Sağlık-Sen Şube Başkanı: Tehdit ve mobbinge maruz bırakıldık

"Bartın’da 2018 yılından sonra Bartın Sağlık Hizmetleri görevine gelen idarecilerle yeni bir dönem başlamıştır." diyerek açıklamasına başlayan Bartın Sağlık-Sen Şube Başkanı Naci Durmuş, Sağlık – Sen Ailesi olarak, yetkililerin sesimizi duymasını, kurumumuzun Sağlık Bakanlığı göstergelerindeki hak ettiği yeri almasını istiyoruz dedi.

Sağlık-Sen Şube Başkanı: Tehdit ve mobbinge maruz bırakıldık

Bartın Sağlık-Sen Şube Başkanı Naci Durmuş: “Bartın’da 2018 yılından sonra Bartın Sağlık Hizmetleri görevine gelen idarecilerle yeni bir dönem başlamıştır. İlk gün başlayan yanlış sağlık politikaları ve uygulamalarının yansımaları hizmet noktasında yaşanan problemlerle kendini göstermeye başlamıştır.” dedi. Bartın Sağlık-Sen Şube Başkanı Durmuş, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık-Sen ailesinin geçen yıl yaptığı basın açıklamalısının mevcut yönetim tarafından itibarsızlaştırma ve yok edilme çabasının içerisinde olunduğunun ve yetkililerin de yanlış bilgilendirildiğinin altını çizdi. Sendika üyeleri olarak tehdit ve mobbinge maruz kaldıklarını belirten “Durmuş, Bizim yaşadıklarımız karşısında, Bartın sağlık camiasında yaşananlar daha önemli idi ve biz buna odaklandık.” diye konuştu. Sağlıkta izlenen yanlış uygulamalar neticesinde bir sürü problemlerin yaşandığını belirten Durmuş, “Tecrübeli uzman hekimlerinin, sağlık çalışanlarımız tayin isteyip gittiler. İl dışına hasta sev eden olduk. Bir yıl içinde; üç başhekim yardımcısı iki müdür, üç müdür yardımcısı, sayısız servis sorumlusu, kritik görevlerdeki (Ayniyat, Organ Bağışı, Kalite, Laboratuvar, Kat Sorumluları, Enfeksiyon, Diyaliz, Acil Servis, Teknik Birimler vb.) çalışanların görevden ayrılmaları, görevden alınmaları neticesinde Sağlık Hizmeti aksamaları, güvensizlik ortamı başlamıştır. Hastanenin dayanıklılığına bakılmaksızın perde duvarlar dahil kırılmak suretiyle inşaat işlerine ağırlık verilmiştir. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının bu konu ile ilgili raporları göz ardı edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

BİLGİ OTOMASYON SORUNU, LABORATUVAR SİSTEMİ SORUNU YÜZÜNDEN MAĞDURİYET YAŞANMASINI İSTEMİYORUZ

Durmuş, Sağlık-Sen ve üyelerinin mevcut yönetimden ve yetkililerden istekleri şöyle: “Çalışanların Sesi, çalışanların Sendikası biz Sağlık-Sen Ailesi olarak şunları istiyoruz; Sağlık Bakanlığı İstatistiklerine göre Türkiye’nin en kötü hastanesi durumunda olan Hastanemizin geçmiş itibarını geri kazanmasını istiyoruz. Bartın’ da hizmet alan vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının çözümünü başka illerde araması yerine sağlık sorunlarının çözümünü Bartın’ da bulmasını istiyoruz. Bilgi Otomasyon sorunu, Laboratuvar sistemi sorunu yüzünden mağduriyet yaşanmasını istemiyoruz. Sağlık Bakanlığımız tarafından milyarlarca lira harcanarak Eylül 2018 tarihinde ilimize kazandırılan Amasra İlçe Hastanesine iki Laboratuvar teknisyeni atanmış, bu teknisyenler çakılı kadro olmasına rağmen devlet hastanesine alınarak hastanenin laboratuvarı kapatılmıştır. Halen ilçe hastanesinde laboratuvar kapalıdır ve Amasra halkı hizmet alamamaktadır. Bir an önce laboratuvarın yeniden faaliyete geçirilmesini istiyoruz. Daha önceki yıllarda kardiyoloji bölümü il dışı sevkleri %10 larda iken, 2018-2019 döneminde %100’ lere ulaşmıştır. İl Ambulans Servisi il dışı sevklerine nerede ise yetişemez olmuş, ilçe ve beldelerdeki ambulanslar zaman zaman merkeze çekilmiş yada il dışı sevklere çıkarılmaktadır. En kısa sürede sevklerin düşürülmesi için önlem alınmasını istiyoruz. Patoloji sonuçlarının eskiden olduğu gibi Bartın’ dan alınmasını Bolu ve Zonguldak İllerinden sonuç bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamalarını istemiyoruz. Hastanemizde Psikiyatri Yataklı Birimi vardı. Yataklı Birim kapatıldı. Psikiyatri Yataklı Birimi olmadığı için mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın, mağduriyetlerinin kalkmasını istiyoruz.

