PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlıkta Yüksek Maaş Alan Sözleşmeli Yöneticiler Neye Göre Belirleniyor?

KPSS sınavındaki usulsüzlük iddiaları sonrası Türkiye’nin gündemine oturan liyakat sağlıktaki sözleşmeli yöneticilik sistemini akıllara getirdi.

Sendika 05.08.2022, 12:56 05.08.2022, 14:09 Cansu Polat
Sağlıkta Yüksek Maaş Alan Sözleşmeli Yöneticiler Neye Göre Belirleniyor?

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, sağlıktaki yüksek maaşlı yöneticilerin nasıl belirlendiğini sorarak sorumluluk makamındaki kişilere “kul hakkını” hatırlattı.

KPSS sınav sistemindeki usulsüzlüğün insanların hayatını nasıl etkilediğine değinen Genel Başkan, mülakat sisteminin de aynı şekilde insanların hayatını etkilediğini söyledi. Demircan, sağlıktaki yönetici atamalarına atıfta bulunarak, yüksek maaşlı bu yöneticilerin nasıl belirlendiğinı sordu.

KPSS?, Mülakat?,

İki kavramın da sağlıkta yönetici atamalarında kriter olmadığını ima eden Demircan, sağlıkta yönetici atama sisteminin kul hakkının dibi olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nın derhal bu sisteminden vazgeçmesi gerektiğini belirten Demircan, şeffaf bir şekilde görevde yükselme sisteminin uygulanması gerektiğini söyleyerek durumu tüm çalışanların takdirine sunduğunu açıkladı.


*Togan Demircan - Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı 

saglikpersoneliHABER.NET Notu: Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı'nın yerinde ve doğru tespitlerle ele aldığı sağlıkta yüksek maaşlı yöneticilerin nasıl belirlendiğini aslında tüm sağlık çalışanları çok iyi bilmektedir. Kimi zaman bir Milletvekili’nin, kimi zaman bir Bakan’ın, kimi zaman bir İl Başkanı’nın, kimi zaman bir Gençlik Kolları Başkanı’nın yada sendika Başkanı’nın dostu, akrabası, kankası olmak bu makamlara gelmek için yeterli kriter oldu uzun zamandır.

Ankara’da ise bir Genel Müdür’ün arkadaşı veya eşi olmanın yada Bakanlıkta Özel Kalem’de çalışan Eş’in Kocası olmanın bir hastaneye müdür, müdür yardımcısı olmanın tek kriter olduğu sahada alın teriyle çalışan personelin açık ve net bildiği durumlar arasında. 

Yorumlar (11)
hemşire 2 hafta önce
napalım şimdi 20 yıl tecrübeye sahip, yüksek lisans mezunu memurlarımı yönetici yapalım. olcak şeymi?
Hehe. 2 hafta önce
..... dostu, akrabası, kankası olmak bu makamlara gelmek için yeterli kriter oldu uzun zamandır.
Dr. 2 hafta önce
Dil uzunluğuna göre belirlenmiyor mu?
Dr 2 hafta önce
sağlık sen kaldırılmasın diyor acaba neden?
Kasier Soze 2 hafta önce
1) üstün yönetim kabiliyeti
2) muazzam tıp bilgisi
3) iyi derecede ingilizce ve tercihen diğer bir yabancı dil
4) mezun olduğu fakülteyi dereceyle bitirmek
5) tıp ve yöneticilik alanında girdiği sınavları başarıyla geçme
6) yüksek adalet, eşitlik anlayışı
7) yüksek iş disiplini ve iş ahlâkı
8) iş arkadaşlarıyla uyum yeteneği

Siz ne sanıyordunuz ki?
Bengiwu 5 gün önce
Boş boş konuşuyorsunuz. Artvin'de borcka Yusufeli Şavşat gibi hastanelerde 2-3 uzman hekim var onlarda başhekimlik yapmak istemiyor siz hala kriter de kriter diyorsunuz
attci 2 hafta önce
akp yada akp referansı olması yeterli ....çevremde çook böyle..ama dilerim ki yarın sistem değiştiğinde bunların kamu zararı olduğu ve rucu edilmesi gerektği en çok rucuda orta ve üst düzeydekilerin ödemesidir inşAllah .....Rabb'immden cuma günü duamdır inşAllah kapımı ve kapıyı çalanlarıbin günü geldiğinde de kapısını çalarlar...
44 2 hafta önce
yanlışlığını biliyorsunuz da niçin sendikalara üye oluyorsunuz atayanlar sendika +ilçe + il başkanları sağlık müdürü bu adamları tanımaz bile kendi koltuğunun peşinde başhekimler bu adamlar kim diye hiç sormaz ballı maaş peşinde sonra da salğık niye böyle dersiniz hak yiyen dinazorlar
göksema 2 hafta önce
Bende diyorum ki bu çalışanlar neden sendikaya üye oluyorlar.Sendikalar çalışanlar için ne kazanım elde etti.Siz sendikalara üye oldukça bunlar bu şekilde konuşmaya devam edecekler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?