Sağlık-Sen: Sağlık çalışanlarının yüzde 60'ı mesleğinden memnun değil

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş: Ankette, sağlık çalışanlarının yüzde 60'ının 'şu anda bir fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm' noktasına geldiğini görüyoruz. Bunun sebebini araştırdığımızda, sağlıktaki çalışma sürelerinin uzun olmasına, iş yükünün ağır olmasına ve şiddet gibi dış etkenlere bağlıyoruz"- "Sağlık çalışanlarında boşanmanın en fazla hemşire ve ebelerde olduğunu görüyoruz. Sağlık sisteminin, hizmetin en çok yükünü çeken doktorlardan sonra ebeler ve hemşireler. 740 saatlik bir ayın 310 saatini çalışan, yani yarısını çalışan bir insandan siz ne bekleyebilirsiniz?

Sağlık-Sen: Sağlık çalışanlarının yüzde 60'ı mesleğinden memnun değil

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Ankette, sağlık çalışanlarının yüzde 60'ının 'şu anda bir fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm' noktasına geldiğini görüyoruz. Bunun sebebini araştırdığımızda, sağlıktaki çalışma sürelerinin uzun olmasına, iş yükünün ağır olmasına ve şiddet gibi dış etkenlere bağlıyoruz." dedi.

Durmuş, 1 Ağustos'ta başlayacak 5'inci Dönem Toplu Sözleşmesi süreci öncesinde sağlık çalışanlarına yönelik düzenledikleri anketin sonuçlarını AA muhabirine değerlendirdi.

Sağlık çalışanlarının durumlarının ve çalışma koşullarının tespit edildiği "Durum Analizi Anket Çalışması"na 6 bin 694 sağlık çalışanının online olarak katıldığını belirten Semih Durmuş, katılımcıların 2 bin 951'inin kadın, 3 bin 743'ünün erkek olduğunu söyledi.

Durmuş, anketle çalışanların mesleki durumlarını, çalışma hayatındaki sıkıntıları, gelir durumlarını, iş hayatının aile hayatına uyumunu tespit etmeyi amaçladıklarını belirtti.

"Sağlık çalışanların yüzde 91,4'ünün kredi kartı kullandığını ve harcamalarını kredi kartı ile yaptığını, kart kullananların 53,8'ini borçlarını düzenli olarak ödediğini, 42,1'inin ise borçlarının sadece asgari tutarını ödeyebildiğini, yüzde 4,1'lik kesiminin ise kredi borcunu ödeyemediğini tespit etmiş olduk. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının gelir düzeyinin düştüğünü tespit edebiliyoruz." diyen Semih Durmuş, ankette çıkan sonuçlara göre sektör çalışanlarının gelir düzeylerinin her geçen gün düştüğünün ortaya çıktığını ifade etti.

- Kadın sağlık çalışanı, eğitim ve konut ihtiyacı için kredi çekiyor

Durmuş, kadın sağlık çalışanlarının çoğunlukla eğitim ve konut harcamaları, erkeklerin ise bireysel harcamalar için kredi çektiğini, çalışanların önemli bir kısmının altın ve döviz cinsinden borcu olduğunu dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin çok uzun olduğunun ankete yansıdığını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, şunları kaydetti:

"Sağlık çalışanı aylık 180 saat çalışması gerekiyorken, sağlıktaki istihdamın yetersiz olmasına bağlı olarak ekstra 130 saate yakın nöbet tutmak durumunda kalıyor. Sağlık çalışanının yeterli düzeyde istihdamı olmuş olsaydı hem iş yükü, hem çalışma süreleri azalmış olacaktı. Buna bağlı olarak sağlık hizmeti daha nitelikli olacaktı. İstihdamın şiddeti de azaltacağını düşünüyoruz. Çünkü insanların sağlıktaki şiddete yönelik göstermiş oldukları gerekçe, 'benimle ilgilenilmedi' noktasında bir eleştiridir. Yeteri düzeyde istihdam yapıldığında, sağlıktaki şiddetin de azalacağına inanıyorum."

