Sağlık-Sen İzmir 1 No'lu Şube'den “toplu sözleşme” açıklaması

Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım sağlık çalışanlarının toplu sözleşme sürecinde tırnak içinde değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Fedakarca çalışan sağlık çalışanları için Hükümet, Sağlık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı elini taşın altına koymalı, sağlık çalışanlarının yüzünü bir nebze olsun güldürmelidir” dedi.

Sağlık-Sen İzmir 1 No'lu Şube'den “toplu sözleşme” açıklaması

Sağlık çalışanlarının üstün başarı ve fedakarlıkla çalıştığını dile getiren ve toplu sözleşme sürecinde Hükümet ile ilgili bakanlıkların ellerini taşın altına koymaları, sağlık çalışanlarının yüzünü güldürmeleri gerektiğini vurgulayan Sağlık-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, “Sağlık alanında hasta memnuniyeti yüzde 38 civarında seyrederken Ak Parti ve Sağlık Bakanlığı çalışmalarıyla sıçrama yaparak yüzde 80 civarına ulaştı. Bu üstün başarı hikayesinde Hükümet ve bakanlığın yanı sıra en büyük çaba, fedakarlık ve çalışma sağlık personelinindir. Sağlık çalışanlarımız herkesin malumu olduğu üzere kesintisiz hizmet üretmekte, 24 saat çalışmaktadır. Hasta memnuniyetini sağlamak, sağlıklı bir toplum oluşturmak adına eşine, ailesine, çocuğuna, kendisine ayıracağı zamandan feragat ederek işinin başında durmakta, kendi sağlığını arka plana atarak mensubu olduğu toplumun sağlık ve huzurunu sağlamak için canına dişine takarak çalışmaktadır. Eşi de kendisi gibi sağlık çalışanı olan personellerimiz nöbetli çalışma sistemi mevcudiyetinden bazen eşini bile haftada ancak bir kez görebilmekte, aile bütünlüğü bozulmakta ve boşanma oranları artmaktadır. Tüm bu zorlu ve çetin çalışma şartlarına rağmen bugün hasta memnuniyeti yüzde 80'lere ulaşmakta, sağlık alanında Türkiye öncü ülkeler konumunda yer almaktadır. Hükümetimizin ve ilgili bakanlıklarımızın bu gelişmeleri yakından takip ettiğini ve sağlık çalışanlarıyla gurur duyduğunu biliyoruz, bu sebeple toplu sözleşme sürecinde sağlık çalışanlarımızı tırnak içinde değerlendirmelerini, onurlandırmalarını, hak ettikleri ücret ve hakları vermelerini, ellerini taşın altına koymalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

TIKLAYIN

Sağlık personelinin aldığı maaşın verdiği emeği karşılamadığını söyleyen Başkan Yıldırım, “Biz sağlık personelleri olarak insan yaşamına dokunmaktayız, kutsal bir meslek icra etmekteyiz, görevimizi en iyi şekilde yapmak bizim mükellefiyetimiz. Bunu tüm sağlık kurumlarında gerçekleştiriyor, bu bilinçle hareket ediyoruz. Tüm bu yoğunluğa ve fedakarlığa rağmen sağlık personelinin aldığı maaş verdiği emeği karşılamamaktadır. Sağlık çalışanlarımız göstermiş olduğu özveri ve meslek aşkına karşılık maalesef göz ardı edilmekte, adeta görmezden gelinmektedir. Bu durum da sağlık çalışanlarımızı mutsuz etmekte, performansa yansımakta ve ruhsal çöküşe sebebiyet vermektedir. Düne kadar asker, polis, öğretmenlerle eş değer olan sağlık personeli net maaşları bugün gelinen noktada minimum bin TL ortalamanın altında kalmaktadır. Tüm bu sebeplerle toplu sözleşme süreci sağlık çalışanları için hayati önem taşımaktadır. Bizim hükümetten beklentimiz kamu çalışanlarını genel manada değerlendirirken sağlık çalışanlarımızı tırnak içinde değerlendirmesidir. Türkiye'yi sağlık alanında üst sıralara taşıyan sağlık ordusu görmezden gelinmemelidir” diye konuştu.

“Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarının sıkıntılarını çözmelidir”

Toplu sözleşme sürecinde olmazsa olmaz 44 maddelik taleplerinin olduğunu dile getiren Başkan Özgür Yıldırım, “Nöbet ücretlerindeki, döner sermaye sistemindeki adaletsizliğin bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Enflasyonun vatandaş nezdinde en iyi ölçüldüğü yer pazarlardır ve marketlerdir, enflasyonun günlük yaşama etkilerini hepimiz pazara, markete gittiğimizde yaşayarak öğrenmekteyiz. Bu sebeple sağlık çalışanlarına seyyanen zam verilmesi kaçınılmayacak bir gerekliliktir. Çok büyük bir rakam olmamakla birlikte 200 TL'lik bir seyyanen zam adil bir paylaşım için olmazsa olmazdır. Bununla birlikte yüzde 8+7'den taviz verilemez. Verginin yüzde 15'de sabitlenmesi, SUT fiyatlarının artırılması, yıllık izinlerde döner sermayeden kesinti yapılmaması, sabit ödemelerin genel bütçeden yapılarak hastanelerin nefes alabileceği alanların oluşturulması bir nebze olsun sağlık çalışanlarımızın yüzünü güldürecektir. Sağlık-Sen olarak 44 maddelik talep listemiz bulunmaktadır. Bu taleplerimizi her türlü mecrada defalarca yinelemiş bulunmaktayız. Bu maddeler bizim kırmızı çizgilerimiz, beklentilerimiz ve umutlarımızdır. Bu doğrultuda Hükümetimizin, Sağlık Bakanlığımızın, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığımızın elini taşın altına koyması gerektiğini hatırlatmak bizim vazifemizdir. Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarının sıkıntılarını çözmelidir. Her gelen Sağlık Bakanı enerjisinin ve zamanının önemli bir bölümünü bürokrat atamalarına ayırarak değerli zamanını kaybetmektedir. Sorunların neler olduğunu bilen biz sivil toplum kuruluşlarının önerilerinin dikkate alınması, çözülmesi gereken sorunların artık çözüme ulaşması beklentimiz ve isteğimizdir. Sağlık Bakanlığı'nın atamalarla ilgilendiği kadar çalışanın sorunlarına eğilmesinde fayda olacağı düşüncesindeyim” dedi.

Başkan Yıldırım açıklamasında şu ifadelere de yer verdi: “Sağlık, bir ekip işi ise ve bu işin lokomotifi doktorlarsa bu işin yükünü taşıyanlar da sağlık çalışanlarıdır. Sağlık çalışanlarını görmezden gelen bir Sağlık Bakanlığı artık istemiyoruz. Gerek sosyal haklarında gerekse ücret haklarında hükümetin elini taşın altına koyacağı, sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek bir toplu sözleşme süreci istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 12:27

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire
hemşire - 7 ay Önce

konuyu açan da ne gariptir ki bizleri bu hale getiren yetkili sağlık sen 17 senedir ne maaşlarda ne döner sermayede ne 3600 ek göstergede ne servis ulaşımda bir bir ilerleme kaydedemeyen sizler şimdi de sağlıkçılar mesleğinden memnun değil diyorsunuz sizler ve üyeleriniz olmasa sağlık çalışanları yarım gün iş bırakarak istediğini alır sağlık demekı herşey demektir hastasına bakılmayan bir vatandaş ülkeyi altını üstüne getirir eğitimi sonra alabilirsin tarıma sonra yapabilirsin yani sağlık hariç herşeyi erteleyebilirsiniz ancak iş sağlığa cana gelince bunu yapamazsınız işte sağlık çalışanları özellikle doktoru sağlık memuru hemşiresi ebesi olmazsa olmazıdır elbet mesleğimizden memnun değiliz en zor şartlarda çalışan servislerde ameliyathanelerde yoğun bakımlarda acillerde hemşire, sağlık memuru, ebe olarak bu mesleği 1 dk bile yapmam imkanım olsa hastanın altını temizle gün boyu tedavileriyle uğraş bulaşıcı hastalığı, enfeksiyonu hastanın banyosu pansumanı vb vb işleri gece gündüz bayram hafta sonu kar kış tatili demenden uğraş yap ama kamuda en düşük maaşa talim et bu adalet midir.mis gibi 8,5 masa başlarında çalışanlardan daha mı değersiz kıymetsiz iş yapıyoruz da böyle bir maaşı alıyoruz

