Semih Durmuş: Döner Sermaye Yönetmeliği Artık Miadını Doldurdu!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş: "Döner sermaye yönetmeliği artık miadını doldurdu" dedi.

Sendika 27.11.2019, 22:52 27.11.2019, 22:56 Güler Sağlam
Semih Durmuş: Döner Sermaye Yönetmeliği Artık Miadını Doldurdu!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarını ilgilendiren döner sermaye yönetmeliğinin adil ve adaletli bir şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti.

Durmuş, Sağlık-Sen Niğde Şubesince bir otelde düzenlenen genişletilmiş İl Divan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yaklaşık 7 yıldır döner sermayedeki haksızlıkların ve yanlışlıkların konuşulduğunu söyledi.

Döner sermaye yönetmeliğinin adaletsiz olduğunu savunan Durmuş, bu düzenlemenin artık miadını doldurduğunu ve kendi başına sorun üretir hale geldiğini öne sürdü. Durmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

TIKLAYIN

"Seçildiğimizde ilk oluşturduğumuz komisyon döner sermaye komisyonu oldu çünkü en önemli sorunumuz bu. Yaptığımız çalışmayı Bakanlığa sunduk, 'hekimlerle alakalı performans uygulaması mutlaka olsun' diyorsunuz, olsun ama 'hekim dışı personelle alakalı böyle bir model teklifimiz var bunu uygulayın' diyoruz. Sağlık çalışanlarının performans uygulaması yok ama herkesin kabul edebileceği makul ve mantıklı kriterler getirelim. İnsanların çalışacağı il, bir kriter olsun. İstanbul'da çalışanla Bartın'da çalışan aynı ücreti almasın. Hastane bir kriter olsun. Üçüncü basamak bir hastaneyle entegre hastane bir olmasın. Çalışılan servis bir kriter olsun. Bazı servislerde personel istihdam etmekte gerçekten zorluk çekiliyor. Eğitim bir kriter olsun. Bunlar belirlensin ve bunun karşılığında çalışana sabit ücretler verilsin."

"ÇALIŞANLAR ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALMALIDIR"

Sağlıktan başka hiçbir kurumda farklı ücret uygulamasının olmadığına dikkati çeken Durmuş, bir hastanede çalışan uzman doktorla başka bir hastanede çalışan uzman doktorun farklı ücret aldığını dile getirdi.

Sağlıktaki dönüşümle gelinen noktada çözülmesi gereken ilk ve en önemli sorunun döner sermayedeki adaletsizlik olduğunu belirten Durmuş, "Herkese en yüksekten verecek durumumuz olmayabilir, imkanlarımız kısıtlı olabilir ama en azında mevcut paranın dağıtılmasında bir adalet, denge, düzen sağlanabilir. Bunu yapmak çok zor değil. 2003'te döner sermaye yönetmeliği hazırlanıyorken sıfır tecrübeyle yapıldı ama bugün artık 17 yıllık bir tecrübe var. Onun için sendika olarak en önemli sorunumuz ve mutlaka çözülmesi gereken ve gerekli yerlere taşıdığımız döner sermaye yönetmeliği adil ve adaletli bir şekilde yeniden yapılandırılmalı, çalışanlar emeğinin ve alın terinin karşılığını almalıdır." şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK TAZMİNAT DAVALARI

Durmuş, bir hastayı hayata bağlayabilmek için bütün tecrübe, bilgi ve birikimini kullanırken üçüncü şahısların zarar görmesi durumunda tazminatın sağlık çalışanlarına ödettirilemeyeceğine vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı:

"Kamu adına hizmet eden hakim hatalı bir karar verdiğinde, biri 10 yıl mahkum olup çıktığında, kişi Adalet Bakanlığına dava açar. Dava kazanılırsa Adalet Bakanlığı tazminatını öder. Hastanelerde yanlış, hatalı veya üçüncü kişilerin zarar görmesine sebep olan bir uygulamadan bir kişi zarar gördüğünde Sağlık Bakanlığı aleyhine dava açılıyor, dava kazanılırsa ve sağlık çalışanı kusurlu bulunmuşsa ona tanzim ediliyor. Bu doğru bir uygulama değil. Sağlık çalışanları, kazançlarıyla bunu ödeyebilecek durumda değil çünkü trilyonlarla ifade ediliyor malpraktis tazminatlarında. Bir sağlık çalışanın geleceğini tamamen karartacak bu tür uygulamalar, akli selim bir şekilde bir çözüme kavuşturulmalı. Böyle bir yapıyla yol alabilmemiz çok mümkün değil. Onun için bu tür konuların ivedi bir şekilde düzeltilmesi gerekiyor."

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (1)
sag mem 1 yıl önce
Erkek hemşireyim yani sağlık memuruyum inanın imkan verseler bir dk bile durmam bu meslekte düz masa başı memurluk yaparım daha iyi.ne nöbeti var ne hastaların banyosu enfeksiyonu bulaşıcı hastalıklar i ne tedavileri mis gibi 8,5 mesaimi bilirim geceler i evde hafta sonları yaz tatili kış tatili resmi tatili kar tatili hep evdesin masada çalılşanlarla zaten bir fark kalmadı kamuda en düşük maaşı alıyoruz niye bunca eziyeti çekeyim ki değil mi emeğinin karşılığını alamadiktan sonra bir fark yoksa neden yapayım ki bu işi artık bu noktaya geldi.

Ve tepki vermeyen bir bakanlık bir hükümet ne yazık ki.her gün ama her gün ya Hemsire si darp edilir ya sağlık memuru ya doktoru ama hiç bir şey olmaz yapanın yanında kalır yaptığı bu meslekler yapılmaz kardeşim hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen bu meslekler yapılmaz hale geldi bu ülkede
SEMİH OLMASI GEREKEN SİZİN ADAMLARINIZIN OLDUĞU SAGLIK MÜDÜRLÜKLERİ,İLÇE SAGLIK MÜD LERİ,TRSM LER,AİLE SAG MEREZLERİ,TOPLUM SAG MERKEZLER KISACA MASA BAŞINDA ÇALIŞANLARLA HASTANEDE HASTALARLA İLGİLENLER BİR OLMAMAlı
HATTA HASTANE İÇİNDE BİLE AYRIM OLMALI MASA BAŞINDA EVRAK İŞLERİYLE İLGİLENLERLE HASTA İLE İLGİLENENLER BİR OLMAMALIDIR
1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?