Sağlıkçılar Diğer Devlet Memurlarıyla Aynı Haklara, Avantajlara Sahip Olmak İstiyor!

Pandemi döneminde en ön safta savaşan sağlık çalışanlarının sürekli bir şeyler istediği gibi bir algı var toplumda. Birçok kişi kendi içinde "Sağlıkçılar durmadan ne istiyor?" diye soruyor. İşte bu sorunun cevabını Hasan Hüseyin Köksal verdi. Konuya ilişkin açıklamasında Köksal oldukça ilginç değerlendirme ve karşılaştırmalarda bulundu.

Sendika 15.04.2021, 02:29 15.04.2021, 11:54 Güler Sağlam
Sağlıkçılar Diğer Devlet Memurlarıyla Aynı Haklara, Avantajlara Sahip Olmak İstiyor!

Köksal'ın açıklaması şöyle:

"AYNI GRUPTAKİ DİĞER DEVLET MEMURLARI İLE AYNI HAKLARA, AVANTAJLARA SAHİP OLMAK İSTİYORUZ"

"Bütün devlet memurları ile aynı haklara sahip olmak istiyor. Ayın 15’i gelince tek maaş ile öğretmene, polise, astsubaya, imama, memura nasıl maaş veriliyor ise onlar kadar maaş almak istiyor. Hangi devlet memuru izin alınca aylık maaşı (kazancı) düşmüş oluyor? Yanlış duymadınız; bütün memur, işçi farketmez yıllık izne çıkınca maaştan kesinti olmaz. Ancak sağlık çalışanları üç parçada maaşını aldığı için yıllık izne çıkınca hemen aylık kazancından kesinti yapılıyor ve geliri düşüyor. Bir sağlık çalışanı kendisine eş değer meslek grubundan öğretmen, asker, polis ve imam 400 TL ile 1900TL eksik alıyor. Şimdi seyyanen zam istenirken, ülkedeki enflasyon ortadayken, biz zam istemiyoruz. Aynı kadro derecedeki meslek grubumuz ile aynı maaşı tek kalemde ödeyin yeter! 
Covid 19’un yıl dönümü gelirken Sağlık Bakanlığı ve bürokratları kör, sağır, dilsizi oynuyor. Görmüyorum, duymuyorum, yapmıyorum demek sağlık sistemine büyük zarar verecek! En büyük bedeli ödeyen, en çok ezilen meslek grubu olmamıza rağmen anlaşılmıyor olmak gerçekten çok üzücü. 

2023, 2053 hedeflerine koşan güçlü Türkiye’de; çalışmayan, sahayı bilmeyen Sağlık Bakanlığı tarafından bütün sağlık çalışanları sisteme küstürülüyor. Özlük hakları, sözleşmeli personel isimleri altında farklı istihdam tipleri, kamu dışı çalışanlar, 112’de çalışan 4/d’li şoförler cabası. 

"TOPLUMUN GÖZÜNDE PARAGÖZ SAĞLIKÇILAR OLDUK!"

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

%100 ödeme yapıyoruz diyerek vatandaşın gözünde alınmayan paralar üzerinden yıpratılan meslek grubu olduk. Paragöz sağlıkçılar! Bir hemşire 2800 TL maaş alıyor, toplam geliri 3600 TL oluyor ise kimse bize bu süreçte para mı istenir demesin! 

Sadece küçük bir hatırlatma yapmak da önemli! Eskişehir’de hemşire grubunda 23 hizmet yılı ortalaması ile çalışıyoruz. Emekli olanların yerine acil atama bekliyoruz. Ağır iş yükü Avrupa’daki meslektaşlarımıza göre zaten beş kat fazla! 

Biz zam falan istemiyoruz. Öğretmen ne alıyor ise razıyız. İmam ne alıyor ise ona da razıyız. Böyle gider ise bekçi ve sağlık işçisi ne alıyor ise razıyıza doğru gidecek... Aile Politikalar Bakanlığı çalışanlarını yazmaya inanın utanıyorum. Size en yakın bir huzurevi ve ya çocuk esirgemede memur var ise konuşun derim. 

"YASA HAZIRLIYORUZ DENMESİNİN ÜZERİNDEN 2 SENE GEÇTİ!"

Mesele para, zam değil! Alın teri için mücadele! Bütün meslek grupları esnek çalışıp el ense yaparken sağlık çalışanları izinsiz, emekli olmak yasak, istifa yasak, hasta olsan bile çalışmak zorundasın. Buna rağmen Sağlık Bakanı’nın göreve geldiği ilk gün yasa hazırlıyoruz demesi üzerinden iki sene geçti, biz hala aynı noktadayız. 

Sözün özü zam falan istemiyoruz, ayın 15’inde aynı kadro derecede olduğumuz meslek grupları ile aynı maaşa razıyız. Son 20 yılın en sahadan habersiz Bürokrat ve Bakanlığı ile çalışıyoruz. Sağlık çalışanları hiç bu kadar yok sayılmamıştır. Bakanlığın üst düzey yöneticileri, taşranın ballı börekli 663 sözleşmeli yöneticileri için sorun yok ama 30 yıllık hemşire ile 30 yıllık öğretmen arasında kadro derece eşit olmasına rağmen 800 TL fark var. Var mı anlamayan? 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (22)
Ey yetkililer duyun sesimizi 5 ay önce
Haber için çok teşekkürler tamda sağlık çalışanları adına tercüman olunmuş.Umuyoruz ki Duyması gerekenler inşAllah ellerini vicdanına koyarak bu haberin gereğini yaparlar
Sözleşmeli lisans hemşire 5 ay önce
Evet çok doğru açıklama ama icraate geçmesi lazım sendikanın sadece açıklama yapmakla olmuyor icraate geçmek yine sendikanın elinde
Sağlıkçılar 5 ay önce
Bunları biliyorsunuz da gereğini neden yapmıyorsunuz gidin reisi cumhur a anlatın herşeyi bütün gerçekleri bugün hak iş başkanı görüştü sizler de gidin görüşün
Hemsireler sağlık memurları 5 ay önce
Öncelikle 20 yıldır hiçbir varlık gösteremeyen sizlerin pisirikligi yüzünden rezil rüsva olan sağlıkçılar sizlerden kurtulmak istiyor e devlet üzerinden istifa etme imkanı olunca sizlerden kurtulacağız sonrada seçimleri bekliyor milyonlarca sağlık çalışanı ve aileleri o zamanda sandık başında en akıllıca kararını verecektir
CovidAcil 5 ay önce
Herkeste ayni mi bilmuyorum ama bircok hastane artik 24/48 yani 2 gunde 1 hastanede calisma sarti getirdi. Duyun Sesimizi, Göz Göre Ölüyoruz! Sesimizi Duyurun!
Hemsireler sağlık memurları 5 ay önce
Sadece sizlerden kurtulmak istiyor
şef 5 ay önce
1 yıldır gys leri açıklayamadılar
...... 5 ay önce
ver mehteri ver coşkuyu,yiyen çok olur:))))
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?