Semih Durmuş: 'Sağlık Çalışanları Zaten Vazife Malulü (Meslek Hastalığı) Sayılıyor'

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş bir açıklama yaparak "5510 sayılı Kanuna göre, sağlık çalışanları dahil kamu görevlilerinin tamamı, görevlerini yürütürlerken veya görevlerinin neden ve etkisiyle malul hale gelmeleri yada vefat etmeleri durumunda "Vazife Malullüğü" hükümlerinden yararlanmaktadır. Kanun bu kadar açık ve tüm kamu çalışanlarını bağlayıcı bir durumda iken, Covid-19 ile mücadeleleri nedeniyle sağlık çalışanları için yeni bir kanunla "mesleki hastalık" talebinde bulunma hususunda, tüm taraflar yeniden düşünmelidir. " dedi.

Sendika 12.12.2020, 09:52 12.12.2020, 10:00 Güler Sağlam
Semih Durmuş: 'Sağlık Çalışanları Zaten Vazife Malulü (Meslek Hastalığı) Sayılıyor'

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanları konusunda şu açıklamayı yaptı:

"5510 sayılı Kanuna göre, sağlık çalışanları dahil kamu görevlilerinin tamamı, görevlerini yürütürlerken veya görevlerinin neden ve etkisiyle malul hale gelmeleri yada vefat etmeleri durumunda "Vazife Malullüğü" hükümlerinden yararlanmaktadır.

Bu durumdaki kamu görevlileri veyahut ölenlerin yakınları, kanunun öngördüğü vazife malullüğü aylığından emekli ikramiyesine, eğitim ve öğretim yardımından kamuda bir kişilik istihdama kadar pek çok haktan faydalanmaktadır.

TIKLAYIN

Kanun bu kadar açık ve tüm kamu çalışanlarını bağlayıcı bir durumda iken, Covid-19 ile mücadeleleri nedeniyle sağlık çalışanları için yeni bir kanunla "mesleki hastalık" talebinde bulunma hususunda, tüm taraflar yeniden düşünmelidir.

Bize göre yapılması gereken, mevcut kanundaki eksiklikleri virüsle mücadele süreçlerindeki hassasiyetleri dikkate alarak sağlık çalışanları lehine düzenleyip, ilave haklar ve kazanımlar sunmaktır.
Bu kapsamda, kanunun vazife malullüğünden yararlanmak için aranan şartlar arasında saydığı "b" ve "c" maddeleri, pandemiyle mücadele eden sağlık çalışanları lehine, tartışmaya/yoruma yer bırakmayacak şekilde acilen düzenlenmek zorundadır.

Ayrıca sağlık çalışanlarına, yürüttükleri kahramanca mücadelenin anlam ve önemi dikkate alınarak, alın terlerinin ve fedakarlıklarının yüksek değerinin bir nişanesi olarak yeni haklar ve kazanımlar sağlanmalıdır.
Sağlık-Sen olarak, meselelerin, kısır tartışmalara kurban edilmeden, ideolojik propagandalara malzeme konusu yapılmadan, ivedilikle çözülmesinden yanayız.

Unutmayalım ki virüs ne tartışma dinliyor ne de ideolojik ayrım yapıyor. Sağlık çalışanları da virüsü durdurmak için canla başla çalışıyor"

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
Saadet 2 ay önce
Semih Durmuş Bakanlığın daha önce Red verdiği kişiyi ankars destek başkan yardımcısı yapmak için tüm enerjisini harcıyor...Semih başkan bence enerjisini bu zor zamanda Toplu Hak arama, Tek Kalem Maaş, 3600 ek gösterge gibi konulara harcamalıdır...
sağlık memuru 1 ay önce
keşke konuşmasan semih başkan
Birsen 1 ay önce
Birde bu adamın arkasından gidenler var çok yazık
Hemsire 1 ay önce
Sandığı bekliyoruz
Sandık Fitnecilerine 1 ay önce
Sandıkçı fitneleri ancak senin gibi tipler inanır bu oyuna yemiyoruz sizin sahtekar zihniyetinizi ....
sağlık mevzuat 1 ay önce
Mevzuat konusunda bilgilendirmeleriniz ve açıklamalrınızdan dolayı teşekkür ederim.Bırakın bir hak almayı var olan hakkımızı bile anlatırken anlaşılmaması ne aşamada olduğumuzun durumunu en iyi belirten örnektir.
Ruhsuz 1 ay önce
Şu adamın peşinden hala gidiyorsunuz ya müstehaktır siZe.daha ne diyeyim
sağlıkçı kemal 1 ay önce
utanmadan bide övünüyor.yazıklar olsun.
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?