Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı: Oturdukları Koltuktan Kalkmayan Sağlık Bakanlığı Bürokratları İş Barışını Bozuyor!

Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Faruk Doğan, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda Sağlık Bakanlığı bürokratlarına sert eleştirilerde bulunarak, "Oturdukları koltuktan kalkmadan, odalarından çıkmadan, takım elbiselerinin ütüsü bozulmadan kararlar almak, sahayı yönetmek ya da yönettiğini zannetmek özellikle son dönemde bir gelenek halini aldı." dedi.

Sendika 05.10.2020, 12:35 05.10.2020, 12:40 Güler Sağlam
Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı: Oturdukları Koltuktan Kalkmayan Sağlık Bakanlığı Bürokratları İş Barışını Bozuyor!

Mahmut Faruk Doğan açıklamasında;

Çok mu zor? Eyyy bakanlık bürokratları!

Bazen haber okurken, haber sitelerinde gezerken şöyle bir başlıkla karşılaşırız: “Bakanlık bürokratları sahaya indi”. Nasıl da önemli, dikkat çekici bir haber!

Basın açısından bir konunun haber olması için, haber değeri taşıması için bazı kriterleri karşılaması gerekir. Bunu, konunun farklı olması, rutinin dışında gelişen bir olay olması gibi tarif edebiliriz.

İşte bir bakanlık bürokratının sahaya inmesi de ne kadar nadir rastlanan, ender gelişen bir olay ise basın için haber değeri taşır ve haberleştirilir.

Maalesef bu durum bizim Sağlık Bakanlığı bürokrasisi için de geçerli.

Oturdukları koltuktan kalkmadan, odalarından çıkmadan, takım elbiselerinin ütüsü bozulmadan kararlar almak, sahayı yönetmek ya da yönettiğini zannetmek özellikle son dönemde bir gelenek halini aldı.

Gün geçtikçe sahadan uzaklaşan, çalışandan bihaber, Ankara’nın dışına çıkmayan bürokratların aldığı ve aldırdığı kararlar bakanlık ile sağlık çalışanları arasındaki makası açmakta, mesafeleri çoğaltmakta, uçurumlar oluşturmaktadır.

Bunun en son örneğini içinde bulunduğumuz pandemi döneminde sağlık çalışanlarının maddi kayıplarının önüne geçmek amacıyla hayata geçirilen üç aylık geçici tavan ek ödemesi uygulamasında yaşadık.

Sahadaki mücadeleden habersiz, kimin ne şekilde çalıştığını bilmeyen, hayatında bir gün bile hastanede çalışmamış, 112 ne iş yapar, komuta nedir? Hastane servislerinde hemşireler nasıl çalışır bilmeyen (bilenlere de sormayan) bürokratların hazırladığı ve sendikalara bilgi vermeden, görüş ve önerilerini almadan, oldu bittiye getirerek hazırladıkları ek ödeme uygulamasıyla tükenme noktasına gelen sağlık çalışanlarını bitirmiş, umutlarını kaybettirmiş, moral ve motivasyonlarını tüketmişlerdir.

Bürokrasinin bu yaklaşımı iyi niyet sınırlarını zorlamaktadır.

Ya da şöyle soralım!

3 aylık geçici performans ek ödemesinde; 112 çalışanlarını komuta istasyon ayrımı yaparak iş barışlarını bozan, hastanelerde servis ayrımı yaparak hemşireler arasında iş barışını bozma hezimetinin izahatını Bakan beye nasıl yaptılar?

TIKLAYIN

Nasıl bir tablo gösterdiler de ikna ettiler?

Nasıl bir hikâye anlattılar da kabul ettirdiler?

Artık yeter!

Makam kaybetme korkularınızı bir tarafa bırakın!

Her şeyi pirüpak göstermekten vazgeçin!

Kendi rahatınızı düşündüğünüz kadar sağlık çalışanlarını da düşünün!

Sorumluluk almayayım, riske girmeyeyim, yerim garanti olsun demeyin!

