Sağlık-Sen, Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Akdağ'dan Yıllık İzin Ücretlerini İstedi!

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Recep Akdağ ile görüşen yetkili sendika Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Kullanılamayan Yıllık İzinlerin Ücreti Ödensin" dedi.

Sendika 10.11.2021, 14:25 Zeynep Elmalı
Sağlık-Sen, Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Akdağ'dan Yıllık İzin Ücretlerini İstedi!

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Recep Akdağ’a sağlık çalışanlarının sorunları hakkında bilgi veren Genel Başkan Durmuş, “Bazı sorunların çözümü yasa gerektiriyor. Meclis bu dönemde sorumluluk alarak, sağlık çalışanlarının yükünü hafifletebilir” önerisinde bulundu.

TBMM’de Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ ile Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural’ın gerçekleştirdiği görüşmede sağlık çalışanlarının kronikleşen temel sorunları masaya yatırıldı.

Kullanılamayan Yıllık İzinlerin Karşılığında Ücret Ödenmeli

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Pandemi nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yıllık izinlerini kullanamadıklarını dile getiren Durmuş, “Bu izinler, iş günü esasıyla kullandırılmalıdır. Mücbir sebeplere bağlı olarak kullanılamayan yıllık izinlerin karşılığında da ücret ödenmelidir” beyanında bulundu.

Rencide Edici “Yardımcı” İbaresi Kaldırılmalı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, sağlık çalışanları nezdinde, “yardımcı” ifadesinin rencide edici bir sorun olduğunu belirterek, “6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, ‘sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı’ tanımındaki ‘yardımcı’ ibaresinin kaldırılması noktasında mutabakata vardık. Komisyon, bu hususta inisiyatif alarak süreci hızlandırabilir” diye konuştu.

Tıbbi Uygulama Kaynaklı Tazminatlar Sağlık Çalışanlarından Rücu Edilmesin

Tıbbi malpraktis sorununun da yasa gerektiren konuların başında geldiğine dikkat çeken Durmuş, “Tıbbi uygulamadan kaynaklı olarak idarece ilgili kişilere ödenen tazminatların sağlık çalışanlarından rücu edilmemesi gerekir. Rücu etmek için açılmış olan mevcut davalardan da feragat edilmelidir. Ayrıca hekimlerin 600 bin TL olan mesleki mali sorumluluk sigortalarının üst limitinin yükseltilerek mağdur olmayacakları bir seviyeye çıkarılması gerekmektedir. Yasada bu hususlara yer verilmesi durumunda tıbbi malpraktis sorunu çözüme kavuşmuş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (13)
Utanmaz adam 3 ay önce
İzinleri devredemeyeceği belli olmuş, şimdi de parasını istiyoruz ayakları yapmaya başlamış. Yıllık mali plan kapanıyor semih efendi. Kimi kandırıyorsun!
Uz dr 3 ay önce
Şıracı ile bozacı birbirini bulmuş
T. 3 ay önce
BU ÜLKEDE TUZ KOKMUŞTUR SEBEBİ ÜLKENİN ADALET BAKANI BİLE AYRIMCILIK YAPIP İMTİYAZLA MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI
A. 3 ay önce
SAYIN BAŞKAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA YAPILAN POZİTİF AYRIMCILIK İNSANLARI BİRİBİRİNDEN SOĞUTTU.
Hayret 3 ay önce
Kullanılamayan izinler seneye aktarılıyorya hani
Vatandas 3 ay önce
Aslında kullanılmayan izin parası olmalı mecburiyetten kullanılamayan izinler yanıp gidiyor...işçilerde nasılsa memur da aynı olmalı...hani adalet varya...
S 3 ay önce
BAŞKAN BOŞVER SENELİK İZİNİ FALAN BİZ İZİNSİZDE ÇALIŞIRIZ.SAYIN BAKANA ŞUNU SÖYLERMİSİN SAYIN BAKANIM BU 2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI ANASININ AK SÜTÜ KADRO VERİLMEDİ VEBALDEYİZ.SÖZLEŞMEYLE BELEŞ MÜDÜR ATANIYOR,TAŞERON KADRO ALDI BUNLARIN SUÇU SINAV KAZANMAKMI.BİZ KADROMUZU İSTİYORUZ 2351 VHKİ.
YHS 3 ay önce
8 YILDIR ÇOK HAYIR DUA OKUDUK OKUMAYADA DEVAM EDECEĞİZ SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ OLARAK ARTIK AKP YE ASLA VE ASLA OY VERMEYECEĞİZ.HAKKIMIZIDA HELAL ETMEDİK ETMEYECEĞİZ.BİZİ MAĞDUR PERİŞAN EDEN SAYIN AKDAĞ DEĞİLMİYDİ?
G. 3 ay önce
BU ÜLKEDE TUZ KOKMUŞTUR SEBEBİ ÜLKENİN ADALET BAKANI BİLE AYRIMCILIK YAPIP İMTİYAZLA MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI.
U. 3 ay önce
110000 YARDIMCI HİZMETLER SINIFI EK GÖSTERGESİZ YAN ÖDEMESİZ EN AZ VE TEK MAAŞLA HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞIP YARI AÇ YARI TOK YAŞASIN SİZDE SALTANAT SÜRÜN ALLAH TAHTINIZI TACINIZI BAŞINIZA YIKSIN İNŞALLAH. -
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?