- 24 saat esaslı kreş talebi

TIKLAYIN

Durmuş, ankette sağlık çalışanlarının çocuklarının bakımı için kreş ve bakıcı sorunu yaşadıklarının gözler önüne serildiğini de dile getirdi.

Yeni yapılan şehir hastanelerinde binlerce kişinin çalıştığını belirten Semih Durmuş, "Milletimiz adına yapılmış güzel bir hizmet şehir hastaneleri ama sağlık çalışanları açısından bakıldığında geceleri çocuklarını bırakacakları ortam yok. Çalışanların geceleri çocuklarını bırakacakları 24 saat esaslı kreş uygulamasını istiyoruz. Sağlık çalışanları geceleri nöbetteyken aklı çocuğunda kalmamalı. Onun için biz 24 saat esaslı kreşin uygulamaya geçmesini talep ediyoruz." diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının boşanma oranlarının ciddi boyutta olduğunu, boşananlara sorulduğuna ise bu sonucun yaşanmasında mesleğinin etkili olduğunun ifade edildiğini belirten Durmuş, şöyle konuştu:

"Boşananların yüzde 35,6'sı mesleğinin boşanmada etkili olduğunu söylüyor. Bunu söyleyenlerin yüzde 73,5'i de bayramlarda nöbet tuttuğunu söylüyor. Bayram tadında bir bayram yaşayamıyor olmalarından dolayı gerginlikler oluşuyor aile içerisinde. Sağlık çalışanları bu kadar yoğun çalıştıklarında psikolojileri de bozuluyor. Bizim çalışanların çalışma ortamlarının geliştirilmesine yönelik taleplerimiz var. Mutlu çalışan, nitelikli sağlık hizmeti sunar. Verimli ve faydalı olur diye düşünüyoruz."

- Yüzde 60'ı mesleği bırakmayı düşünüyor

Semih Durmuş, ankete katılanların yüzde 74,4'ünün mesleğini severek seçtiğini, bir süre sonra yoğun çalışma ortamlarından dolayı mesleklerinden çeşitli sebeplerle soğuduklarını belirtti.

Durmuş, "Ankette, sağlık çalışanlarının yüzde 60'ının şu anda bir fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm noktasına geldiğini görüyoruz. Bunun sebebini araştırdığımızda, sağlıktaki çalışma sürelerinin uzun olmasına, iş yükünün ağır olmasına ve şiddet gibi dış etkenlere bağlıyoruz. Bu etkenler de aile yaşantılarını etkiliyor." şeklinde konuştu.

Toplu sözleşmelerde işin maddi boyutunu ve maddi geliri önemsediklerini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, sağlık çalışanlarının çalışma saati uzunluğunun ortadan kaldırılması gerektiğini, mevcut şartlar altında çalışan insanların mutluluğunun ve memnuniyetinin sağlanamayacağını dile getirdi.

- İş yükünden boşanıyorlar

Sağlık çalışanlarının çalıştığı kurumlarda da birtakım şikayetleri olduğunu, fırsatı olduğunda hastane veya çalıştığı kurumu değiştirmek istediklerini ankete yansıttıklarını kaydeden Durmuş, yoğun çalışma süresinde idarecilerin ve amirlerin baskısı altında çalıştıklarını da ifade etti.

Durmuş, şöyle devam etti:

"Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkiye'deki 1 hemşire 3 hemşirenin yapması gereken işi yapıyor. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Uzun yıllardır sağlıkta istihdamın yetersiz olmasına bağlı olarak çalışanların yükü her geçen gün artıyor. Yine Sağlık Bakanlığı verilerine göre, sağlıkta erişim 2'den 9'a çıkmış. Yani 4,5 kat artmış. Yani sağlık çalışanın iş yükü 4 kat artmış oluyor. Sağlık çalışanlarının iş yaşamıyla aile yaşamlarının uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Ankette, sağlık çalışanlarında boşanmanın en fazla hemşire ve ebelerde olduğunu görüyoruz. Sağlık sisteminin, hizmetin en çok yükünü çeken doktorlardan sonra ebeler ve hemşireler. 740 saatlik bir ayın 310 saatini çalışan, yani yarısını çalışan bir insandan siz ne bekleyebilirsiniz? Yüzde 18'inin, sonradan boşandıkları eşleriyle evlendiklerini görüyoruz. Aslında eşlerini seviyorlar, boşanmak istemiyorlar ama iş yükünden dolayı boşanıyorlar."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 12:41

