Sağlık-Sen: Zam 1 Milyon Sağlık Çalışanını Kapsamalı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak olan 2 bin 500 ve 5 bin liralık zammı yerinde buluyoruz ancak yapılacak olan zamdan bütün sağlık çalışanları faydalanmalıdır. Bu iş çalışanlar arasında ayrım oluşturuyor. Bakanlık, derhal bu yanlıştan geri dönmelidir. Zam 1 milyon sağlık çalışanını kapsamalı” dedi.

Sendika 02.12.2021, 01:32 Zeynep Elmalı
Sağlık-Sen: Zam 1 Milyon Sağlık Çalışanını Kapsamalı

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan ve ardından Meclis’te görüşülmesine başlanan uzman ve pratisyen hekimlere 2 bin 500 ile 5 bin lira zam düzenlemesine, Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, ayrım oluşturduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.

Sağlık-Sen Türkiye Buluşması öncesinde basın açıklaması yapan Genel Başkan Durmuş, Sağlık Bakanlığı’na yanlıştan dönün çağrısında bulundu.

“Sağlık Bakanlığı Derhal Yanlıştan Geri Dönmeli”

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Durmuş, “Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak olan 2500 ve 5000 liralık zammı yerinde buluyoruz ancak yapılacak olan zamdan bütün sağlık çalışanları faydalanmalıdır. Bu iş çalışanlar arasında ayrım oluşturuyor. Bakanlık, derhal bu yanlıştan geri dönmelidir. Düzenleme, TBMM’de onaylanmadan, 1 milyon sağlık çalışanını kapsayacak şekilde hak ve hakkaniyet esasıyla yeniden ele alınmalıdır” diye konuştu.

“Emeğimizin Değersizleştirilmesine Asla Müsaade Etmeyeceğiz”

Sağlık çalışanlarını yok sayarak atılan adımların sağlık sistemine zarar verdiğini dile getiren Durmuş, “Bir kesimi yok sayarak atılan adımlar sağlık sistemine zarar verir. Sağlık çalışanları arasında aynı işi yapan, aynı unvana sahip insanlar birbirinden farklı ücretler alıyorlar. Biz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bu hakkı bize çok görenlerin vicdanına seslenmek istiyorum. Bir sağlık çalışanı 7/24 saat çalışıyorsa, koronavirüse yakalanma oranı vatandaşa oranla 10 kat daha fazlaysa, can kurtarmak için can veriyorsa bunun karşılığını ödemek boynunuzun borcudur. Emeğimizim değersizleştirilmesine kimsenin hakkı yok ve buna asla müsaade etmeyeceğiz. Sağlık çalışanları fedakârlık yapıp korakor mücadele ediyorsa siyasi iradeden de fedakârlık beklemek hakkımız” ifadelerini kullandı.

Adaletli bir ek ödeme sisteminin acilen hayata geçirilmesi çağrısında bulunan Durmuş, “Yapılacak şey belli. Adaletli bir döner sermaye sistemi acilen hayata geçirilmelidir. Biz buna yönelik çözüm önerilerimizi her bir muhatabımızla paylaştık. Hekimlerin performanslarına göre aldıkları ücretler hastane bütçesi yerine genel bütçeden ödenmeli. Bugün açıklanan bu yanlış adımlara karşı bundan sonraki süreçte mekik diplomasinse başlayacağız ve bu işin yanlışlığını anlatacağız” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (13)
Dr 2 ay önce
Sen hekim dışında herkese zam yaptırırken övünmedin mi hiç ahh hekimlerimize de zam yapsaydık dedin mi?
aç bunlar aç 2 ay önce
hekim milleti doymaz. döner sermayeden binlerde lira alırlar ama gözleri hala sağlık personelinin aldığı 10 liradadır
osman 2 ay önce
ya sen ne utanmaz bi adamsin 300 tl mi gozune geldi bu kadar cok dert ettiysen al oda sizin olsun. kimsenin senin aldiginda gozu yok emekcinin derdi zorlasan hayat sartlarinda en azindan polis asker ogretmenle ayni maasi almak onlarla esitlenmek.
SENDİKASIZ 2 ay önce
SİZE VE SİZİN ARKANIZDAN GELENLERE HAK
başkan ne ekersen onu biçersin. 2 ay önce
ektiğini biçiyorsun ,kimse sizi tınlamıyor . boşuna mekik falanda dokuma senin mekiklerini biliriz. bitirdin sen bizi Allah hakkımızı size koymasın.
Gökhan 2 ay önce
Twitter paylaşım yap yardımcı sağlık personelleri sizde bunlara üye olmaya devam edin adamsan eğer bugün iş bırakma eylemi baslatirsin tabi saat beşten sonra değil
Doktor 2 ay önce
Doktorların maaşları azaltılarak yardımcı sağlık personeline zam yapılırken doktorlara haksızlık yapılıyor diyemeyen sendika konuşmaya başlamış. Yazıklar olsun sizin gibi sendikaya (not: bu zam doktorlar için olumlu ama yetersiz bir adımdır. Başta hemşirelerimiz olmak üzere yardımcı sağlık personelinin maaşları mutlaka iyileştirilmeli. Hemşirelerimiz kendisinden çok daha eğitimsiz olan polislerden bekçilerden az maaş ALAMAZ!)
........... 2 ay önce
kaç milim deri var sende, utanmadan hala konuşuyorsun.
Esra 2 ay önce
Yine Koca Koca yalanlar..
sağlıkçı hakkını istiyor 2 ay önce
ne kadar yuvarlak bir cümle. dosdoğru direk net bir cümle ile isteyin haklarımızı.
dalga geçmeyin artık sağlıkçı ile.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?