Sağlık sen Şube Başkanı İsyan Etti!

Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, Döner sermaye adaletsizliğine son verilsin diyerek sağlıkta yaşanan döner sermaye adaletsizliğine dikkat çekti. Başkan Duman Döner Sermaye konusunda yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sendika 28.02.2021, 18:19 28.02.2021, 18:29 Güler Sağlam
Sağlık sen Şube Başkanı İsyan Etti!

Sağlıkta yaşanan döner sermaye adaletsizliğinin biran önce sona ermesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Duman, bir ülkenin sağlık sistemi ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar teknolojik donanıma sahip bulunursa bulunsun; onu işleten, ayakta tutan, memnuniyeti had safhaya yükseltenlerin, fedakar sağlık çalışanları olduğuna dikkat çekti.

Sağlık çalışanlarının, pandemi öncesinde olduğu gibi, pandemi döneminde de canları pahasına yürüttükleri amansız mücadele devam etmektedir. Açıkça söylemek gerekirse, sağlık sistemimiz, kutsal görevlerini her şartta üstün fedakarlıklarla yürüten sağlık çalışanlarımız sayesinde milletimizin sığındığı en güvenli liman olmuştur.

Hemşiresinden doktoruna, ambulans şoföründen sağlık teknikerine, temizlik elemanlarından güvenlik görevlilerine yüz binlerce sağlık çalışanının ortak alın teri, bu limanın can suyudur" diyen Duman, açıklamasını şöyle sürdürdü;

Bu limanda sağlık hizmetleri yürütülürken, işi, unvanı, statüsü ne olursa olsun her bir çalışanın alın teri, bir diğerinin tamamlayıcısıdır. Bir diğer ifadeyle, sağlık hizmetlerinde sunulan hizmetin, verilen emeğin, dökülen alın terinin tamamı ortaktır ve tüm çalışanlarındır. Sağlık hizmetlerinin külfetinde söz konusu olan bu ortak paylaşım, ne yazık ki yeşeren nimetin paylaşımında, yerini haksızlığa, adaletsizliğe, eşitsizliğe, huzursuzluğa ve umutsuzluğa bırakmaktadır.

TIKLAYIN

Tüm bu olumsuzlukların ana kaynağını da döner sermaye sistemi oluşturmaktadır. 2004 yılında, sağlıkta yeni döneme geçiş sürecinde önemli sorunların çözümünde anahtar rol görmesi amacıyla sağlık tesislerinde uygulanmaya başlanan döner sermaye sistemi, ilk yıllarda başarıyla uygulanmışsa da gelinen noktada işlevini yitirip, kronik bir sorun halini almıştır."

Bu sistem nedeniyle, özellikle son yıllarda meslek ve unvan bazındaki farklı hak edişlerin, sağlık çalışanları arasında memnuniyet sınırlarının ötesinde kargaşaya yol açtığını ileri süren Duman, sistem gerek hekimler arasında gerekse hekim dışı sağlık çalışanları arasında dengeli ve hakkaniyetli bir paylaşıma imkan vermemektedir. Vicdanları yaralayan aynı acı durum, iller, hastaneler ve birimler arasındaki sağlık çalışanları için de geçerlidir. Sorun ne yazık ki her geçen gün daha da büyümekte ve içinden çıkılmaz bir hal almaya doğru ilerlemektedir. Gelinen noktada; çözüm amaçlı palyatif tedbirlerden bir sonuç çıkması da mümkün olmamıştır ve olmayacaktır. 

Döner sermaye uygulamasındaki ana kurgu değişmeden, emek ve alın teri temelinde, dengeli ve adil bir paylaşım gözetilmeden, sistemin teşvik ediciliği her bir çalışanı kapsayacak şekilde genişletilmeden ortaya konacak her bir düzenlemenin, sorunun derinleşmesinden başka bir işe yaramayacağını bir defa daha hatırlatmak isteriz. 

Fedakar sağlık çalışanlarımızın salgınla mücadelesi devam etmektedir ve ek ödemelerden bütün sağlık çalışanlarının faydalanması gerekmektedir."

Sağlık çalışanları aylardır sevdiklerine yaklaşamamakta, evlerine gidememekte ve çocuklarına sarılamamaktadır. Sağlık çalışanları yıllık izin kullanamamaktadır. Sağlık çalışanları her geçen gün daha çok tükenmeye devam etmektedir. Sağlık hariç hiçbir kamu hizmetinde; aynı işi yapmasına, aynı saat çalışmasına ve aynı statüde olmasına rağmen farklı ücret alan bir çalışana rastlamak mümkün değildir. Salgınla mücadelede cephenin en ön safında yer tutan ve hatta canlarıyla bedel ödeyen sağlık çalışanlarının hiçbiri, bu tür haksızlıkları kabul etmemektedir.

