Sağlık Sen Genel Başkanı Durmuş: Tavan Ek Ödeme Uygulamasını Reddediyoruz!

"Sağlık çalışanları adına döner sermaye yönetmeliğinin ve bu düzenlemelerin tamamını reddediyor, hakkaniyet ve adalet esaslı bir ücret talep ediyoruz." diyen Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "sağlık tesislerinde yapılacak ek ödeme usul ve esasları yayınlandı." notunu düştü.

Sendika 24.09.2020, 15:32 24.09.2020, 21:18 Güler Sağlam
Sağlık Sen Genel Başkanı Durmuş: Tavan Ek Ödeme Uygulamasını Reddediyoruz!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Kamu adına hizmet verdiğimiz bir yerde hastanenin gelirine bağlı olarak bir ücret politikasının belirlenmesi doğru bir şey değil. Bunu yaptığınız sürece siz çalışanların içerisinde adaleti sağlayamazsınız." dedi.

Durmuş, Sağlık-Sen Adana Şubesince Evliya Çelebi Uygulama Oteli'nde düzenlenen, "Sağlık-Sen Akademik Sağlık Yönetmeliği Programı" sertifika dağıtım törenine katıldı.

Durmuş, burada yaptığı konuşmada, programın çok önemli olduğunu söyledi.

"Toplumların kaderini değiştiren, niteliksiz çoğunluklar değil, nitelikli azınlıklardır." diyen Durmuş, şöyle konuştu:

"Kendinizi bulunmuş olduğunuz konum itibariyle asla değersiz görmeyin. Yapmış olduğunuz işi asla küçümsemeyin. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız hem kurumunuza hem ülkenize hem de geleceğinize o kadar büyük hizmet etmiş olursunuz. Bunun için illa önemli mevkilerde olmaya gerek yok. Biz Sağlık-Sen olarak, 'Ya işini en iyi bilen olacaksın ya da işini en iyi bilenlerle çalışacaksın.' diyoruz. Sağlık-Sen olarak Türkiye'nin sendikal mücadelesinde de taşları yeniden karıyoruz. Türkiye'deki memur sendikacılığına yönelik önemli adımlar atıyoruz."

TIKLAYIN

Sendika olarak 'döner sermaye' konusunda çalışmalar yürüttüklerine dikkati çeken Durmuş, şunları söyledi:

"Bugün döner sermaye bizim en önemli sorunumuz. Döner sermayedeki adaletsizlik artık insanların canına tak etmiş. Verilmeyen paralardan şikayetimiz yok. Ücretlerin az olmasından da şikayetimiz yok. Ama siz belli bir ücret dağıtıyor ve bunun içerisinde adaleti sağlayamıyorsanız bizim buna itirazımız var. İnsanların vicdanlarındaki adalet duygusunu sarsarsanız başarılı olamazsınız. Biz döner sermayeyle alakalı çalışmalar yaptık. Bakanlığımızın bütün yetkililerinin önlerine bu çalışmaları koyduk. Döner sermaye yönetmeliğinde hekim, hekim dışı personelin havuzu mutlaka ayrılmalı. Bir tarafta performans üreten bir kesim var, bir tarafta performans üretmeyen ama performans üreten doktorun üretmiş olduğu performansa göre ücret alan bir sağlık çalışanı grubu var. Sağlık çalışanları kamu adına hizmet veriyor. Kamu adına hizmet verdiğimiz bir yerde hastanenin gelirine bağlı olarak bir ücret politikasının belirlenmesi doğru bir şey değil. Bunu yaptığınız sürece çalışanların içerisinde adaleti sağlayamazsınız."

Programın sonunda Durmuş ve protokol, dereceye girenlere ödül ve sertifikalarını verdi.

Yetkili Sendika Genel Başkanı Semih Durmuş, twitter hesabından yaptığı açıklamada;

"Sağlık Bakanlığı tarafından #COVID19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde yapılacak ek ödeme usul ve esasları yayınlandı. Sağlık çalışanları adına döner sermaye yönetmeliğinin ve bu düzenlemelerin tamamını reddediyor, hakkaniyet ve adalet esaslı bir ücret talep ediyoruz." dedi.

Sağlık Personellerinin Alacağı Tavan Ek Ödeme Tutarları! - Muhtemel haberi için tıklayınız

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (44)
sağlıkçı 4 ay önce
Yaz kızım "talebiniz reddedildi". sendika "tamamdır efenim."
yeter artık 4 ay önce
dostlar alışverişte görsün değil mi sayın başkan. bu sendikada durmayın arkadaşlar ayrılın bizleri satıp duruyorlar.
sağlıkçı 4 ay önce
sanki haberi yokmuş gibi yapıyor kimi kandırıyorsunuz sağlık çalışanları uyandı ve bu pandemide anladı hiç bir değerimiz yok ve sadaka veriyorlar susun diyorlar. sendika %3 zammı kabul ederken masada yok muydu artık hiç birinize inanmıyoruz.....
düşük maaşlı kamu çalışanı (sağlıkçı) 4 ay önce
Yıllardır anladık ki, memur-sen (memnun sen) in misyonu, sağlık çalışanlarını en düşük maaşı alan kamu çalışanı yapmakmış.
düşük maaşlı kamu çalışanı (sağlıkçı) 4 ay önce
Adeta ek ödememe genelgesi olmuş.
Doktor 4 ay önce
Şu an mecburen izindeyim.Cenazem var GERİ DÖNÜNCE İLK İŞ İSTİFA EDİCEM BU SENDİKADAN VE ARKADAŞLARIMI İKNA EDİP BIRAKTIRACAĞIM. YAPIN BİR EYLEM TÜRKİYE ÇAPINDA GÖRELİM REDDETMENİZİ.
düşük maaşlı kamu çalışanı (sağlıkçı) 4 ay önce
yapamaz, ağa babaları kızar.
labtek 4 ay önce
Vay çok korkuttun Bakanlığı. Yarın yeni genelge çıkar ;)))))
düşük maaşlı kamu çalışanı (sağlıkçı) 4 ay önce
Toplu sözleşme masasında ki pazarlıklarda bu erkekliğini niye göstermedin, başkan.
BİR MİLYON ÜYEM VAR 4 ay önce
BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM NE SENDİKAYA NE BU KADARINI BİZE REVA GÖRENLERE MEB VE DİYANET YATARKEN BİZ ÇALIŞIYORUZ SENDİKA BAŞKANLARININ ALDIĞI ÜCRET ARŞA ERDİ MEMUR 5BİNİ ZOR BULUYOR TÜM SENDİKALARDAN İSTİFAAAAAAAAA
yemin et 4 ay önce
yüzbinlerce üyen var göstermelik tepkiler vermek yerine sağlık personellerinin hakkını gerçekten ara, yoksa yediğiniz içtiğiniz hep haramdır, harama helale inancın varsa tabi.
Sağlıksız 4 ay önce
Anca reddederiz. Hep aynı cümleler. Kimsenin umudu da inancı da kalmadı bu sisteme. En düşük maaşlar sağlıkta, bırakın ek ücreti hakkımızı alamıyoruz. Bide hediyeymiş gibi basında bas bas yazılıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?