PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlıkçıların Geliri Son 5 Ayda Yoksulluk Sınırının Yarısına Geriledi

Sağlık çalışanlarına mayıs ayında verileceği söylenen iyileştirme sözün tutulmamasının ardından 2022 yılının ilk 5 ayı içerisinde aldığı ücretin yoksulluk sınırının yarısına indiği belirtildi.

Sendika 03.06.2022, 17:53 Cansu Polat
Sağlıkçıların Geliri Son 5 Ayda Yoksulluk Sınırının Yarısına Geriledi

Sağlık Emekçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamada “Pandemi de yıllık 600 milyonun üzerinde başvuruyu sağlık tesislerinde karşılayan Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının acil talepleri karşılanmalıdır” açıklaması yapıldı.

SES, TÜİK’in yıllık enflasyon oranını yüzde 73,50 olarak duyurmasının ardından bugün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 5 ay içinde sağlık emekçilerinin gelirlerinin yoksulluk sınırının yarısına gerilediği belirtildi.

SES’in açıklamasında, “Kamu emekçisine verilen yüzde 7,5 zam, daha ocak ayında gerçekleşen enflasyon ile erimiştir. Kamu emekçisi için her geçen ay bir önceki ayı aratmış, geçim sıkıntısı artmıştır. Ülkemizde son beş ayda gerçekleşen yüksek enflasyon nedeniyle tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin maaşı yoksulluk sınırının altında kalmış, 3000 ek gösterge dahil tüm emekli sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin emekli aylıkları açlık sınırının altında kalmıştır" denildi.

ENAGrup’ın yüzde 160,76 olarak açıkladığı yıllık enflasyon oranının hatırlatıldığı açıklamada, "TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 73,50 iken aylık enflasyon yüzde 2,98’dir. ENAGrup’a göre ilk 5 ay toplam enflasyon yüzde 56,3’tür. TÜİK’e göre ilk 5 ay toplam enflasyon yüzde 35,6’dır. ENAGrup’a göre ilk 5 ay sonunda maaşımıza yansıtılması gereken enflasyon farkı yüzde 48,8’dir. TÜİK’e göre ilk 5 ay sonunda maaşımıza yansıtılması gereken enflasyon farkı yüzde 28,1’dir" ifadelerine yer verildi.

"SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİNİN GELİRLERİ REEL OLARAK ERİMİŞTİR"

SES'in açıklamasının devamı şu şekilde:

"ENAGrup ile TÜİK enflasyonu arasındaki yüzde 20,6’lık fark ise hiçbir şekilde kamu emekçilerinin 2022 yılının ikinci altı ayında maaşlarına yansıtılmayacaktır. Çarşı pazar enflasyonu ile TÜİK enflasyonu arasındaki fark, kamu emekçisinin ikinci 6 aya daha da yoksullaşarak girmesine neden olacaktır. Enflasyon farklarının maaşlarımıza yansıtılmaması nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin gelirleri reel olarak erimiştir.

1/4 derecede görev yapan pratisyen hekimin TÜİK’e göre kaybı 3 bin 12 TL, ENAGrup’a göre kaybı 5 bin 221 TL, yoksulluk sınırına göre kaybı 4 bin 788 TL’dir.

1/4 derecede lisans mezunu hemşirenin ise TÜİK’e göre kaybı 2 bin 364 TL, ENAGrup’a göre kaybı 4 bin 99 TL, yoksulluk sınırına göre kaybı 3 bin 759 TL’dir.

Sağlık emekçilerine aralık ayında, mart ayında ve mayıs ayında verilen iyileştirme sözlerinin tutulmaması nedeniyle 5 ay içinde gelirleri yoksulluk sınırının yarısına gerilemiştir. Pratisyen hekimin gelirinin yoksulluk sınırı karşısında oranı, ocaktan mayıs ayına yüzde 83’ten yüzde 59’a düşmüştür. Hemşirenin ise aynı dönemde geliri yüzde 65’ten yüzde 46’ya gerilemiştir.

Kamu emekçileri olarak, TÜİK’in, şeffaflıktan uzak belirlediği enflasyon oranı ile maaşlarımızda tek taraflı belirleyici olmasını kabul etmiyoruz. Bu durum, kamu emekçisinin maaş zamlarının belirlendiği toplu iş sözleşmesini hükümsüz bırakmakta, toplu iş sözleşmesi hakkının gaspına neden olmaktadır."

SES'İN TALEPLERİ

Açıklamada SES’in talepleri şöyle sıralandı:

“Geriye dönük kamu emekçilerinin kayıpları hesaplanarak ödenmelidir.

Tüm kamu emekçileri ve emeklilerine insanca yaşam standardı için yoksulluk sınırı üstünde gelir sağlanmalıdır.

Pandemide toplumun tüm kesimlerine yönelik kısmi çalışma, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma yapılırken sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin izin, emeklilik, istifa gibi haklarının gasp edildiği unutulmamalıdır. Pandemide yıllık 600 milyonun üzerinde başvuruyu sağlık tesislerinde karşılayan biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin acil talepleri karşılanmalıdır.”

Yorumlar (4)
ADANALI SAĞLIK MEMURU 4 hafta önce
SAĞLIK SEN ÜYELERİ SİZLERİN SAYESİNDE HİÇ BİRİNİZE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
... 4 hafta önce
ulan PKK sendika bile doğruyu söylüyor yazıklar olsun geri kalan dogruyuz diyen sendikaciklara
Kemal 4 hafta önce
Sendika hak Mak aradığı yok . Anca yakınlarını koltuklara yerleştirme derdinde. Sendikalardan onay almadan atanılmıyor
44 3 hafta önce
tutuğum nöbetle geçen yıl 100 torba kömür alıyordum aylık bu yıl 20 torba selamlar görüşürüz haziran 2023 te
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?