PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Sen Seçimlerinde Delegelere Baskı Var İddiası

Diyarbakır Sağlık Sen’in Genel Kurul seçimi öncesinde delege adaylarına yönelik olarak baskı, delege adaylarına caydırma gibi girişimlerin olduğu ileri sürüldü.

Sendika 13.06.2022, 01:26 13.06.2022, 02:23 Cansu Polat
Sağlık Sen Seçimlerinde Delegelere Baskı Var İddiası

“Azizler hareketi” olarak Diyarbakır Sağlık Sen 5. Olağan Genel Kurulunda Başkan Adayı olan Ahmet Demirel, hareket adına yaptığı yazılı açıklamada delege seçimleri sürecinde psikolojik baskılarla delege adaylarini vazgeçirme, fikirlerini değiştirmeye yönelik çabaların bulunduğunu söyledi.

Adaylık başvurularını tamamlandığını hatırlatan Demirel, delege adaylarının istifaya zorlandığını belirterek şu açıklamalara yer verdi:

“Bazı hastane yöneticileri delege adayı gösterilerek ast-üst ilişkisi içerisinde sağlık çalışanlarına iradelerini sandığa yansıtma olanağı engellenmeye çalışılmıştır. 'Sahada dolaşan yerinizi değiştirirler, mobinge uğrarsınız' sözleriyle korku ortamı oluşturulmaya çalışılmıştır."

Üyelerinin delege adayı olabileceğini ama idarecilerin bu oranda delege adayı olmalarını temsiliyette adaletsizlik olarak gördüklerini dile getiren Demirel, daha önceki seçim dönemlerinde de başka illerde bu tarz idarecilerin sendikaya müdahale olarak değerlendirilebilecek durumların yaşandığını iddia etti.

Demirel, "Mevcut yönetim, seçim takvimini belirlerken en güçlü olduğu yerler ve Azizler Hareketi olarak zayıf teşkilatlarımızın olduğu yerde seçimlere başlamış ve aslında aldığı toplam oy oranı seçimleri etkileyecek derecede değilken sanki tamamen seçimi kazanmış gibi algı yönetmektedir." ifadelerini kullandı.

Sandık kurulları konusuna da değinen Demirel, "Mevcut yönetim tarafından oluşturulan sandık kurulları tamamen kendi delege adaylarından oluşturuldu. Sandık kurullarına hareketimiz adına hiç kimse görevlendirilmedi. Müşahit bulundurma talebimize çok ciddi direnç gösterildi. Yoğun baskılar sonucu salona kabul edilen müşahitlerimiz sandık kuruluna fiziksel olarak uzak bir yerde tutularak gelen üyelerin kimlik tespiti ve imza atma süreçlerini takip edemez duruma gelindi. Bu da seçim sonuçlarını daha şaibeli hale getirdi." değerlendirmesinde bulundu.

Demirel, "Tarafsız ve adil olun, devletimizin kamu hizmetini aksatmayın ve bunun yakın takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz." çağrısında bulundu.

Yorumlar (2)
amedli sendikacı 2 hafta önce
EVET DEĞERLİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI EĞER GENEL MERKEZ BU SEÇİMLERİ İPTAL EDİP YENİDEN KENDİ GÖZETİMİNDE ADALETLİ BİE SEÇİM YAPILMASA BUGÜNKÜ MUHALİF DENİLEN VE ÇOĞUNLUKLU ASIL SENDİKA ÜYELERİ OLANLAR İSTİFA EDİP DİĞER SENDİKLARA TOPLU BİR GEÇECEKLERDİR
Amedli SES li 2 hafta önce
Yıllarca söylediğimiz yöneticilerin müdürlerin sendikal faaliyetleri gizler önünde ve bu defa kendi üyelerine mobing yaparak zorla arayarak tehdit ederek adaletsiz ve çirkin bir seçik kampanyası yürüttüler yöneticilerin bu koltuk kapma savaşını kınıyoruz.
Gerçek sendikacılık SES sendikası çatısı altında hak ve hukukumuz sonuna kadar herseye ve herkes e rağmen korku ya tehditlere ve koltuk savaşlarına karşın emeğin alinterinin ve uniformalarimizin onuruna yakışır bir sendikal mücadele de bizimle birlikte olmanızı ve bu rantcizihniyete yol göstermeyi yeniden sendikacılık teriminin kirlenmemiş kişiler ce sürdürülmesi için kirlenmemiş onurlu emekçileri SES çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?