Semih Durmuş: Sağlık Çalışanları İnsanlara Hayat Bahşetmiyor!

Ülke Tv'de yayınlanan haftanın raporu programına katılan Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, performans ek ödemeleri, sağlık personeli istihdamı ve Sağlıkta Şiddet konularında canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Sendika 28.09.2020, 03:00 28.09.2020, 12:44 Güler Sağlam
Semih Durmuş: Sağlık Çalışanları İnsanlara Hayat Bahşetmiyor!

Sağlıkta dönüşümü başlatan eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a teşekkür eden Durmuş, bugün covid'de Türkiye bu kadar başarılı olmuşsa zamanında onların attığı temellerin büyük etkisi var dedi. 

SEMİH DURMUŞ: SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDET UYGULAYANLAR ARTIK TUTUKLU OLARAK YARGILANIYOR

Pandemi döneminde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok azalacağını düşünüyorduk ancak her türlü tedbirin alınmasına rağmen sağlık çalışanlarına yönelik şiddet hız kesmiyor diyen Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "En son Meclis'te yapılmış olan düzenlemeyle beraber sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin cezaları arttırıldı. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet bir kamu davası hüviyetine çevrildi. Artık tutuklu olarak yargılanıyor, beyaz kod uygulaması uygulandı, bedava avukatlık hizmetleri veriliyor ama bunlara rağmen sağlıkta şiddet istenilen düzeyde yavaşlamadı " dedi. 

SEMİH DURMUŞ: SAĞLIK ÇALIŞANLARI İNSANLARA HAYAT BAHŞETMİYOR!

TIKLAYIN

Sağlıkta şiddetin artmasıyla ilgili konuşmasına devam eden Durmuş, "sağlık çalışanları insanlara hayat bahşetmiyor, biz insanları hayata bağlayabilmek için elimizden gelen türlü riski alıyoruz, her türlü bilgimizi ortaya koyuyoruz ama yani Allahın bize vermiş olduğu öyle bir yetki yok ki insanlara hayat bahşedebilesiniz..." dedi. 

DURMUŞ: BU İNSANLARI REHABİLİTE ETMEK GEREKİYOR!

"Hasta yakınları genelde hemşirelere, sağlık memurlarına hastayla alakalı bilgi soruyorlar. Sağlık çalışanlarının hemşirelerin hastayla alakalı doğrudan hasta yakınına bilgi verme yetkisi yok" diyen Semih Durmuş, "yanlış kişiden yanlış bilgi isteniyor. Olumlu veya olumsuz bir şey söylendiğinde bu bu sağlık çalışanının ebenin hemşirenin karşısına daha sonra sorun olarak doğuyor... Neticede şiddet uygulayan da bizim vatandaşımız, biz bu insanları eğiteceğiz, kaldırıp atamayız, asamayız, bizim insanlarımız, bunları rehabilite etmek gerekiyor mutlaka " dedi.

DURMUŞ: ÖĞRETMEN ARKADAŞIMIZIN DERS VERİYORKEN Kİ ÇOCUĞUNUN İKİ SAATİNİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ...

