Semih Durmuş: Sağlıkçıların Yüzde 27'si İstifa Etmeyi Düşünüyor

Sağlık-sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının salgınla artan iş yükünden dolayı yorulduğunu veya çok yorulduğunu ifade edenlerin oranının yüzde 97,7 olduğunu ifade etti.

Sendika 12.03.2021, 11:41 12.03.2021, 11:45 Güler Sağlam
Semih Durmuş: Sağlıkçıların Yüzde 27'si İstifa Etmeyi Düşünüyor

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Kovid-19'la Mücadele Sürecinde Sağlık Çalışanları Araştırması"nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Araştırmaya ülke genelinde 3 bin 718 sağlık çalışanının iştirak ettiğini aktaran Durmuş, katılımcılardan erkeklerin oranının yüzde 50,9 kadınların oranın ise yüzde 49,1 olduğunu söyledi. 

Durmuş, araştırma sonuçların sağlık çalışanlarının çok zor bir süreçten geçtiğini, ağır çalışma koşullarının kişisel, aile ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkilediğini ortaya koyduğunu belirtti.  

"İş yükünden dolayı yorulduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 97,7"

Salgınla artan iş yükünden dolayı yorulduğunu veya çok yorulduğunu ifade edenlerin oranının yüzde 97,7 olduğunu ifade eden Durmuş, uyku sürelerinin ve kalitesinin düştüğünü dile getirenlerin oranının ise yüzde 81,4 olduğunu kaydetti.
 

"Sağlık çalışanlarının yüzde 27'si istifa etmeyi düşünüyor"

Sağlık çalışanlarının ekonomik durumuna da değinen Durmuş şöyle konuştu:

Bulgular, sağlık çalışanlarının yüzde 75'inin önceki yıllara göre diğer memurlardan daha düşük ücret aldığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıllara göre alım gücünün düştüğünü söyleyenlerin oranı ise yüzde 87'nin üzerinde. Başta ekonomi olmak üzere araştırmamızla ortaya konulan pek çok sorun nedeniyle sağlık çalışanları kutsal mesleklerinden soğuyor. Bu durum hiç düşünülmemesi gereken bir mekanizmayı akla getiriyor, istifa. Araştırmamıza göre, sağlık çalışanlarının yüzde 27'si istifa etmeyi düşünüyor. Bunun sebebi ise yoğun çalışma temposu, salgın korkusu, gelir kaybı, ücret adaletsizliği, mobbing ve şiddet olaylarına dayanıyor.

Sağlık-Sen'in araştırmanın olumsuz sonuçlarının değişmesi için mücadele edeceğini dile getiren Durmuş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı ziyaret ederek araştırma sonuçlarını aktardıklarını söyledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (17)
CİMBOMBOM 5 ay önce
SAĞLIK PERSONELİNİN İSTİFA ETMEK İSTEMESİNİN MÜSEBBİBİ SİZLER VE SİZİN GİBİLERDİR SAYIN DURMUŞ. YILLARDIR VARSINIZ AMA YOKSUNUZ. ÜYE KAZANDIKÇA KAZANDINIZ AMA ÜYELERE HEP KAYBETTİRDİNİZ. HİÇ BİR HAKKIMIZI SAVUNMADINIZ. DÖNER VE PERFORMANS 663 VE TORPİLLİLERE AKIP GİDERKEN GERÇEK İŞ YÜKÜNÜ YÜKLENEN DİĞER PERSONEL HİÇE SAYILDI HEP VE SAYILMAYA DA DEVAM EDİYOR. İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNDE VS. SAĞLIK PERSONELİNE ÇALIŞTIĞI 30-31 GÜNE 0 (SIFIR) PERFORMANS. NARİ İSMİNİ DEĞİŞTİRİN BU İLLETİN. ADI ÜSTÜNDE PERFORMANS. GÜNLÜK 1 TL DEN BİLE OLSA EN AZINDAN İŞE 30-31 GÜN BOYUNCA GEL-GİTİN KARŞILIĞI OLMASI LAZIM. ANCAK 0 TL. TORPİLLİLER,UZMAN-MÜDÜR YARD.-MÜDÜR-BAŞKAN YARDIMCILARI VE BAŞKANLAR VS. İSE MİNİMUM 2000 TL MAKSİMUM 15.000 TL DÖNER ALIYORLAR. BU NASIL ADALETTİR BÖYLE. 663'ÜN ARKASINA SIĞINMIŞLAR PARANIN TOPUNU GÖTÜRÜYORLAR. AYIPTIR, YAZIKTIR, GÜNAHTIR.
Sağlıksen'den İstifa 5 ay önce
Tam da maaşını 30 bine çıkartıp da sağlık personeliyle hiçbir işi olmayan birine yakışır bir resmini koymuşsunuz semih'in;"umurumda değilsiniz ama hadi bi açıklama yapayım da sevinin" türünden
Bence 5 ay önce
Sende dusunmelisin Semih!!
Ercan 5 ay önce
Sende istifa et sayın başkan,Bunda siz yetkili sendikalarında payı var mi?
SAĞLIKÇILAR. 5 ay önce
EVET SAĞLIKTAN YÜZDE YİRMİ YEDİ SENDİKADAN.İSE YÜZDE DOKSAN DOKUZ. KALAN YÜZDE BİR İSE SENDİKA PARASINI YİENLER.
Sağlıkçı 5 ay önce
Neden Acaba?
sağlıkçılar 5 ay önce
biz bunu yıllardır söylüyoruz. bu zamana kadar nerelerdeydinz sen
sağlık bakanlığı çalışanı 5 ay önce
yani ????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?