey ortada bu zamanda bir taşeron işçi paspas atan kayıt yapan sekreterlik yapan temzilik yapan hiç bir sorumluğu olmayan torpille işe başlamış hiç zorluk çekmemiş memleketin çalışan bir işçinin maaşı 7932 tl evet evet yanlış değil bunun üzerine bir de2,5 zam aldılar mı ohh bir doktorun bir hemşirenin maaşını geçiyor böyle bir rezilllk olabilir mi siz daha neyi anlatıyorsunuz
sağlık çalışanı 4 ay önce
aldığınız döneri ve ek leride atın bir zahmet boş laf yapmayın bordronu atta bakalım. siz hazımsız ve cahil bir grupsunuz istersen oxfort bitir.
sağlıkçılar 4 ay önce
doktorlara 5000 tl diğer sağlıkçıların taban mmaşlarına 2500 tl iyleştirme yapılmadır, 3600 her unvana ve 2008 sonrası işe başlayanları kapsayacak şekilde verilmelidir. sabitler siğortaya yansıtılmalı, dönerler kaldırılarak maaşa yansıtılmalıdı. sağlıkçıların en büyük sorunları bunlar
Dr. walter 4 ay önce
Kardeş siz %20 sabit zammı aldınız mı? aldınız. oturun oturduğunuz yerde. 8 subattaki grevde de sağlık calısanları değil doktorlar iş bırakacak. biz iş bıraktığıız için sizde iş bırakmış olacaksınız ama neyse. Biz hekimiz siz ysp.
Sağlık emekçisi 4 ay önce
Birazdan hemşireler gelir ve "gözünüz doysun, hekimler çalışmıyor ki zaten" bla bla bla... diyip kendilerini tatmin ederler.
sağlık m. 4 ay önce
İnşAllah talepler karşılanır hak ediyorsunuz.
Mr. 4 ay önce
istediğiniz maddeler fantastik şeyler, 12 adaları istememişsiniz bir tek öyle olmaz
SAĞLIKÇILAR 4 ay önce
BAŞTA HERKES SENDİKALARDAN İSTİFA ETSİN. SONRA İŞ BIRAKMA GREVİ HAKKIMIZI ALINCAYA KADAR DEVAM ETMELİ. YETER YAV TAŞERON BİLE BİZDEN FAZLA ALMAYA BAŞLADI...............................
Hakan 4 ay önce
Hangi sendika bu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?