Semih Durmuş: Sağlık Çalışanlarının Ücretleri Eriyor

Sağlık çalışanlarının yük ve sorumluluklarının her geçen gün arttığına vurgu yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Sağlık çalışanlarının ücretleri erimeye devam ediyor. Kimsenin aldığı parada gözümüz yok. Ancak sağlık çalışanlarının alın terlerinin karşılığını alamadıkları da ortada. Bu böyle gitmemeli” dedi.

Sendika 30.12.2020, 18:43 30.12.2020, 21:00 Güler Sağlam
Semih Durmuş: Sağlık Çalışanlarının Ücretleri Eriyor

Yaptığı basın açıklamasında, 2021 yılı için belirlenen asgari ücret artışını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Asgari ücretin daha çok artırılmasını arzu ediyoruz. Çünkü asgari yaşam düzeyinin yukarı çıkarılması gerekiyor. Türkiye'de insanların gelir düzeyleri belli gruplarda düşük. Bu grupların insanca yaşayabilecekleri, ailelerinin rahatlıkla yaşayabileceği bir seviyeye çıkartılması gerekiyor. Asgari ücrete yapılmış zammı da bu şekilde yerinde buluyoruz" ifadelerini kullandı.

“Sağlık Çalışanlarına Yönelik Düzenleme Yapılmalı”

TIKLAYIN

Sağlık çalışanlarının alın terinin karşılığını alabilecekleri bir düzenlemenin zorunlu hale geldiğini dile getiren Durmuş, “Asgari ücret artırıldı ancak sağlık çalışanlarının maaşları eriyor. Sağlık çalışanlarının gelirlerinin süreç içerisinde eridiğini, döner sermayeye bağlı kayıplarının her geçen gün arttığını, dolayısıyla sağlık çalışanlarına yönelik bir düzenlemenin mutlak suretle yapılması gerektiğini söylüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

“Döner Sermaye Limitleri Artırılmalı”

Döner sermaye limitlerinin yukarıya çekilmesi ve aynı hizmet kolunda çalışan kişilerin aynı düzeyde ücret almasıyla döner sermaye sistemindeki adaletsizliğin ortadan kalkacağını belirten Durmuş “Hemşireler farklı hastanelerde farklı ücretler alıyor. Örneğin iki dahiliye uzmanı farklı hastanelerde çalışıyor olmalarından dolayı aynı ücreti alamıyorlar. Çalışanlar arasında makasın açılması, çok farklı ücretlerin alınması doğru değil. Eğitimleri aynı, statüleri aynı, hizmetleri aynı olan, eş değer hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları ekonomik, sosyal, özlük hakları açısından da eşit olmalıdır. Bu şekilde sağlık çalışanlarının mağduriyetlerini bir nebze olsun giderebiliriz. Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak her zaman bunu savunuyor ve dile getiriyoruz"  diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (27)
26 bin maaşım var sizene 3 hafta önce
2021 audiler çıkmış semihcim modeli yenile biz parasını veririz. Nede olsa hergün yeni üyeler geliyor istifa etmiyor kimsecikler
başkan ne dion 3 hafta önce
eriyen maaşlarımız değil eriyen sensin ve batırdığın sendikandır. Allah hakkımızı burnunuzdan fitil fitil getirsin inşAllah. hakkımı üyelerinede koymasın.
Bir milyon üyemiz var diyen sendika 3 hafta önce
Öyle veya böyle %21 zam yapıldı asgari ücrete…
Benim esas merakım 2021 yılı için "yüzde 3+3" zam için anlaşan memur sendikaları yöneticileri nasıl çıkacak sokağa?
Halbuki memur değil de "ayçiçek???? yağı" olsalardı sadece bu yıl için "%110" zam alacaklardı. (Alıntı)
Murat 3 hafta önce
Sen hâla nasıl konuşabiliyormusun?
Sağlıkçılar 3 hafta önce
Böyle basit cümleler kurup birşeyler elde etmeyi mi umuyor bu şahıs neymiş maaşları eriyormus eriye eriye bitti bile maaşlar ne diyon sen zam istiyoruz gereğini yaparız artık yeter vbvb cümleler kurmuyor da yumuşak yumuşak konuşuyor eriyormus defol git şuradan
Sağlıkçı Ekrem 3 hafta önce
Başkan 3+3 ü kabul et sonrada takiyye yap. Yap bir eylemde gör gününü 26.000 tl maaşını ve wolswogen makam aracını altından alsın bu iktidar. Görelim ne kadar yüreklimisin yoksa cebini ve koltuğunu düşünen başkanmısın. HADİ şaşırt bizi
Muhammed 3 hafta önce
SAYENDE BAŞKAN SAYESİNDE.
Deephayal 3 hafta önce
Yapma yaaa bende diyorum para neden azaldı. Show yapmayı bırak sağlık personelinin mağduriyetini gider
HAMAL 3 hafta önce
NİHAYET FARKINA VARA BİLDİN! 6-7 YILDIR SÖYLÜYORUZ, BİR TÜRLÜ FARKINA VARAMADIN SEVGİLİ BAŞKAN...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-6
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?