Sahanın gerçekleri sizin powerpoint sunumlarınızdan gördüklerinizden çok farklı!

Bunu anlamak için daha fazla vakit kaybetmeden yaptığınız işi dert edinerek yapma gayretinde olun. Bakış açınızı değiştirerek sağlık çalışanlarının önceliklerini görün.

Biraz da onların beklentilerini karşılamak, haklı taleplerini yerine getirmek için mesai harcayın.

Aylarca evine gitmeyen, çocuğuna sarılamayan bir hemşirenin yerine koyun kendinizi, kaç gün dayanabilirsiniz? Üst üste, izin almadan, iş yükü katbekat artmışken kaç nöbet tutabilir siniz?

Sizin pantolonunuzun ütüsü mü? Hemşirenin, hekimin, paramediğin günlük 3-4 takım terlettikleri formalar mı?

Bunun ayrımını yapmak çok zor olmasa gerek?

Mahmut Faruk Doğan

Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (19)
Seyfi Kartalkuşunu 4 ay önce
Her gün bir bürokrat ziyaret ediyorsunuz. Ziyare ettiğiniz bürokratın önünde el pençe duruyorsunuz. Bu ziyaretlerinizi sosyal medyada paylaşarak reklam yapıyorsunuz güç gösterisi yapıyorsunuz. Hangi bürokrat bu bürokratlar açıklama isim isim muğlak ifadeler ile kimseyi zan alıtnıda bırakmayın. Buyurun açıklayın cesurca isim isim. Kim bu bürokratlar. Kimi suçluyorsunuz. Başarısızlığınızı isimleri belirsizlere mi havale ediyorsunuz.
bakanlıktaki bürokratlar ,atamalarda milletin vekilleriyle savaşıyorlar 4 ay önce
bakanlıktaki bürokratlar yöneticilik pozisyonlarına atama yapmak için milletin vekilleriyle mücadele halindeler yarın seçim zamanı sahaya milletvekili inecek siz inmeyeceksiniz yanlış yoldasınız reis bunlara acil el atılması gerekir.
Sadettin Köpek 4 ay önce
kKaçar Sendikadan elini eteğini çekse, işler düzelir..Örnek Ankara da başarısız ve Covid Sürecini yönetemeyen Ankara Destek Başkanına Kaçar Urfalı diye sahip çıkıyor. Adam başarısız, covid sürecini yönetemedi niye sahip çıkılıyor? Tek kriter Urfalı olmak mı? Kaçar mı? Yazık memlekete
Sağlıkçı 4 ay önce
Vurdu ve gol odu...:)
Önce Devlet! 4 ay önce
La bunlar yaşıyormuş ya!
kamil 4 ay önce
Oturdukları koltuktan kalkmadan, odalarından çıkmadan, takım elbiselerinin ütüsü bozulmadan

KENDİLERİNİ TARİF ETMİŞ BU ... AYNI SİZ SAYIN SENDİKA CII
Acar 4 ay önce
Görmediğimiz, bilmediğimiz, tanımadığımız hedeflere yönlendiriyorlar bizi. Bürokratlar adil değilse başka bir sürü adam çalışıyor bakanlıkta onlar düzeltseydi durumu. Son halini bakana göstermeden müdürlüklere gönderecek değiller ya. Herkesin haberi vardır.
sağlıkçı 4 ay önce
ilçelerde röntgen teknisyenlerine ödeme var,laboratuvar teknisyenlerine ödeme yok,onlar covidli hastanın filmini çekiyorlar alsınlar tabi ki de,ama kanları da laboratuvara geliyor bizler çalışıyoruz,böyle adaletsizlik olur mu...
Aydınlı 4 ay önce
Yav he he
kayseri_att 4 ay önce
bu kayseri baskani degilmiydi. hani kende uzman atamasina kadar kendileri yapip sonra aglayan. ankaraya gidince 30.000 maas alip hergun bir idareciyi ziyaret edip sonra onla fotograf cekme yarisina giren.
hakkı 4 ay önce
Duy ama inanma
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?