Sağlıkçılar Sendikalara Neden Tepkili!

Sağlık çalışanlarından 3 büyük sendikaya üye olanların sayısı 371.134. Bu sendikalardan en çok üyeye sahip olan Sağlık-Sen: 251.940 üye sayısıyla en çok üyeye sahip sendika olurken, Türk Sağlık-Sen: 97.194 ve SES ise 22 bin kişilik üye sayısına sahip. Toplamda ise 30 sendika sağlık çalışanlarının sendika üyesi oldukları Sağlık ve Sosyal Hizmetler kolunda faaliyet gösteriyor. Bu sendikalar içerisinde, üye sayısı 100 kişinin altında olan 13 sendika bulunuyor.

Sendika 18.12.2019, 12:53 19.12.2019, 13:53 Güler Sağlam
Sağlıkçılar Sendikalara Neden Tepkili!

Son birkaç yıldır sağlıkçıların ücretlerindeki kötüye gidişin faturası doğal olarak sendikalara kesiliyor. Bu faturadan en çok nasibi ise Sağlık-Sen alıyor.Ancak tüm istifalara rağmen Sağlık-Sen üye sayısını artırıyor ve yine 1. sırada.

Memurların elinde tepki vermek adına sadece sendikaları var. Kızıyorlar istifa ediyorlar, ikna ediliyor üye oluyorlar.  Genel hükümet politikalarına kızıp istifa edende var, bir işi halledildiği için üye olanda var. Sendikacı bir büyüğün dediği gibi sendikalar bir menfaat örgütüdür..

Sağlık Sendikalarının 2019 Yılı Üye Sayıları Açıklandı! haberimiz için tıklayınız.

SENDİKALARIN YANLIŞLARI

Sağlıkçıların en çok tepki verdikleri konuların başında sendikaların siyasileşmesi var. Ak Partililerin Sağlık Sen'e, MHP’lilerin Türk Sağlık Sen'e, Solcu ve Kürtlerin SES'e üye olması gerektiğine dair yazılı olmayan ama teamül kabul edilen bir gerçeklik var. Bu son derece yanlış ve çalışanlar arasında kutuplaşma yaratan bir durum. Bunu maalesef sendikacılar üye yaparken en acımasız şekilde kullanıyor. Sen bir kürtsün nasıl Türk Sağlık-Sen'e üye olursun, sen solcusun nasıl Sağlık-Sen'e üye olursun, sen muhafazakarsın nasıl SES'e üye olursun gibi...

BİR MESLEK DEĞİLDİR!

TIKLAYIN

Sendika şube yönetim kurulu üyeliği, şube başkanlığı, genel merkez yöneticiliği, genel başkanlık bir meslek değil, geçici bir görevdir. 20-25 evet 25 yıldır Sendika şube başkanlığı yapanlar var. Koltuğa oturan kalkmak istemiyor. İnsanlar artık yeni yüzler görmek istiyor.  Sendika yönetimleri vizyon sahibi prezentabl kişilerden seçilmelidir. Bal tutan parmağını yalar diyerek yurtdışı görevlendirmelerine kendilerini göndermemeli, oturmasını kalkmasını bilmeli, sosyal medyayı şovmenlik için değil, sorumlu olduğu alan için kullanabilmeli, tehdit etmeyen, kişilerle uğraşmayan, kin gütmeyen, eleştirilere açık,  profesöründen hizmetlisine herkesi temsil edecek en az yüksekokul mezunu olan, en az yarısının kadın olduğu bir kesimden olmalılar. 

Bir koltukta 2 karpuz olmaz. Hem sendika yöneticilği hem sağlık tesisi yöneticiliğin artık modası geçmiş ve cılkı çıkmıştır. Bu durum üyelerde rahatsızlık uyandırmaktadır.

Sağlık sendikalarında hangi sendikanın kaç üyesi var? haberimiz için tıklayınız.

