Semih Durmuş: Sağlık Çalışanlarımız Şehitlerin Sahip Olduğu Hakların Hepsine Sahiptirler!

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş bugün sabah katıldığı Ülke Tv'de ki programda sağlık personelinin gündemine dair önemli açıklamalarda bulunurken en dikkat çekici açıklama ise Covid 19 sebebiyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için oldu. Genel Başkan Durmuş SGK Başkanıyla görüştüm, "bu konuya ait tereddütleri kendisine aktardığımızda bugün covid'e bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmiş olan sağlık çalışanlarımız vazife malulluğu statüsünde sayılıp şehitlerin sahip olmuş olduğu hakların hepsine sahiptirler" dedi.

Sendika 10.09.2020, 18:55 22.11.2020, 15:46 Güler Sağlam
Semih Durmuş: Sağlık Çalışanlarımız Şehitlerin Sahip Olduğu Hakların Hepsine Sahiptirler!

Sağlık Genel Başkanı Semih Durmuş Ülke Tv'de yaptığı açıklamada, Vazife Malulluğu yani sağlık çalışanlarının Covid-19 nedeniyle vefat etmeleri durumunda şehit sayılmaları yönünde önemli açıklamalarda bulunarak, " covide bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmiş olan sağlık çalışanlarımız vazife malulluğu statüsünde sayılıp şehitlerin sahip olmuş olduğu hakların hepsine sahiptirler" dedi.

TIKLAYIN

Genel Başkan Semih Durmuş açıklamasında, "vazife malulluğu dediğimiz aslında 5510 sayılı kanunla beraber uygulamaya girmiş, vazifesini yaparken, görevinin başında görevine bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybeden veya çalışma gücünü belli bir oranda kaybeden insanların belli ücret almalarıdır. Bunlara yönelik bir takım haklar verilmiş. Bu kamuoyunda şehit olarak tanımlanır ama mevzuaattaki karşılığı vazife malulluğudur, hak malulluğudur."

"Yani bir kişi görevini yapıyorken görevine bağlı sebeplerden hayatını kaybediyorsa eşinin maaş alması, çoluk çocuğunun kredi alması, şehitlerin faydalanmış olduğu bütün haklardan faydalanması, bir yakınının işe girmesi, 30 yıl çalışmış gibi 30 yıl çalışmış gibi emekli tazminatını alması gibi birçok hakları var. Faizsiz kredi çekmek, konut kredisi çekmek gibi ulaşım haklarından indirimli faydalanması gibi bir çok hakları var."

"Bugün Covid-19'a bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmiş olan arkadaşlarımızda bu haklardan faydalanacaklardır.Bu konuda kamuoyunda bir kafa karışıklığı, bir zihin karışıklığı var. Biz SGK Başkanımızı bu konuda ziyaret ettik. Onunla yapmış olduğumuz görüşmede bu konuya ait tereddütleri kendisine aktardığımızda bugün covide bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmiş olan sağlık çalışanlarımız vazife malulluğu statüsünde sayılıp şehitlerin sahip olmuş olduğu hakların hepsine sahiptirler. " dedi.

Yorumlar (20)
Sendikacı 3 ay önce
Ya bu başkan hç bir şeyden anlamıyor mu
Semih Durmuş 3 ay önce
Şehitle aynı hakka sahip diyor Semih Durmuş Doğru mu? Kim yanlış bilgi veriyor???
Mehmet 3 ay önce
5 yıldızlı otellerde yapılan yemeklerden iyi anlar kendisi
Bagımsız saglıkcı 3 ay önce
Konuşanda boş konuştugu kanalda sanamı kaldı saglıkcıları savunmak ssen audi ye bin lüks restoranda il saglık müd poz ver bizim için yook hükmünde siniz
Hemsireler sağlık memurları 3 ay önce
Küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum
Koçero 3 ay önce
Başkan ütopik yaklaşımdan vazgeç.Sahadaki gerçeklere dön.Bir sağlık çalışanı Covit19 a yakalandığında yöneticilerin bakışı aynen şöyle oluyor.Sen işyerinde maske kullanıyorsun virüsü marketten aldın yada otobüste bulaş oldu.Olmadı komşundan kaptın yemek yerken su içerken sigara içerken bulaşmıştır ve kesin hüküm budur.
Mehmet 3 ay önce
Aynen öyle covid olan sağlıkçılarin büyük çoğunluğu dışardan kapıyor.. maske mesafe kurallarına dikkat etmiyorlar..
Mansur eril 3 ay önce
Sendikalar pandemide sınıfda kaldılar.
Sağlık memuru 3 ay önce
Sayın başkan hangi ülkede yaşıyor. Kendi sağlık sisteminden bi haber
smemuru 3 ay önce
isviçrede yaşıyor bu arkadaş heralde. :D gülecek gülemiyorum.
Kurt 3 ay önce
Yaw atarda biraz destekli atar insan ya... sağlıkçıların covid 19 hastalığından ölen şehit veya vazife mamulü sayılacağına dair kanun ne zaman meclisten geçmiş,ne zaman resmi gazetede yayınlanmış ya... pes bir genel başkan nasıl böyle mesnetsiz konuşuyor gerçekten enterasan...çalışmalar devam ediyor dese anlaşılacak mesele lakin nerdeeee...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-3
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?