YOĞUN BAKIMLARIN KAPATILMASI SONUCU VATANDAŞLARIMIZ MAĞDURİYET YAŞAMIŞLARDIR

Tüberküloz Hastaları Hastanemizde yataklı birimde tedavi görüyorlardı, yataklı birim kaldırıldı. Tüberküloz hastalığına yakalanan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasını istemiyoruz. Kanser hastalarına daha önce kimyasal tedavi uygulanıyordu. Artık sadece kısa süreli olan uygulamalar yapılıyor. Daha önceden olduğu gibi tüm hastalara Kemoterapi uygulanmasını istiyoruz. Mevcut Kan Bankasının yeri değiştirilmek isteniyor. Şartları uygun olmayan yere taşınarak ruhsatının iptal edilmesinden doğacak sorunların yaşanmasını istemiyoruz. Yoğun Bakımların kapatılması sonucu vatandaşlarımız mağduriyet yaşamışlardır. Yoğun Bakımlarda gerekli önlemlerin zamanında alınarak Yoğun Bakımlarda yaşanan bakım onarım vb. teknik nedenlerle kapatılmasını istemiyoruz. Hastanemizin tedarik etmesi gereken malzemelerin tedarik edilememesi neticesinde mağduriyetler yaşanmaktadır. Biz bu mağduriyetlerin yaşanmamasını istiyoruz. Acillerde çalışan Pratisyen Hekimlerimiz, Mecburiyet Hissiyatı ile Aile Hekimliği Sistemine geçiyor. Biz bunun bu şekilde olmasını istemiyoruz. Uzman Hekim olarak Bartın Halkına hizmet etmek için atanan Hekimlerimizin, “Askerlik sayıyor gibi” gitmek için gün saymalarını istemiyoruz. Çalışma şartlarının iyileştirilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanları artık her ay hastanede kaç nöbet tutacağım hesabı yapmıyor, bu ay kaç gün/gece evimde ailemle olabileceğim hesabını yapmaktalar. Daha adil çalışma ortamı istiyoruz. Gece - Gündüz fazla mesaiye kalan çalışanlarımız, eş ve çocuklarından ayrı kalmaktalar. Adaletli çalışma ortamı sağlanarak, çalışanlarımızın sevdikleri ile daha fazla bir arada kalmalarını istiyoruz. İdari birimlerde çalışan özellikle genç personellere verilen, süpervizör, koordinatör vb. nöbetler yerine aktif nöbete dahil edilerek diğer personellerin üzerindeki yükün hafifletilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanlarına hiçbir bilgisi ve deneyimi olmadığı hiç çalışmadığı farklı farklı servislerde her ay HOMS adı altında mesai yaptırılması ne kadar amacına uygun bir uygulamadır ve amacı nedir? Doğabilecek olumsuzluklar hesap edildi mi?

ADAM KAYIRMA VE TORPİLİN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ

Hastayla çalışan neden karşı karşıya getirilmek isteniyor? Herkesin kendi servisinde profesyonel bir şekilde nöbetini tutmasını istiyoruz. Sağlık Çalışanlarımıza; Hasta ve Hasta Yakınlarınca, Psikolojik ve Fiziksel Şiddet olmakta. Biz İdarenin gerekli önlemleri alarak şiddetten uzak çalışmalarını istiyoruz. Sağlık Çalışanları arasında Torpil ve Adam Kayırmacılığın kaldırılmasını istiyoruz. Çalışanlarımız, Hastanemize gittiklerinde; “Acaba bugün nerede çalışacağız?” kaygısı yaşıyorlar. Biz çalışanlarımızın kaygı duymadan işe gelmelerini istiyoruz.

