Sağlık Sen Şubeleri: Görevde Yükselme Unvan Değişikliği Sınavını Eline Yüzüne Bulaştıran Bürokratlar Mülakata Girmeli!

Sağlık Sen Şubelerinin sosyal medya hesaplarından Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavıyla ilgili tepkiler dile getirildi. Yapılan paylaşımlarda Sağlık Bakanlığında ve taşrada hiçbir sınava tabi tutulmadan devlet memuru olmasına gerek dahi duyulmadan sağlığı yöneten kişi/kişiler atanırken, yapılan sınavın ve akabinde yapılacak olan mülakat eleştirilirken, Toplam 28 branştan 80 sorunun iptal edilerek, 9 ayrı branştan 35 sorunun cevabının değiştirildiği hatırlatarak sınav koktu denildi.

Sendika 22.10.2020, 23:53 23.10.2020, 00:03 Güler Sağlam
Sağlık Sen Şubeleri:  Görevde Yükselme Unvan Değişikliği Sınavını Eline Yüzüne Bulaştıran Bürokratlar Mülakata Girmeli!

Yapılan paylaşımlar;

Sağlık Bakanlığında ve taşrada hiçbir sınava tabi tutulmadan devlet memuru olmasına gerek dahi duyulmadan sağlığı yöneten kişi/kişiler atanırken,Yardımcı Hizmetler Sınıfından Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçecek personelin sınava tabi tutulması hangi aklın ürünüdür.

4 yıldır beklediğimiz Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavı Sağlık Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile nihayet 4 Ekim 2020 tarihinde yapıldı. Sonuç mu; İlk olarak sınav sorularının sınav öncesi temin edildiğine dair bir sürü spekülatif haberler. Toplam 28 branştan 80 soru iptal edildi, 9 ayrı branştan ise 35 sorunun cevabı değiştirildi. Yani hiçbir güvenilirliği ve inandırıcılığı olmayan bir sınav haline dönüştü.

Sınava giren binlerce arkadaşımız bu ortamda sınav sonuçlarını bekledi. Sonuçlar açıklandı ve ikinci bir maraton başladı.

Mülakat….

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Mülakatta neyi sorgulayacağız?

Hizmetli veya memur kadrosunda olup yıllardır mesleğini icra etmeyen kimi maaş mutemedi, kimi taşınırcı, kimi arşiv görevlisi, kimi veznedar, kimi satın almada uzmanlaşmış, kimi iyi bir personelci olmuş yüzlerce arkadaşımızın işinde yeterli olup olmadığını mı? Yapılacak bu mülakat bu arkadaşlarımızın yıllardır göstermiş olduğu gayrete ve emeğe saygısızlık değil mi?

Kim sorgulayacak bunu peki?

Her yıl düzenli olarak bu sınavı yapmaktan aciz, dört yılda bir yaptığı sınavı bile eline gözüne bulaştıran bürokrasi mi..

Yapılması gereken şudur. Sayıları 3.000 civarında olan ve asli işini yapmayan/yaptırılmayan Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan bütün çalışanların sınava tabi tutulmaksızın Genel İdari Hizmetleri Sınıfına aktarılmalarıdır.

İlla sınav yapılacaksa hem unvan değişikliği hem de görevde yükselme sınavı için hazırlanan personelin emeğine saygı duyulmalı, bu sınav her yıl düzenli olarak yapılmalı ve mülakata gerek kalmaksızın sınav puanına göre atamaları yapılmadır.

