Sağlıkçılar enflasyon farkı değil, seyyanen zam hak ediyor

"Koronavirüs salgınına karşı canlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarımız enflasyona ezdirilmemeli. Aylıklarımıza 1000 TL seyyanen zam yapılmalı" diyen Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, 4 Ocak'ta açıklanması beklenen enflasyon farkıyla hak ettikleri zam oranlarını kazanamayacaklarını ifade etti.

Sendika 27.12.2020, 14:06 Güler Sağlam
Sağlıkçılar enflasyon farkı değil, seyyanen zam hak ediyor

 Başkan Kuluöztürk, sağlık çalışanlarına yönelik seyyanen zam talebini yineledi. Sağlık çalışanlarının salgın sürecinde aylardır izin kullanmadan çalıştığını, diğer memurlardan fazla mesai yaptığını ve vatandaşların canları için kendi canlarını feda ettiklerini vurgulayan Kuluöztürk, "Sağlıkçılarımızın aylıklarına seyyanen 1000 TL zam yapılmalı" diye konuştu.
270 TL'yi aşmayacak

5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinden hükümetle konfederasyonları arasında uzlaşma çıkmadığını hatırlatan Kuluöztürk, "Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 2021'in ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 3 zam yapılmasını kararlaştırdı. Aralık ayı enflasyonu yüzde 1 açıklanırsa 6 aylık enflasyon yüzde 8.1 olarak kayıtlara geçecek ve yüzde 4.1 enflasyon hakkı oluşacak. Hakem Kurulu kararlarındaki yüzde 3'lük zamma yüzde 4.1'lik enflasyon hakkı eklenecek. Toplam zam oranı yüzde 7.1 olacak. Bu tabloya göre en düşük memur maaşı 3 bin 812 liradan 4 bin 82 liraya çıkacak" açıklamasında bulundu.

TIKLAYIN


Seyyanen zam talebi

Koronavirüs sürecinde sağlıkçıların yaptıkları fedakârlıkların sadece alkışlarla mükâfatlandırılmaması gerektiğini kaydeden Kuluöztürk, "Toplu sözleşme masasında teklifimizi ortaya koyarken ülke ekonomisine uygun rakamlar sunduk. Enflasyon farkı ödemesi bir lütufmuş gibi önümüze getirildi. Uygulama nedeniyle her toplu sözleşmede sıfır zam alıyoruz. Sağlık-Sen olarak bunun kaldırılmasını istiyoruz. Bu konudaki haklılığımızı da enflasyon farklarının açıklanmasının hemen ardından gıdadan-giyime, ısınmadan-barınmaya kadar her kalemde yapılan zamlar ortaya koyuyor. Sağlık çalışanları olarak aylardır izin kullanmıyoruz. Diğer memurlardan fazla mesai yapıyoruz ve ölüm riskiyle karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.
Kuluöztürk, " Tüm fedakârlıklarımızın karşılığında hakkımız olanı istiyoruz. Koronavirüs salgınına karşı canlarını ortaya koyan sağlık çalışanları enflasyona ezdirilmemeli. Sağlıkçılarımızın aylıklarına seyyanen 1000 TL zam yapılmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (10)
Sağlıkçı 5 ay önce
Taşerondan kadroya geçenler artık memurdan fazla alıyor asgari ücrette 3000 i geçerse memurlara yetişir geçmiş olsun memurlara işçiler gibi tis ten elde ettikleri tediye ikramiye yolparası okul parası kurban parası denge tazminatı gibi ek gelirlerinde omayacak böyle her yıl %2 %3 giderse yılda %15 gibi zamlar almaya devam ederse asgari ücret 3 bilemedin 4 yıl sonra en düşük maaş memur larda olacak
Mustafa 5 ay önce
Yediklerinden arta kalan olursa verirler merak etmeyin.
Serdar 5 ay önce
18 yıllık fizyoterapistim dönemin en yüksek puanlı bölümlerinden biriydi yani rahatlıkla mühendis öğretmen vs olabilirdim. Şuan 3500 TL maaş alıyorum, lisans mezunu olacağıma lise mezunu düz memur olsaydım 4 yıl önce işe başlayıp 4 yılda 200000 TL maaş alacak ayrıca 4 yılda enaz 120000tl masraf yapmayacaktım.., lisans mezunu olarak -320000 TL ile hayata başladım karşılığı 200 TL maaş farkı.. Eğer mezun olunca mesleğimi yani kalifiye olduğum işi yapacağıma polis olsaydım 2000 TL fazla maaş alacaktım tâbi bu tarihte ,,(mesleğe başladığımızda bu fark yoktu zamanla oluştu). Şimdi soruyorum size Anne babamızın bizi okutmak için verdiği para ve emege mi yoksa kendi emeklerimize mi yanalım. Bu sistemde insanlar neden çocuklarını üniversitede
okutsun.. 160 saat mesai yapan üstüne nöbet tutup enaz 240 saat çalışan ebe, hemşire vs arkadaşlar diğer memurların sadece normal mesai ile aldıkları ücreti alamamakta bu çarpıklığa dur denmeli artık.. olmayan döner sermaye vs ile uyutmasinlar artık bizi hak ve adalet bazlı seyyanen zam bir an önce yapılmalı.( Bu arada polis mühendis vs meslek grupları hakettiklerini almakta burada bizim maaşlarımizin ve emeklerimizin nasıl eridiğini gösterme amaçlı kıyaslama yaptım hepsi birbirinden değerli mesleklerdir)
Vatandas 5 ay önce
Hemşireler askeri ücretten bile az aliyor
Vallahide billahide 5 ay önce
En yakın arkadaşlarıma bizim sistemden bahsediyorum ,kesin eksik anlattığım birşey var diyorlar,inanmıyorlar.yasalara ters diyorlar.en uçtan örnek veriyorum 10 bin döner alan doktor var diyorum.daha ne diyorlar.daha fazla hasta bakıp aynı branşta 3 te birini alamayan var diyorum.olmaz öyle şey diyorlar.aldigimiz dönerler oryantal Asena gibi oynak.ham maaşlar sabitle bile kamuda en düşük.onunda üçte ikisi emekliliğe yansıyor diyorum.inandiramiyorum.
Hemşire 5 ay önce
Askeri ucret bizi solladı.onceden döner sermaye alıyorduk kesildi.nobet parası kesildi.maasimiz temizlik personelinden daha az .
Yusuf 5 ay önce
Ülkede devulasyon oldu iki kez en düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 8 bin TL olmalı asgari ücret en az 5 bin TL olmalı herşeye yüzde 200 zam geldi
vatandaş 5 ay önce
onların dönerleri var seyyanan zam sağlık dışı çalışanlara verilmeli sağlıkçıların maaşı zaten çok fazla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?