Gece – Gündüz çalışan, Sağlık Çalışanlarımız hak ettiği Döner Sermayeyi gelirin düşük olmasından dolayı alamıyorlar. Biz çalışanlarımızın daha çok çalışarak hak ettikleri Döner Sermayeden daha fazla pay almalarını istiyoruz. Yetkisi dışında çalıştırılanların (anestezi vb.) yetkisi dışında çalıştırılmalarına son verilmesini istiyoruz. Gerek Hastanemizde, gerekse İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan 112 İstasyon ve Komuta Birimlerindeki çalışanlar arasında yapılan Adam Kayırma ve Torpilin kaldırılmasını istiyoruz. İl Sağlık Müdürlüğünde yetkileri dışında çalışanlar, çalışma huzur ve barışını bozarak personelin motivasyonlarını düşürmektedir. Bu duruma son verilmesini istiyoruz.

Son bir buçuk yıl içerisinde Bartın İlimizde Sağlık Hizmetleri çok geriye gitmiştir. Yapılan güzel şeyler de var. Ancak Genele bakıldığında şuana kadar kötü yönetilmemiş, gerek vatandaş, gerek yazılı ve görsel basında, gerek çalışanlar nezdinde, gerek bürokrasi, gerekse Sağlık – Sen Ailesi olarak bu zamana kadar eleştirilmemiştir. 04 / 04 / 2018 ve 05 / 04 / 2019 tarihlerinde yaptığımız açıklama gibi bu yaptığımız açıklamanın da göz ardı edilmemesini istiyoruz. Biz Sağlık – Sen Ailesi olarak, yetkililerin sesimizi duymasını, kurumumuzun Sağlık Bakanlığı göstergelerindeki hak ettiği yeri almasını, vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının çözümünü başka illerde arama yerine, eskiden olduğu gibi Bartın İlimizde sorunlarının çözümünün sağlanmasını, Sağlık Çalışanlarımızın itibarı, onuru ve saygınlığını kazanarak, huzurlu, hak ettiğini alarak çalışmasını, yaşanan olumsuzluklardan dolayı Bartın’dan giden çok değerli Sağlık Çalışanlarımızın geri gelmesini istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 14:47

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
saglık mem
saglık mem - 10 ay Önce

AKLINIZI BAŞINIZA ALIN DEDİ

Gündemde kıdem tazminatının olduğunu vurgulayan Atalay, "Kıdem ile ilgili nokta kadar geriye giderseniz Kocaeli'de yaptığımızın aynısını bütün büyükşehirlerde yaparız." ifadelerini kullandı.

Atalay ayrıca hükümete, "Aklınızı başınıza alın." ifadesini kullandı.

TÜRK İŞ SENDİKASI BAŞKANI RESMEN MEYDAN OKUDU HALBUKİ İŞÇİLERİN MAAŞI HERKESTEN ÇOK AMA PERSONELİNE ÇALIŞANINA SAHİP ÇIKIYOR BÖYLE İFADEYİ KABUL ETMESEKTE ADAM GÜCÜNÜN FARKINDA AMA GEL GÖR Kİ BİZ SAĞLIK ÇALIŞANLARI GÜCÜMÜZÜN FARKINDA DEĞİLİZ

HERKES İŞ BIRAKABİLİR GREVE GİDEBİLİR EYLEM YAPABİLİR AMA HİÇBİRSEY OLMA VEYA TELAFİ EDİLEBİLİR 3 GÜN 5 GÜN SONRA YERİNE KONUR .ÖRNEĞİN EĞİTİM CAMİASI EYLEME GİTSE NE OLUR HİÇ BİR SEY AİLELER GEREKİRSE OKUMA YAZMAYI KENDİ ÖĞRETEBİLİR VEYA SONRA EĞİTİM ALABİLİR,İNSANLAR GÜVENLİĞİNİ KENDİ SAĞLAYABİLİR,TARIMINI KENDİ YAPABİLİR
ANCAK SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİR GÜN DEĞİL 1 SAAT İŞ BIRAKSA GREVE GİTSE ÜLKE ALT ÜST OLUR
HERKES SAĞLIĞA MECBURDUR BİR GÜN HERKES HEMŞİREYE DOKTORA SAĞLIK MEMURUNA HASTANEYE GEBEDİR.HERKES KENDİ İHTİYAÇLARINI BİRBAKIMA GİDEREBİLİR VEYA ÖTELEBİLİR ERTELEYEBİLİR AMA SAĞLIK ÖĞLE DEĞİLDİR.SAĞLIKSIZ BİR İŞÇİ NE YAPABİLİR SAĞLIKSIZ BİRÖĞRETMEN POLİS ÜLKENİN BAŞKANI ASKERİ HASTA İSE SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİLSE NE OLUR DÜŞÜNÜN.