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire
hemşire - 5 ay Önce

konuyu açan da ne gariptir ki bizleri bu hale getiren yetkili sağlık sen 17 senedir ne maaşlarda ne döner sermayede ne 3600 ek göstergede ne servis ulaşımda bir bir ilerleme kaydedemeyen sizler şimdi de sağlıkçılar mesleğinden memnun değil diyorsunuz sizler ve üyeleriniz olmasa sağlık çalışanları yarım gün iş bırakarak istediğini alır sağlık demek herşey demektir hastasına bakılmayan bir vatandaş ülkeyi altını üstüne getirir eğitimi sonra alabilirsin tarımı sonra yapabilirsin yani sağlık hariç herşeyi erteleyebilirsiniz ancak iş sağlığa cana gelince bunu yapamazsınız işte sağlık çalışanları özellikle doktoru sağlık memuru hemşiresi ebesi olmazsa olmazıdır sağlığın vaz geçilmezleridir

hemşire
hemşire - 5 ay Önce

elbet mesleğimizden memnun değiliz en zor şartlarda çalışan servislerde ameliyathanelerde yoğun bakımlarda acillerde hemşire, sağlık memuru, ebe olarak bu mesleği 1 dk bile yapmam imkanım olsa hastanın altını temizle gün boyu tedavileriyle uğraş bulaşıcı hastalığı, enfeksiyonu hastanın banyosu pansumanı vb vb işleri gece gündüz bayram hafta sonu kar kış tatili demenden uğraş yap ama kamuda en düşük maaşa talim et bu adalet midir.mis gibi 8,5 masa başlarında çalışanlardan daha mı değersiz kıymetsiz iş yapıyoruz da böyle bir maaşı alıyoruz.kimse artık hastanelerde çalışmak istemiyor niye çalışsın ki hasta ile hasta yakını ile uğraşmaktansa mis gibi odalarda tertemiz masa başında çalışır daha iyidir.hastanelerde ne döner sermaye veriliyor ne maaşlar yeterli ne 3600 ek gösterge var ne yıpranma işe yarıyor ne servisimiz var git diğer kurumlarda masa başında çalış daha iyidir şiddet yok en azından diğer kurumllarda bu gariptir ki bu konuyu da açan yetkili sağlık sen bizleri 17 senedir yetkili olmanıza rağmen bu hallere düşüren sizlersiniz sağlık sen hiçbir kazanım elde edemediğiniz gibi elimizde ne varsa gitti gidiyor maaşlar eridi bir bekçi bile işe yeni başlamış bekçi 4850 tl alıyorken bir polis 6400 tl doğuda 7300 tl bir asker 8000 tl üzeri bir öğretmen 6000 tl üzeri bir müftü 7500 tl üzeri bir zabıta 6200 tl üzeri bir vbvb bu maşaları görmüyormusunuz söylermisiniz bizleri bu hale sizler getirdiniz ne bir değerimiz ne bir itibarımız ne bir kıymetimiz kaldı taşeron maaşına düşeriz 2 yıla kalmaz böyle giderse sizler başımızda oldukça haklarımızı savunmadıkça Allah sizleri bildiği gibi yapsın düşün artık sağlık çalışanlarının yakasından sağlık çalışanlarının önündeki en büyük engel sizlersiniz

KEKE
KEKE - 4 ay Önce

VAROL BAŞKANNNN

SIRADAKİ HABER