Durmuş konuşmasının devamında, "Bir öğretmen arkadaşımızın ders veriyorken ki çocuğunun iki saatliğini düşünüyorsunuz. Sağlık çalışanlarının %36'sı karı koca çalışıyor ve çocuklarını bırakabilecekleri hiç bir yer yok. Ne kreşler açık, ne okullar açık, ne yaşlı anne babalarına bırakabiliyorlar. Dönüşümlü çalışıyorlar, ayın 20 günü 25 günü birbirini görmeyen karı kocadan bahsediyorsunuz, annesiyle babasını bir arada görmeyen çocuktan bahsediyorsunuz... Avrupa'da yurt dışında sağlık çalışanlarının bakımı ile alakalı kreşler var. Bizim şehir hastanelerinde 15 bin kişi çalışıyor, çocuklarını bırakabilecekleri, 24 saat esaslı kreş yok" dedi.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (6)
Finike personel 4 ay önce
Semih başkan konuşmasan çok iyi olur...
Saglikci 4 ay önce
Yine bos açıklamalar biraz saglikcilarin cektigi ekonomik sikintilardan bahsedin en dusuk memur maasini aldigimizdan nasil riskli bir ortamda calistigimizdan verilmeyen yipranma payi,ek odeme safsatasi,3600, maaş zammi ve daha nicesi boş görüşme bırakın şu sendikalari sapanıyız biz haklarımızı savunmayası bile becetemeyenlerin peşinden kosuyoruz
Sağlık 4 ay önce
Kim tutuklu yargılanıyor sizin birşey bildiğiniz yok tv lere haber olmayan her şiddet olayında olan saglik personeline oluyor vatandaş elini kolunu sallaya sallaya geziyor...memleketin hukuku artık medyanın elinde cezayı onlar kestiriyor...o da hükümet tepki çekip oy kaybetmesin diye....sayın başkan siz konuşmayın boş boş ya gidip işinizi yapın yapmıyorsanız istifa edin yeterki bize bir kazanım sağlayın yada susun şu an personel sizi gördükçe daha fazla sinir ve stres içine giriyor....
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. 4 ay önce
BİZLERDE PSİKOLOJİK ŞİDDET GÖTÜYORUZ SAYENİZDE.SAYIN BAŞKAN SORMAK İSTERİM SİZE BU YARDIMCI HİZMETLER NE YAPTI ALLAH AŞKINA.BU YHS OLAN KİNİNİZ VE İLGİSİZLİĞİNİZİN SEBEBİ NE BİLEMİYORUZ.VARSA SAĞLIK PERSONELİ YOKSA SÖZLEŞMELİ BEYAZ ÖNLÜKLÜLER Bİ TEK BU ÇALIŞANLARA YOĞUNLAŞMANIZ Bİ TEK ONLARIN SORUNU OLDUĞU İÇİNMİ.BAKIN ALLAH VAR BİZ 2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞIMIZ KADROLARIMIZA SİZİN KAYITSIZLIĞINIZ VE ÖNEMSİZ GÖRMENİZ YÜZÜNDEN HAKKIMIZ OLAN KADROLARI ALAMADIK.BU AĞIR BİR VEBAL BUNUN ALTINDAN BU DÜNYADA ÇIKABİLİRSİNİZ AMA ÖTEKİ TARAFTA HAYIR.SİZ YARDIMCI HİZMETLERE KAYITSIZ KALMAYA DEVAM EDİN BİTEK YAN ÖDEME VE EK GÖSTERGE ALAMAYAN ÇALIŞANLAR BİZLERİZ BİZDE HER AN SİZE HAYIR DUA EDİYORUZ VE ETMEYEDE DEVAM EDECEĞİZ.YILLARDIR SİZ SALTANAT SÜRE DURUN BEYAZ ÖNLÜKLÜLERE ŞİRİN GÖRÜNÜN BİZİ GÖREN YARADAN SİZİDE GÖRÜYOR.SINAV KAZANDIK VHKİ OLAMADIK SINAVSIZ İDARECİ OLUNUYOR.İTFAİYE ERİ,KIZILAYCILAR VE EN SONDA MÜBAŞİRLER SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.TAŞERON KADRO ALDI.BİZ SÜRÜNMEYE DEVAM.İŞTE BU ÜLKEDE KİMLER SALTANAT SÜRÜYOR KİMLER FUKARA DÜŞMANLIĞI YAPIYOR MEVLAM GÖRÜYOR.İYİSİNİ YARADAN BİLİR.ZULME DEVAM EDİN.ALLAH ZULM EDELERİ SEVMEZ HATIRLATALIM DEDİK.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.ŞİDDET MAĞDURUYUZ SAYIN BAŞKAN FİZİKİ ŞİDDET BUNDAN İYİ.
Ahmet 4 ay önce
Az bile diyorsun başkan. "Eşek olana semer vuran çok olur" diye boşa denmemiş. Kim tutuklu yargılanmış, var mı örneği? Hükümeti iyi göstermek için, bariz yanlışlar söylüyorsun ama az bile yapıyorsun. Sağlık çalışanları bu saçmalıkları, yanlışları, umursamazlığı, gurursuzluğu sindirip hala sendikanızda duruyorsa, "Hemşireler en az 10.000, doktorlar en az 30.000 kazanıyor, şikayet edenler doymayanlardır" diye de bir açıklama yapmalısın. Bunu yapmalısın.
Biricik sendika 4 ay önce
İstifa et kurtul
-5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?