Semih Durmuş Sağlık Çalışanlarının Taleplerine Yönelik Soruları Cevapladı!

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Konya ziyaretinin ilk durağında Konya Şubesinde gazetecilerle bir araya gelerek sorulara cevap verdi.

Sendika 12.11.2020, 15:39 12.11.2020, 15:53 Güler Sağlam
Semih Durmuş Sağlık Çalışanlarının Taleplerine Yönelik Soruları Cevapladı!

Sağlık çalışanlarının en büyük sorununun adaletsiz ücret politikaları olduğunu söyleyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, ”Sağlık çalışanlarımız yetkililerden adaletli bir ücret politikası oluşturulmasını istiyor. Biz de sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Öte yandan Semih Durmuş bu akşam KONTV'de canlı yayına katılarak Sağlık Çalışanları sorunlarına yönelik sendikal çalışmalar hakkında bilgi vereceğini açıkladı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Konya'da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Sağlık-Sen Konya Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Başkan Durmuş, sağlık çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarına ve taleplerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Durmuş, pandemi sürecinin başlangıcından bugüne kurdukları komisyonlar ve yaptıkları araştırmalar ile yaşanan sorunlara çözüm aradıklarını vurguladı.

“Amasız ve Fakatsız Sağlık Çalışanı Sayısı Artırılmalı”

Dünyada ve Türkiye’de COVID-19 mücadelesinin sağlık çalışanlarının eliyle yürütüldüğünü hatırlatan Durmuş, “Tüm sağlık çalışanlarımız pandemiyle yoğun mücadele ediyorlar. Yaptığımız araştırmalarda bu süreçte bazı sorunların ortaya çıktığını görüyoruz. Mesela yaptığımız araştırmada pandemiden önce haftalık 40 saatten fazla çalışan sağlık çalışanı oranı yüzde 22 iken, pandemi ile bu rakam yüzde 75’e çıkmış. Görüyoruz ki sağlık çalışanlarının çalışma süreleri son derece uzundur. Bu bize Türkiye’de sağlık çalışanı sayısının düşük olduğunu gösteriyor. İvedi bir şekilde sağlık çalışanı oranı artırılmalı. Sağlık hizmet memnuniyetinin artırılması ve sağlık çalışanlarının iş yaşamı ile aile yaşamının daha uyumlu hale gelmesi için buna ihtiyacımız var. Burada yapılması gereken amasız ve fakatsız sağlık çalışanı sayısının artırılması” açıklamasında bulundu.

“Sağlık Çalışanlarının Emeğinin Karşılığını Alması İçin Çalışıyoruz”

Sağlık çalışanlarının aldıkları ücretlerin adil bir şekilde yeniden düzenlemesi gerektiğini dile getiren Durmuş, “Döner sermaye sistemi, sağlık çalışanlarının mesleki memnuniyetsizliğini artırıyor. Aynı görevi yapan fakat farklı hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları farklı ücretler alıyor. Bu durum çalışma barışını zedeliyor. Yapılması gereken sağlık çalışanlarının ücret politikalarının yeniden düzenlenmesi.  Sağlık çalışanlarımız emeğinin karşılığını adaletli bir şekilde almalı. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Bundan olumlu sonuç alacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Vazife Malullüğü Titizlikle Uygulanmalıdır”

Görevi başında COVID-19’a yakalanıp hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının vazife malullüğü konusunda bazı eksikliklerin olduğunu söyleyen Durmuş, “Bugün işçiler mesleğine bağlı olarak hayatını kaybediyorsa bu meslek hastalığı olarak sayılıyor. Eğer bir memur hayatını kaybediyorsa bu vazife maluliyetidir. Yani bir sağlık çalışanı bugün görevi başında virüse yakalanıp hayatını kaybetmişse bu vazife maluliyetidir. 5510 sayılı kanun ile bu haklar tanınınmış. Ama bu kanunun eksik yönleri var. COVID-19’a yakalanıp zarar gören sağlık çalışanlarının haklarında eksiklikler mevcut.  Bu eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Biz eksikliklerin giderilmesi için ilgili kurumlara başvurular yaptık. Bunun takibini de yapıyoruz. Vazife malullüğü titizlikle uygulanmalıdır” diye konuştu.