İlla mülakat yapılacak ise de 4 Ekim 2020 tarihinde yapılan sınavı bu hale getiren sorumlular mülakattan geçirilmelidir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (23)
mülakatı kaldırın! 8 ay önce
sınav iptal edilirse çalışanlara yüksek alanlara haksızlık olur. sınav iptal edilmesin. barajı aşanlara kadro verilsin mülakat kaldırılsın!
BOZKURT 8 ay önce
SADECE ELLERİNE Mİ HERYERLERİNE BULAŞTIRDİLAR.. YAZIKLAR OLSUN. BU SINAV GEÇERSİZ SAYILMALI.
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. 8 ay önce
VAKTİYLE AFRİKADA ÇOK KURNAZ BİR ADAM VARMIŞ.FİLLERİN GEÇECEĞİ GÜZERGAHA TUZAK KURUP FİLİN TUZAĞA DÜŞMESİNİ BEKLEYE DURMUŞ.GÜN GELMİŞ FİL TUZAĞA DÜŞMÜŞ. FİL TUZAKTA ETKİSİZ HALDEYKEN SİYAH ELBİSELERİ GİYİP BAŞLAR FİLE İŞKENCE EDER.ERTESİ GÜN AYNI ADAM BEYAZ ELBİSELERİ GİYİP İYLİK MELEĞİ OLUP,FİLİ TUZAKTAN KURTARARAK FİLİN KAHRAMANI OLU VERMİŞ.TABİ FİL KENDİSİNE İŞKENCE EDENİ SİYAH ELBİSEYLE,İYİLİK YAPANIDA BEYAZ ELBİSEYLE HATIRLAR,BEYAZ ELBİSEYLE FİLİN GÖZÜNDE KAHRAMAN OLMAYI BAŞARIR.FİLDE BÖYLECE KENDİSİNE İTAAT EDER.BU KURNAZLIK ŞİMDİDE YHS ÇALIŞANLARA YAPILIYOR YERSEN TABİ.BU NE LAHANA NE PEHRİZ TURŞUSU.SINAV KAZANAN 2351 VHKİ 8 YILDIR ATANMAMIŞ MAĞDUR,SINAVSIZ SINIF ATLATILANLARA SES ÇIKARMA,TAŞERONA KADRO VERİLSİN SES ÇIKARMA,SÖZLEŞMEYLE İDARECİ ATANSIN SES ÇIKARMA.SONRA KENDİNİ KAHRAMAN İLAN ET.YEMEZLER İNSANLAR APTAL DEĞİL.SENDİKAYMIŞ BAŞKANMIŞ HEPSİ KENDİ YAŞAM KALİTESİ,KOLTUĞU VE KONUMUNUN MÜCADELESİNİ VERİYOR.KAFASINDA ÜÇ ŞEY VAR CÜZDANI,MAKAMI VE YAŞAM KALİTESİ.UMRUNDAMI YARDIMCI HİZMETLER EK GÖSTERGE,YAN ÖDEME ALAMIYORMUŞ.EVİNE GÜÇ BELA KIT KANAAT EKMEK GÖTÜREMİYORMUŞ.ALLAH KABUL ETMESİN,HAKSIZLARIN HAKKINDAN YARADAN GELSİN.İYİSİNİ RABBİM BİLİR,ŞİKAYETİMİZ RABBİME.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ........
BOZKURT'UM 8 ay önce
ASKIDA HAZIR EKMEK VAR YERMİSİNİZ:)))))
ünvan 8 ay önce
barajı geçenlere uzatmadan ünvanları verilsin ...... mülakatta iki üç soru sorulacak ve aha bilemedi elensin hangi mantık kabul eder. sınava çalıştığı o emeğe ve aldığı 80, 90 puana nolacak hepsi ayrı soru.... yazık yaaaaaaaa
sağlıkçı 8 ay önce
barajı geçenlere mülakatsız verilmelii katılıyorum
sınavsız ünvan değişikliği 8 ay önce
Eğer ki yeteri kadro yoksa bile kıdem yılına göre bir kriterle sınavsız alınmalı. Hangi çağda yaşıyoruz anlamadım. Sesimizin en tepeye duyurulması gerekir. Yoksa mağduriyet bitmez
Umut 8 ay önce
Sağlık Sen, biraz daha bekleseysiniz, niye acele ettiniz. Yerleştirmeler yapılsaydı.
sınav mağduru 8 ay önce
Sınav inandırıcılığını kaybetmiştir. Önce basında soru sızdırıldığı ile ilgili haberler çıktı, sonra sınav sonuçlarını etkileyecek kadar sorular iptal edildi, şimdi mülakat bence sınav iptal edilmeli ve hakkaniyetli bir sınav yapılmalı yada herkes sınavsız kadrosuna atanmalıdır.
Ahmet Akdemir 8 ay önce
Sınav sağlıksız oldu ve güvenirliliğini kaybetti.mühendislik alanındaki sorularda MEB mesleki eğitim kitapları referans olarak gösterildi.Birçok sağlık personeli yoğun çalışma temposu arasında sınava hazırlandı.En başta sınavsız ünvan değişikliği istemişti sendikalar sonra ilgilenmediler.şimdi Sınavın iptali yeni bir mağduriyet doğurur.Sınavda başarılı olup barajı geçen herkese ünvanları verilmelidir.sonra Yeni ve sağlıklı bir sınav için yeniden başvurular alınmalıdır.
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. 8 ay önce
NASILSA BÜROKRATLAR İDARECİLER İÇİN HİÇ BİR ENGEL YOK.
MU 8 ay önce
ARTIK YORUM YAZMIYORUM
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?