Sağlık Sen: Vakit Hak Ödeme Vaktidir!

1 milyonu sağlık ve sosyal hizmet çalışanı toplam 3 milyon kamu çalışanı ve 2 milyon kamu emeklisinin gözü kulağı Toplu Sözleşme masasında." diyerek 6. Dönem Toplu Sözleşme Taleplerini sıralayan Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "3600 ek gösterge vaadi bir an önce hayata geçirilmeli!" dedi.

Sendika 29.07.2021, 12:08 29.07.2021, 14:40 Güler Sağlam
Sağlık Sen: Vakit Hak Ödeme Vaktidir!

"Sağlık çalışanlarının yüklerini hafifletmek, yüzlerini güldürmek kamu idaresinin sorumluluğundadır. Hep söylediğimiz gibi; aslolan emek verenin, alın teri akıtanın yani sağlık çalışanının memnuniyetidir. Gerisi sonuçtur" ifadesini kullanan Genel Başkan Semih Durmuş, "Sağlık çalışanları artık takdire, teşekküre, alkışa doydu… icraat bekliyorlar, sorunlarına çözüm istiyorlar, haklı talep ve beklentilerinin karşılanmasını istiyorlar." dedi.

"Vakit, son iki yıldır hemen herkesin 'hakları ödenmez”' dedikleri sağlık çalışanlarına haklarını ödeme vakti… artık sorunlarını kökten çözme vakti… toplu sözleşme masasını, çözümün parçasına dönüştürme vakti." diyerek toplu sözleşme masasında hükumet kanadından isteyecekleri talepleri sıralayan Durmuş, "Şu gerçeği başta siyasi irade olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekir; kurumları, sistemleri ayakta tutan ne modern binalardır ne de teknolojik donanımlardır. Vatandaşa hizmet noktasında can veren fedakar çalışanlardır." dedi.

- Sağlık çalışanlarının talepleri

Sağlık çalışanları adına teklifte bulundukları bazı maddeleri de paylaşan Durmuş, "Bizim en öncelikli talebimiz sağlık çalışanlarının döner sermayeden kaynaklanan yaşadığı ücret adaletsizliğinin bir an önce son bulmasıdır." dedi.

Bu kapsamda farklı hastanelerde çalışanlar arasında ücret farkları olabildiğini söyleyen Durmuş, "Bu farkların ortadan kaldırılarak adil ve hakkaniyetli bir ücret politikasının sağlıkta yeniden inşa edilmesi gerekiyor." açıklamasını yaptı.

Kamuoyunda sağlık çalışanlarının çok yüksek ücret aldıklarına dair algı olduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirten Durmuş, "Hemşire ile eşit statüde çalışan başka bir kamu görevlisinin almış olduğu ücret arasındaki fark 700-800 TL'ye ulaşmış durumda. Bu ücret adaletsizliğinin toplu sözleşmede mutlaka ortadan kaldırılması gerekir. Bu nedenle ek ödemelere en az yüzde 40 oranında artış olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de sağlık çalışanı istihdamının az olduğunu, mevcut personelin fazla çalıştırıldığını ve nöbet tutturulduğunu ileri süren Durmuş, nöbet ücretlerine en az yüzde 50 zam yapılması gerektiğini savundu.

- Sözleşmelilere kadro talebi

Kovid-19 sürecinde yapılan ilave ödemelere değinen Semih Durmuş, genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfına bu ödemelerin verilmediğini öne sürerek, döner sermaye tavan oranının 20 puan arttırılması gerektiğini ifade etti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
BJK 2 ay önce
hay sizin istekleriniz batsın hala performans diyor.millet ek ödeme performans değil ayın 15 de ne alacanı bilmek istiyor yarım saatlik milletin ek ders i 22 tl hafta sonu iki katı bizim 1 saat lik nöbet ücreti 16 tl hafta sonu gece ayrımı yok millet izin yaptı biz çalıştık karşılığı alkış millet idari izin yapar biz çalışırız karşılığı hiç bir şey bu sene de boş anlaşılan..
sağlık bakanlığı çalışanı 2 ay önce
sağlık bakanlığında çalışanları taşerondan kadroya geçen işçilerin sınıfına alın haklar eşit olsun
sağlıkçının hakkı 2 ay önce
maaşlar 3900 tl. duyanlar şok geçiriyor ama gerçek bu. boşuna okuyup dirsek çürüttük boşuna risk aldık dedirttiniz sağlıkçılara. sağlıkçı hakkını yediniz sağlığınız ile sınav edilmezssiniz Allah tarafından inşAllah
Mustafa 2 ay önce
İsteklere bak çay demle
Gökhan can 2 ay önce
Sağır sultan anladı bunlar anlamadı sağlık çalışanlara dönmeyen döner sermaye istemiyor tek kalem ödeme istiyor gerçi ne olacak yalaka sen konuşmak için konuşur sağlık çalışanın isteklerini anlayabilmesi için sahaya inmesi lazım oturduğu yerden 34 bin maaş alan adamdan fazla birşey beklememek lazım haaa bunlara üye olan sağlık çalışanı bence hepsini hakediyor
112 2 ay önce
Sağlıksen memursen sizin istsklerinize alıştık. Yanıltmayacağınıza inanıyor vd güveniyorum
SAĞLIKÇIYA AYRICALIK TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA 2 ay önce
yuvarlak ve dolaylı konuşmadan. doğrudan direk ve net. sağlıkçıya seyyanen 2000 tl.
borçlusunuz. PANDEMİDE OLDUĞU GİBİ TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA DA SAĞLIKÇIYA AYRICALIK. PANDEMİDE SİZ SAĞLIKÇISINIZ DEYİP SAĞLIKÇIYI TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA ATLAMAK YOOOOKK
Sağlık 2 ay önce
Vakit onurunla gitme vaktidir. Ardından milletvekili olur, bal gibi yaşarsın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?