Başkan Duman sonuç olarak; Fedakar sağlık çalışanları arasında ayrım yapan, hak gasp eden, alın terini yok sayan,   sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarını sarsan, iş barışını ve huzurunu bozan, hak kayıplarına yol açan ve çalışanları meslekten soğutan bu çarpık döner sermaye sistemine bir an önce son verilmelidir. İnsan hayatını konu alan bir kamu hizmeti, kangren halini almış böylesine büyük bir sorunla sağlıklı işleyemez. Yol yakınken, bu yanlıştan dönülmelidir dedi

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
CovidAcil 2 ay önce
Laf var. İsyan var. Bos konusmak var.
İcraat yok!
ünvan 1 ay önce
hep aynı terane sistem değişsin 1 yıldan beri aynı laf yapamıyorsunuz bari susun her hafta bil il olarak sistematik olarak aynı açıklama yemezler hep iş yapmış görünmek ...önceleri adana ve rize başkanları konuşuyordu şimdi il sırası erzuruma gelmiş galiba
Bu zaman 2 ay önce
Bu zamana kadar nirelerdeydin sen . 15 yıldır bu sistem çökmüş halde böyleydi..
Bbb 2 ay önce
Sayın başkan sitemlerinizi kendi genel merkezinize yapsanıza daha samimi olur, bunları sağlık personeli zaten biliyor ve yaşıyor.
Maraz Ali 2 ay önce
Tamamen boş yapıyor. Döner sermaye de sağlıkçılar da zerre kadar umrunda ise ben hiç bir sey bilmiyorum. Tek umrunda olan koltuğu. Hakkımız zehir zıkkım olsun
Haksızlık Ankarada 2 ay önce
Haksızlık adaletsizlik Ankara Destek te, adam kayırmacılık orda, iş bilmeyenler destekte..1 yıl önce süresi bşten araç 21 b pazarlık ile 10 defa ihale ediliyır 2-3 aylık davet usulü, aynı firma alıyor, şartnameye uymayan araç mı dersin eksik araç çalıştırma mı yazık bu beceriksizliğe..Destek te bitmiş durumda mı?
İsyanım var 2 ay önce
Adaletsizlik diz boyu inanın adalet varsa hakeden her branşa verilmelidir.gözümüz yok ancak sendikalı işçiler (hakediyorlardı) hemşirelere yetiştiler. Aklı olan hemşire ve sağlık personeli gereğini yapar.
Adalet eşitlik ?? 2 ay önce
Ortada döner sermaye yok ki adaletli paylaşım olsun. Her hastanede görev yapan her çalışana eşit ve yüksek döner sermaye dağıtmaya kalksan hastanelerin böyle bir geliri yok. Bakanlık, maliye, SGK o kadar parayı her ay vermez. Kovid zamanı bile allem kullem ettiler vermediler. Arada bir parmak bal çaldılar. Tek yöntem var işe yarar ; hastaneye gelen hastadan 20,30,50 tl gibi fark para almak. Böylece boş beleş hastaneye gelen sayısı azalır, gerçek hastalara daha çok zaman ayrılır, tetkik, tahlil gideri azalır, hem de çalışanlara performans verilir. Merkez bütçeden falan para vermez maliye, SGK, bakanlık. Pandemide bile 8 ay rica minnet lutfen verdiler o da az kişiye verdiler, çoğu çalışan alamadı bile. Eşit dağıtım da adalet değil. Adam kalp damar cerrahı ameliyat yapıyor neden bir sağlık memuru, hemşire ile aynı performansı alsın ki zaten maaş ve sabit farkı pek az iken. Doktorlar çalışmaz bu sefer ne uğraşacak. Kademeli dağıtım olmalı.
KEREM KILIÇ 2 ay önce
Bu adam sonuna kadar haklı ama ben katılmıyorum çünkü bunların Genel Başkanı döner sermaye sistemini çözülseydi Yetkili Sendika olamazlardı yani o zaman sorun olmayacaktı O zaman memurlar o Sendikaya Niye üye olacaklardı o yüzden bunlar bu sonu çözemezler Her zaman da ağızlarına döner sermaye döner sermaye diye bağıra bağıra insanları kendileri üye etmeye zorlarlar bak biz hallediyoruz yetkili biz hiç bir şeye yapamazlar...
sağlıkçı dadaş 2 ay önce
keşke genel merkezde ortalığı ayağa kaldırsa da bakanlık bir kendine gelse...Sadece 1 il başkanının isyanı yetmez 81 il başkanının isyan bayrağını çekmesi lazım...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?