Semih Durmuş'dan Kasım Ayı Döner Sermaye Açıklaması!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının ilave ek ödemelerinin kasım ayı gözetilerek bir an önce yapılması gerektiğini belirtti

Sendika 05.01.2021, 14:03 05.01.2021, 14:48 Güler Sağlam
Semih Durmuş'dan Kasım Ayı Döner Sermaye Açıklaması!

“Pandemiyle mücadele kapsamındaki sağlık çalışanlarına, üçer aylık sürelerle yapılan ilave ek ödeme uygulamasında sorunlar yaşanmaya devam etmektedir.

Sorunların en başında ise ödemelerin zamanında yapılmaması gelmektedir.

Nitekim yeni yılın ilk haftasını geride bırakacak olmamıza rağmen Kasım ayı ilave ek ödemeleri hala yapılmamıştır.

Geçmişe dönük ödemeler verilmediği gibi devam eden süreye ilişkin de bir açıklama yapılmamıştır; ilave ek ödemede süre uzatılmasına gidilecek mi, gidilecekse ne kadar olacak, bunlar belirsiz…  

Bu belirsizliği ve sessizliği anlamak ve hak vermek mümkün değildir. Sağlık çalışanları bir defa da önden açıklama yapılarak, önümüzdeki Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayacak ilave ek ödemelerin bugünden duyurulmasını istiyor.

Ne yazık ki benzer gecikme, önceki üç aylık ödeme döneminde de yaşanmış; sağlık çalışanları yaşananları sorumsuzluk olarak değerlendirmiştir.

Kabul etmek gerekir ki bu durum, sağlık çalışanları arasında çok ciddi huzursuzluklara ve sorunlara yol açmıştır, açmaya da devam etmektedir.

Bu nedenle, salgınla mücadelenin hassasiyeti dikkate alınarak, ilave ek ödemeler Kasım ayı gözetilerek bir an önce yapılmalıdır.

TIKLAYIN

Aynı şekilde ilave ek ödeme uygulamasının süresi de uzatılmalıdır çünkü pandemiyle mücadele tüm hızıyla devam etmektedir.

Mutlak surette gözetilmesi gereken bir diğer husus da ödemelerin hakkaniyetli bir şekilde yapılma zorunluluğudur.

Bunun da yolu, masa başı kalem oyunları yerine, saha gerçekliğinin dikkate alınmasından geçmektedir. 

Meselelere sahadan bakıldığında, ilave ek ödeme uygulamasında bugüne kadar GİH ve YH sınıfında çalışanların göz ardı edildiği görülecektir. Sanki bu çalışanlar, pandemiyle mücadele edilen hastanelerde görev yapmıyorlar! 

Sağlık çalışanlarının tamamı pandeniyle kahramanca mücadele etmektedir. Kimi yoğun bakım ünitelerinde kimi filyasyon görevlisi olarak sokaklarda, kimi hasta karşılıyor kimi de laboratuvar işlemleri yapıyor...

Buna karşın, ilave ek ödeme uygulamasından sınırlı sayıda çalışan yararlanıyor. Bu apaçık ayrımcılıktır, haksızlıktır. O nedenle de reddediyoruz.

Hayat kurtarmak için canlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarına, günü kurtarma amaçlı yaklaşım sergilemek, çok büyük haksızlıktır, saygısızlıktır.

Yıllardır süre gelen bu yaklaşım neticesinde sağlık çalışanlarının aldığı ücretler her geçen gün erimiştir.

Öyle ki bir hemşire, bir zamanlar asgari ücretin iki katından daha fazla kazanıyordu. Oysa bugün bir hemşirenin maaşı ile asgari ücret arasında çok bir fark kalmamıştır. Buna karşın sağlık çalışanlarının üzerindeki yük ve sorumluluk her geçen gün artmıştır.

Sonuç olarak, sağlık hizmetleri çalışanıyla, alt yapısıyla bir bütündür ve sistemi ayakta tutan ise fedakâr çalışanlardır. Sorunlarına kayıtsız kalmak, görmezden gelmek ve ötelemek ise en başta yürütülen hizmetleri aksatır, sistemi yaralar.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
Hemsireler sağlık memurları 5 ay önce
La defol git sovecem bak şimdi bizleri bu hale siz getirdiniz yıllardır sustunuz koltuk uğruna şimdi maaşlar çok düşük zam yapın laflarını bırakın defollllll
Murat reis 5 ay önce
Yalaksenin ya** genel başkanı konuştu nihayet vay vay vay
mehmet 5 ay önce
türksağlıkseni ortada gören varsa haber etsin
Ali veli 5 ay önce
Ne kadar sorumsuz, çalışanın hakkını gasp eden bir anlayış.Pandemi öncesi bu ek ödemi sistemi zaten vadesini doldurmuş idi.Saglıkçının evine giren paranın önemli bir kısmını oluşturan geçmiş ek ödemeler bir an önce ödenip gelecek aylarda da nasıl devam edeceği tüm saglık personelini adil hakaniyetli bir şekilde kapsayacak şekilde düzene koyulmalıdır.Böyle bir dönemde saglıkçının düşünmesi gereken ayın sonunu nasıl getireceği değil kendini koruyarak hastalarına nasıl daha iyi hizmet edeceği, biran önce onları saglıklarına nasıl daha hızlı kavuşturacagı olmalıdır.
veli ali 5 ay önce
yaşşasın müslüman-sen
sağlık memuru 5 ay önce
Bakanın ocak ayı içerisinde maaşlar ile düzenleme yapılacağı sözünün takipçisiyiz bu süreçte ne yaptıklarınıza bakacağız. sendikalar bu süreçte maalesef sınıfta kalmıştır. bunun da bir bedeli olmalı bütün sendikalar bu bedeli ödemeli
Kahraman Saglıkçı 5 ay önce
Vizyontele de Cem yılmaz beni bana metetmeyin, bana paramı verin diyordu. Bizimkisi de o hesap, kahraman saglık çalışanı vs bunları geçin ve derhal hakkımızı verin.
KARNI TOK SENDİKA 5 ay önce
26BİN MAAŞ ALAMIYORMUSUN
ÖĞRETMENLER GİBİ YÖNETİCİ SEÇME SINAVIN YOKMU
DÖNER ALAMIYORMUSUN
(zammınızı gidin hükümetten diyen sendikanmı var)
SIKMAYIN CANINIZI İSTİFA EDİN GİTSİN
Sağlık 5 ay önce
Paramı kaldı :)
Alton 5 ay önce
Sağlık bakanı ve söylediklerinin hiç bir güvenilir yanı kalmadı. İnandırıcılığın kaybedilmesi ne acı!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?