.kimse artık hastanelerde çalışmak istemiyor niye çalışsın ki hasta ile hasta yakını ile uğraşmaktansa mis gibi odalarda tertemiz masa başında çalışır daha iyidir.hastanelerde ne döner sermaye veriliyor ne maaşlar yeterli ne 3600 ek gösterge var ne yıpranma işe yarıyor ne servisimiz var git diğer kurumlarda masa başında çalış daha iyidir şiddet yok en azından diğer kurumllarda bu gariptir ki bu konuyu da açan yetkili sağlık sen bizleri 17 senedir yetkili olmanıza rağmen bu hallere düşüren sizlersiniz sağlık sen hiçbir kazanım elde edemediğiniz gibi elimizde ne varsa gitti gidiyor

maaşlar eridi bir bekçi bile işe yeni başlamış bekçi 4850 tl alıyorken bir polis 6400 tl doğuda 7300 tl bir asker 8000 tl üzeri bir öğretmen 6000 tl üzeri bir müftü 7500 tl üzeri bir zabıta 6200 tl üzeri bir vbvb bu maşaları görmüyormusunuz söylermisiniz bizleri bu hale sizler getirdiniz ne bir değerimiz ne bir itibarımız ne bir kıymetimiz kaldı taşeron maaşına düşeriz 2 yıla kalmaz böyle giderse sizler başımızda oldukça haklarımızı savunmadıkça Allah sizleri bildiği gibi yapsın düşün artık sağlık çalışanlarının yakasından sağlık çalışanlarının önündeki en büyük engel sizlersiniz

Ula 18 senedir sağlık memuruyum son 7 yılını yoğun bakımda gece gunduz demeden bayram demeden hafta sonu demeden hastaların bokunu temizliyom bokunu banyosunu yaptırıyorum enfeksiyonu bile uğraşıyor bayram şekeri diye bayram sabahı hastaların boku ile karsilasiyoz bayramlasiyoz bu meslek bu maaşa elbet yapılmaz masa başı işler varken şimdi diyecekler secmesydin bu mesleği zorla mı yapiyon diye bu mesleği elbet birileri yapacak ve bu mesleğin üniversitesi lise si var o zaman kapatın gitsin bu okulları bu meslekleri hastaların bu işlerini de doktorlar yapsın taşeron şirket işçiler yapsın suç bu okulları secmemizse eğer, emeğin bir karsiligi olmalı yaptığımız iş riskli bir iş Can ile ugrasiyoz yanlış bir iğne yanlış bir doz uygulaması hastayı öldürür hastanelerde kimse artık çalışmak istemiyor kimse artık bu mesleği tercih etmiyor masa başı nöbetsiz işler varken evrakla uğraşmak varken neden insanla uğraşsın yıpratsın kendini masa başında nöbetsiz haftasonu gece bayram tatili vb vb tatillerde evinde nöbetsiz bir şekilde çalışanlar bizlerden fazla maaş alıyorlarsa elbette isyan eder bu mesleği bırakmak isteriz elbette hemşiresi sağlık memuru hastanelerden hastalardan hasta yakınlarından kaçmak için yer arayacak neden yıpratsın ki kendini ne döner sermaye var ne maaşlar yeterince.mis gibi saglık müdürlüklerinde halk saglıklarında tsmlerde aile merkezlerinde masa başında nöbetsiz bir şekilde çalışmak varken , hemşiresi sağlık memuru hasta ile birebir İlgilenen elleriyle bilgileriyle hastanın altını temizler,tedavilerini yapar enfeksiyonuyla uğraşır,bulaşıcı hastalığıyla uğraşır ama gel gör ki diğer sağlık çalışanlarıyla aynı maaşı alır

SIRADAKİ HABER