SAĞLIK ERTELENEMEZ .SAĞLIK ÇALIŞANLARI HASTA İLE HASTA YAKINI İLE BİREBİR İLGİLENEN HEMŞİRELER SAĞLIK MEMURLARI BİRGÜN İŞ BIRAKSA HASTALAR NE OLUR ÇOCUKLAR ANNELER BABALAR NE OLUR AMELİYATLAR DURUR SERVİSLER ÇALIŞMAZ HASTALARIN TEDAVİLERİ YAPILMAZSA NE OLUR DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMEYİZ DEĞİL Mİ
GÜCÜMÜZÜN FARKINDA OLALIM DEĞERİMİZİ ÖNEMİMİZİ GEREKLİ YERLERE İFADE EDELİM TÜRK İŞ GİBİ MEYDAN OKUMAYALIM AMA YAPILMASI GEREKENİ YAPALIM

Ne olacak bu halimiz? Bizler sağlık çalışanları hemşire ve sağlık memurları olarak 17 yıldır varlıkta da yoklukta da hükümetimizin ak partinin yanında yer aldık. İstikrar için, beka için ödememiz ve üstümüze düşen yapılması gereken tüm görevleri ve fedakarlıkları yaptık. Ama artık takatimiz kalmadı. Yaptıklarımızın karşılığında bir kez olsun bizleri düşünen olmaz mı?????? Sağlık çalışanları buna rağmen özlük haklarında maaşlarında hep geriye gitti sağlıkta olan bu başarıyı bu memnuniyeti bu dönüşümü herkes görüyor ve takdir ediyor ve bu hükümete oy olarak dönüyor hiçbir kurum hiçbir bakanlık yoktur böyle bir dönüşümü yapan başarıyı yakalayan ama gel gör ki bu başarıyı sağlayan sağlık çalışanları hemşireler, sağlık memurları hasta ile birebir ilgilenen kişiler kamuda en düşük maaşı alıyor.

16 senedir her kesime iyileştirmeler yapılırken sağlık çalışanları hep görmezlikten gelindi hiçe sayıldı değersizleştirildi ve bu darp edilmelerle gün yüzüne çıktı. Ne kadar yeni binalar yeni hastaneler yapılsa da önemli olan onu göstermek gün yüzüne çıkartmaktır ve bunu başaran orada çalışanlardır başarısıdır hizmet edenlerdedir. Bu başarıdan dolayı sağlık çalışanları ödüllendirilmeli hakkı olan verilmelidir Bizler kamuda en düşük maaşı alıyoruz. En çok memnuniyet sağlıktaki̇ başarıda en çok oy bu başarıdan kaynaklıdır bunda en büyük pay ise hemşirenin sağlık memurunundur. Hasta ile halk ille iç içe birebir ilgilenen kirşilerdir. İstediğiniz kadar yeni̇ binalar hastaneler yapın orda ki̇ işi̇ işleyişi̇ yapan çalışanlardır. Bizler ne hafta sonu ne gece ne gündüz ne bayram ne resmi̇ tatil ne deprem ne doğal afet ne vb. vb. her zaman görevdeyiz diğerleri̇ gibi̇ masa başında mis gibi̇ odalarda çalışmıyoruz hasta altını temizlen banyosu enfeksiyonu bulaşıcı hastalığı tedavisi̇ hasta yakınıyla uğraş

HASTANELERDE ÇALIŞAN PERSONELLERİN BİR AN ÖNCE EMSALLERİNDEKİ MAAŞLARA EŞİTLENMELİDİR HEMŞİRENİN SAĞLIK MEMURLARININ MAAŞLARI ,YOKSA İLERİDE HASTALARA BAKACAK KİMSEYİ BULAMIYACAKSINIZ KİMSE DE BU MESLEĞİ SEÇMİYECEKTİR HASTANELERDEN KAÇIŞIN KİMSE ÖNENE GEÇEMİYECEKTİR BU SAYEDE HASTANELERDE ÇALIŞMAYI TEŞVİK ETMEK GEREKİR 8,5 MASA BAŞI NÖBETSİZ ÇALIŞANLARLA( SALIK MÜDÜRLÜKLERİ,TOPLUM SAĞMERKEZ,AİLE SAĞMERKEZLERİ TSMLR HALK SAĞLIĞI MERKEZLERİ GİBİ VB )HASTANELERDE ÇALIŞANLAR BİR OLMAMALIDIR.HASTA İLE BİREBİR İLGİLENEN HASTAYI GÖREN HASTA YAKINI GÖREN TEDAVİLERİ YAPAN HEMŞİRELERİN SAĞLIK MEMURLARININ DİĞER ĞERSONELLERDEN FAZLA MAAŞI VE EK ÖDEMEYİ HAK EDİYOR ARTIK YETER NE OLACAKSA OLSUN BİRŞEYLER YAPILSIN