Basın toplantısında Genel Başkan Durmuş’a Genel Başkan Yardımcısı Şemsettin Karadoğan, Konya Şube Başkanı Ahmet Uzunay, Konya Üniversiteler Şube Başkanı Mithat Şafak ve Koya Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri eşlik etti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (26)
vhki 9 ay önce
neden sınavsız ünvanların verilmesi, taşerondan geçen işçilerden bile daha az maaş alacak olan gih sınıfından bahsetmedin bu sınıfta üye az diye mi? yoksaa zor işler olduğu için mi
üye 9 ay önce
şunlara bakın üyesi olduğumuz sendikacıdan, sendikalardan hiç gih sınıfı ile ilgili talep yok bunlar gih sınıfını çoktan unutmuşlar...evet doğru bir tespit önce sınavsız bedavadan kadro verilen taşeronlar ikramiye tediye bayram harçlığı derken toplamda gih sınıfı memurlardan fazla alacaklar, birde yüzdelik fazla ile kadroya geçen taşeronlar var inanın onuda alırlarsa sh sınıfı ile yarışırlar....evet sayın editör sizden ricamız (vhki, memur, hizmetli, şoför) gibi dip yapmış gih sınıfı içinde bir haber yapın farkımıza varsınlar yoksa hepten unutulduk,,::::öz eleştiri bizlerin pasifliği ayrıca!!!!!!
İstifa 9 ay önce
Çok Doğru Söylüyorsun. Sendikaların en çok üyesi zaten GİH sınıfı Burdan tüm GİH sınıfı olan arkadaşlara sesleniyorum sendikalardan istifa edelim yetkiyi kaybetsinler hatta istifa için sosyal medyadan destek toplayalım Ayrıca Sağlık Personel haber site yöneticileri birgünde GIH sınıfının mağduriyetleri nı dile getiren haber yapın lütfen
YAZIKLAR OLSUN SANA sağlıksen 9 ay önce
“Sağlık Çalışanlarının Emeğinin Karşılığını Alması İçin Çalışıyoruz” YALAN.Külliyen YALAN.Bunlar sadece kendileri için çalışıyor.Bunlara kesilen aidatlarımı asla helal etmiyorum.Ve hala bu sendikada üye olup da, kendileri hastanelerde korona tehlikesi ile uğraşırken, sağlıksen denilen emekçinin hakkını yiyen kişilere aidatlarını, emeklerini , alın terlerini veren sağlık personeli arkadaşlarıma da hakkımı helal etmiyorum.
reel 9 ay önce
helal size güzel yazmışsınız. ben de hakkımı helal etmiyorum bu sağlık sen e. o sendikada olup hala üye olan varsa şunu bilsinler o sendika yetkili sendika sizin yüzünüzden ve tüm memurların hakkını yiyor
boş beleş işler 9 ay önce
hep boş beleş işlerlerrrrrrrrrrrrrrrr hep laf
Yıldız 9 ay önce
Bol konuşmuş herzaman gibi başkan. Daha sağlık bakanı ile görüşemiyor. İk il geziyor milyarlık arabası ile
Konya dan 9 ay önce
Semih Durmuş 06 plakalı Audi A6 ile müdürlüğe geldi, çok yazık.........
Haramzadelere Para Kaptırmayan Biyolog 9 ay önce
Gelecek seferde porsche ile gelir.Nasıl olsa 254.000 üye var.Sağolsunlar
Murat Yaz 9 ay önce
Sayın Başkan hiç empati yapıyormusunuz Sağlık Personellerine Temsil Ettiğinize ve haklarını savunabildiğinize inanıyorrmusunuz ben inanmıyorum Sağlık Personellerine Talepleriniz ne deyip Sağlık Personelleri ile bir araya geliyormusunuz, 91 de lise mezunu iken bir Lise Müdüründen çok maaş alıyorduk şu an yeni bekçi bizden 1000-1500 Tl maaş alıyor Öğretmen maaşlarını konuşmuyorum daha maaşlarımızla ilgili arkasında duracağınız teklif eylem düşünmediğimiz sürece tartışmaya gerek yok
Nerde sende o basiret 9 ay önce
Anca boş laf.birilerine şirin gozukmek için ıslak ettiğin o koktukta memur icin kullanmadikca söylediklerin anca lafta kalir
alim 9 ay önce
SAYIN BAŞKANIM BU SENE KİM ŞAMPİYON OLUR:)))))
karlı 9 ay önce
onu da bilmez fakatsız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?