Lüks otellerde yapılan eğitim toplantılarına her seferinde aynı kişiler gitmemeli, geliri düşük ve sadece yılda 1 kere böyle fırsatı olan kişiler önceki dönemin adamı diyerek dışlanmamalıdır

SONUÇTA HÜKÜMET VAR

Siyasetin doğası gereği iktidar elindeki gücü paylaşmak istemez. Her ne kadar birbirleri ile entegre gibi görünsede her zaman bu 3 büyük sendika ile karşılıkları olan siyasi partiler aynı noktada buluşmayabiliyor.  Genel yetkili sendikanın haklı talepleri çoğu zaman karşılık bulamıyor. Çalışanlarda yetkili sendika isterse ''kesin olur'' diye bir algı var. Bu yanlış bir düşünce, iktidar kendi işine geleni yapar. Hesabına kitabına uyarsa hayata geçirir, sendikada vesile olur.

Yorumlar (6)
Rahmi 13 ay önce
Sağlık sen üyesiyim ülkücüyüm. Sonuçta sendika lar menfaat örgütüdür. Menfaati olmayan mi var. Bu dava mava degil. Dava olsa bu kadar lüks araçlar bu kadar Allah korkusu olanlar maaş cep telefonu kullanmaz . Ne davası ne Allah korkusu. Kimseye bu makamlar kalmaz. Hükümet te bu sendika aidatlarını ödememeli. Üye olacak kişi aidatını cebinden ödeyecek hesabını soracak. Yalan dolan iftira ne ararsan bu sendikalarda . Madem Cumhur ittifakı var adam gibi bir sendika belirleyin ve millet hangi sendikaya üye olacağını bilsin
Gidisat hiç iyi değil herkes kendi bir sonraki 4 yıllık geleceği derdinde. Üye kimsenin umurunda değil
Hastak vs millet yutmuyor . Bu yol yol değil yetkili sendika olarak bu yollami bulacağız felahi güldürüyorsunuz milleti yazık
Murat 13 ay önce
Ben bir memurum,ve 17 yıldır bir sendika üyesiyim.sendika icra makamı değildir sadece uygun bir usul ve üslup ile icracı olan hükümete sıkıntıları,varsa çözüm önerileri sunar ve takip eder,üyesinin mali haklarında kazanım elde edemeyen sendika ağası maaşını 26000 TL yaparsa,nöbetten kafasını kaldıramayan üyesininhiçbir sosyal aktivitesi yok Ken kendileri kahvaltı masalarında,ziyafet sofralarında semirirken,çocuğuna yurt bulamayan üye düşünürken ağalar bir telefonla illerini hallederse birde o makama türlü hile ile seçilirse ben bu sendikadan şikayet ederim.
Halil Karakulak 13 ay önce
Siyaset e bulaşmış sendikalardan ne beklenir ki?
Siyaset için değil Sendikacılık için varız
Demokratik Sağlık Sen
Gökhan Topal 13 ay önce
İşyerlerinde SES olarak bize karşı bir tepkiye rast gelmedik ama 10 bin civarı şube başkanının 20 binlerde genel başkanlarının maaş aldığı ,ihraç edilen ama hakkında bırak dava açılmasını soruşturma bile yapılmamış üyelerine terörist diyen, kadın cinayetlerine çocuk tacizlerine sessiz kalıp bunun yerine dogmatik dini çıkarlarına alet edenleri savunanlara, ülkenin ormanları dereleri satılırken susanlara, toplu iş sözleşmesi masasında üç maymunu oynayanlara ,bakanla gece gizlice gorusenlere , en ufak servis sorumlusu olmak için kendi sendikalarından olmayı diretenlere çok tepkili gördüm sağlık emekcilerini.
Ali 13 ay önce
Neredeyse bakanlığı biz yönetiyoruz diyecek veya bu moda girmiş sözde yetkili sendikaya çok aşırı tepki var doğrudur
Gidişleri çok kötü olacak.
ayfer 3 gün önce
topunuzun Allah belasını versin aldınız paralar haram zıkım olsun olmasanız belki maaşlar daha iyi olur
2
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?