Semih Durmuş: Sağlık Çalışanlarının Ücretlerine Baktığımda Hazin Bir Tablo Görüyorum!

Diyarbakır'da bir dizi temaslarda bulunan Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Çalışma hayatını çok yakından ilgilendiren Asgari Ücret net 2.825,90 TL olarak açıklandı. Hayırlı olsun. Ancak bu rakamlar üzerinden sağlık çalışanlarının ücretlerine baktığımızda hazin bir tabloyla karşılaşıyoruz.” dedi.

Sendika 31.12.2020, 18:49 31.12.2020, 19:57 Güler Sağlam
Semih Durmuş: Sağlık Çalışanlarının Ücretlerine Baktığımda Hazin Bir Tablo Görüyorum!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, üyelerinin ücretlerinin süreç içinde eridiğini belirterek, sektör çalışanlarının emeğinin karşılığını alabilmesi için düzenleme yapılmasını istedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, üyelerinin ücretlerinin süreç içinde eridiğini belirterek, sektör çalışanlarının emeğinin karşılığını alabilmesi için düzenleme yapılmasını istedi.

Bazı ziyaretlerde bulunmak için Diyarbakır'a gelen Durmuş, ilk olarak beraberinde Memur-Sen İl Başkanı Nurhak Ensarioğlu ile Kovid-19 nedeniyle tedavisi süren sendikanın Genel Başkan Yardımcısı Abdulaziz Aslan için Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitti.

Burada İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve Başhekim Dr. Muhammet Asena ile görüşen Durmuş, Aslan'ın durumu hakkında bilgi aldı.

Durmuş, daha sonra Kovid-19 nedeniyle hayatlarını kaybeden Dr. Öğretim Üyesi Abdulmenap Güzel için babası Naif Güzel'e, sağlık çalışanı Murat Esen için de eşi Çiğdem Esen'e taziye ziyaretinde bulundu.

TIKLAYIN

Bir süre ailelerle görüşen Durmuş, başsağlığı dileklerini iletti.

Durmuş ziyaretlerinin ardından yaptığı açıklamada, yeni asgari ücretin belirlendiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Asgari ücretin artırılması olumlu bir gelişme. Daha çok artırılmasını arzu ediyoruz. Çünkü asgari yaşam düzeyinin yukarı çıkarılması gerekiyor. Türkiye'de insanların gelir düzeyleri belli gruplarda düşük. Bu grupların insanca yaşayabilecekleri, ailelerinin rahatlıkla yaşayabileceği bir seviyeye çıkartılması gerekiyor. Asgari ücrete yapılmış zammı da bu şekilde yerinde buluyoruz."

Sağlık çalışanlarının maaşlarının da iyileştirilmesi gerektiğini belirten Durmuş, "Sağlık çalışanlarının gelirlerinin süreç içerisinde eridiğini, döner sermayeye bağlı kayıplarının yıllara sari her geçen gün arttığını, dolayısıyla sağlık çalışanlarına yönelik bir düzenlemenin mutlak suretle yapılması gerektiğini söylüyoruz. Sağlık çalışanlarının emeklerinin alın terinin karşılığı olan ücretleri alabilecekleri bir düzenleme yapılması zorunlu hale gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Döner sermayede iki düzenleme ihtiyacı

Sağlıkçıların döner sermayelerinde iki düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayan Durmuş, şunları kaydetti:

"Birincisi döner sermaye alt limitlerinin yukarı çıkartılması gerekiyor. İkinci olarak da döner sermaye dağılımında çok ciddi bir adaletsizlik var. Hemşireler farklı hastanelerde farklı ücret alıyor. Aynı dahiliye uzmanı farklı hastanelerde çalışıyor olmalarından dolayı aynı ücreti alamıyor. Çalışanlar arasında makas farkının oluşması, çok farklı ücretlerin alınması doğru değil. Eğitimleri aynı, statüleri, yapmış oldukları hizmetleri aynı olan eş değer hastanelerde çalışan kişilerin birincisi aynı düzeyde ücret almaları, ikincisi alt limitlerin yukarıya doğru çıkartılması gerekiyor. Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak her zaman bunu savunuyoruz ve dile getiriyoruz."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (35)
Vatandaş 5 ay önce
Hemşireleri hastanede çalışan taserondan kadroya geçen temizlik personeli ücrette solladı.hemsire döner sermaye yok.nobet parası yok.tek maaş alıyoruz oda askeri ücretin altında kaldı.
vatandaş 5 ay önce
doktorun maaşı 20bin hemşşirenin maaşı 8-9bin halen neyi az buluyorusnuz
Bizde senin maaşa bakınca 5 ay önce
Hazin bir tablo ile karşılaşıyoruz.tek bir tuğla koymadin sağlık personeli için .ama maaşin 4 tane doktor maaşı.
Hemşire 5 ay önce
Biz diğer memurlarla eşit ücret almak istiyoruz
Yukarıdan nasılız 5 ay önce
Vah semih efendi vah senin maaşın araban hatta telefonun bile vekillerde yok daha ne konuşuyorsun geldi gelebileceğin en iyi yerdesin beklemeyesin sakın vekillik falan... Siz üye mi düşünürsünüz maazAllah bir yönetim kurulu üyeniz bir yerde yönetici olsun yeter size ayıp ya
Sağlık memuru 5 ay önce
Günaydın başkan .siz nerde yaşıyorsunuz yenimi farkına vardınız. Sahipsiz sağlık çalışanlarını savunuyorum sanma sakın.
saglikci 5 ay önce
Valla bende size bakinca hazin bir tablo goruyorum.Hak alinabilecek en uygun donemde bile saglikcilar daha da magdur
Murat reis 5 ay önce
VAllaha mı Audi Semih umruna geldi yani sağlık personeli bi yürü git lan
Tercih 5 ay önce
Başkanım sağolun
Yağdanlık 5 ay önce
Bıktık sizden ve yslakalığınızdan, sizin yüzünüzden asgari ücret alıyoruz, utanmadan bide çıkıp"çok sağol Başkanım"diyorsunuz, inşAllah hepinizle işleri biterde, tekmyi yersiniz pix menfaatçiler . kim benim hakkımı yiyorsa, yenmesine vesile oluyorsa, hakkım haram olsun.
Ådem 5 ay önce
Sayın başkan siz istiyor gibi mi yapıyorsunuz yoksa sağlıkçıları öve öve bitiremeyen hükümet mi sizi takmıyor.Bu zamanda talep edilenleri alamazsanız kimsenin size inancı kalmaz.
Saglik personeli 5 ay önce
Sagliksencilerden kesilen aidatlarla hıyar tohumu alınıp hastanelerin bahçesine ekilse gelecek için güzel bi yatırım olur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?