bu meslek yapılmaz kardeşim ne doktorluk ne sağlık memurluğu ne hemşirelik ne ebelik kısaca hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen hasta odaklı çalışan tedavilerini yapan materyal üzeri değil birebir temas ile çalışan bu meslek grupları yapılmaz kamuda en düşük maaşı alan hemşiresi sağlık memuru ebesi olduğu için bu meslek yapılmaz git bekçi ol gir zabıta ol git polis ol git posta dağıtıcısı ol git astsubay ol kısaca ne olursan ol bu meslekleri tercih etme hayatın mahvolur maaşın kamu çalışanları arasında en düşük olan maaştır. yaptığın iş belli değildir her tarafta her bölümde çalıştırılısın bir bakarsın acilde sarhoşuyla la sapığıyla uğraşırsın bir bakarsın yoğun bakımda servislerde hasta altını bokunu temizlersin banyosunu yaptırırsın bulaşıcı hastalığla uğraşırsın bir bakarsın depoda çalışırısn uzak durun bu mesleklerden bin pişma olursunuz zaten artık kimselerde tercih etmiyor hastanelerden kaçan kaçana yakında hastalara bakacak sağlık personeli bulamıyacaklar çünkü bu işin karşılığı kamuda en düşük maaşı almak değildir herşey dahil 20 yıllık sağlıkçıyım elime geçen 4200 tl dir birde üstüne böyle dayak yersin kimseyi arkanda bulamazsın yediğin dayak yanına kar kalır hangi çalışan hangi kurumlarda böylesine şiddet dayak vardır söylermisiniz uzman jandarma ic isleri bakanligi 7100 tl PTT postacı maas 3400 mesai 500 performqns 715 harcırah 400 top : 5000 TEİAŞ İşçi Kadrosu Teknisyen Mesaili Maaş 7953 Tl pols memuru 6300 bekçi 4300 zabıta 5400 öğretmen 5600 müftü 6200 tsk astsubay doğu herşey dahil 9400tl imam 4400 bunlar kişilerin haziran maaşlarını yazan personeller 20 yıldır sağlık sağlık çalışanıyım herşey dahil 4200 tl alıyorum döner sermaye 30 tl bu mesleği yapacağıma gider bekçi olurum posta dağıtıcı olur gün boyu gezerim hastanın altını bokunu temizlemektense banyosunu yaptırmaktansa bulaşıcı hastalığı ile uğraşmaktansa enfeksiyonuyla uğraşmaktansa gün boyu tedavileriyle uğraşmaktansa riskli bir işi yapmaktansa nöbetsiz gece evinde bayramda hafta sonu evinde olmak varken biz hemşirelerin sağlık memurlarının bu kadar iş yükü ile çalışmamız ile diğer kurumlardakiler bizlerdean daha fazla maaş olması adalet midir bizler insan sağlığı ile uğraşalım ama hiçbir değerin olmasın yazıklar olsun SAĞLIK SEN BU SENİN AYIBIN UTANIN BİRAZ BİTİRDİNİZ SAĞLIK ÇALIŞANLARINI NE BİR DEĞERİMİZ NE BİR KIYMETİMİZ KALDI SAĞLIKTAKİ BUNCA BAŞARIYA DÖNÜŞÜME MENNUNİYETE RAĞMEN. NE 3600 EK GÖSTERGEMİZ VAR NE DÖNER SERMAYEMİZ VAR NE SERVİSLERİMİZ VAR NE SABİTLERİN EMEKLİLĞE YANSITILMASI VAR EMEKLİ OLUNCA ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ ALACAĞIZ AYIP TIR AYIP. YETER ARTIK BU MESLEĞİ HEMŞİRELİĞİ SAĞLIK MEMURLUĞUNU YAPMAKTAN BU BAKANLIĞIN PERSONELİ OLMAKTAN UTANIR OLDUK BIKTIK ARTIK

SIRADAKİ HABER